banner615

banner614

banner701

"ISPANAĞIN SUÇU YOK!"

banner619

İstanbul'da ıspanak içine karışan yabancı otlar nedeniyle birçok kişinin rahatsızlanmasının ardından Düzce'de de pazarlarda ıspanak satışı azaldı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar, ıspanaktan kaynaklandığı iddia edilen zehirlenme vakalarına ilişkin "Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Ispanağın suçu yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var." dedi.

Ekonomi 08.11.2019, 10:43 08.11.2019, 12:26
930
banner682

İstanbul'da ıspanağa karışan yabancı otlar nedeniyle çok sayıda vatandaşın rahatsızlanması ıspanak satışlarını vurdu. Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce'de de sonbahar ve kış mevsimlerinin vazgeçilmez sebzesi ıspanak pazar tezgahlarında kaldı. Bunun üzerine ziraat odası temsilcilerinden açıklama gecikmedi.Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, ıspanaktan kaynaklandığı öne sürülen zehirlenme vakalarına ilişkin açıklama yaptı.Olayın tamamen tarım işçilerinin bilinçsizliğinden kaynaklandığını aktaran Bayraktar, tarım işçilerinin yanlışlıkla otları ıspanak sanarak hasat ettiklerini belirtti.

Olayın nedeni ortaya konulmadan çiftçinin bilinçsizce tarım ilacı veya kimyasal madde kullandığı suçlamalarının kendilerini üzdüğünü aktaran Bayraktar, şöyle konuştu:"Bugün ülkemizde 163 bin 910 dekar alanda 125 bin 174 ton ıspanak üretilmektedir. Bu kadar ıspanak ne olacak? Tam hasat zamanında sadece bir tarlada yaşanan olayda üreticilerimizin bir yıllık emeği boşa mı gidecek? Şu anda ıspanak tüketiminde ciddi bir gerilemenin olduğu görülmektedir. Ispanak gibi değerli bir üründen insanlarımız mahrum bırakılmamalıdır.Binlerce üreticimiz şu anda malını satamıyor. Ispanağın suçu yok. Ispanakta hiçbir şey çıkmadı. Burada toplama problemi var ona dikkat etmemiz lazım. Yaşanan olay bizi çok üzdü. Durumun Ankara Beypazarı'nda 6 hektarlık bir tarlada ıspanak hasadı sırasında 100-150 metrekarelik alanda bulunan yabani otların yanlışlıkla ıspanağa karışmasından kaynaklandığı görülmüştür. Olayın tarım ilaçlarından kimyasal maddelerden kaynaklanmadığı açıktır."
HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (4)
Boş.veren 10 ay önce
Sayın başkan lütfen o ispanaklari siz ailenizle yiyin bedelini ben odiyecem
ORHAN 10 ay önce
DOĞRU,ISPANAK DEĞİL DENETLEMEYENLERİN SUÇU-İLAÇLI MI BAKILMAZ,ISPANAKLI İÇİNE YABANCI BİTKİ KOYUP KİLO DAN ÇALAN VAR MI BAKAN YOK ŞUÇ KİMİN
Duzceli 10 ay önce
Ilacli urunleri kaptirdilar millete....
İbrahim Hanif 10 ay önce
Atıyorsun bari tutarlı olsun. Desenize açık açık sebze çabuk yetişsin, raf ömrü uzun olsun diye verdiğimiz ilaçlardan oldu diye.
19°
açık