banner615

banner614

banner620

İSTİFA EDENE DE TAZMİNAT

banner619

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini' vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, 4 ayaklı yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek.

Ekonomi 23.08.2019, 10:21 23.08.2019, 10:37
10469
İSTİFA EDENE DE TAZMİNAT
banner621

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tek bir çalışanın mağdur edilmeyeceğini" vurguladığı kıdem tazminatı konusunda, geçmişteki çalışmalar da dikkate alınarak yeni bir model üzerinde çalışılıyor. Yeni modelin dört sac ayağını "fon gelirlerinin işletilmesi, işverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi, tamamlayıcı emeklilik, çalışanların haklarının korunması" oluşturuyor. Bireysel hesaplara dayalı kurulacak kıdem tazminatı fonu, Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre edilecek. Hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

Amaç işçiyi korumak

Fon sistemindeki temel amaç çalışanın gelecekteki maddi durumunu korumak, düşük kıdemle işçi çıkarılmasını önlemek olacak. Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, fon sistemi kurulduğunda bütün çalışanlar kıdemini alabilecek. Fon sistemiyle daha çok işçi kıdem tazminatına hak kazanabilecek. Ayrıca çalışanın düşük kıdem tazminatı oranlarıyla karşılaşmasının önüne geçilecek. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek. Her ay bütün çalışanlar için belirli bir miktar prim ödeneceği için maliyet zamana yayılmış olacak.

İstifaya da tazminat

Yeni Asır'dan Hazal Ateş'in haberine göre, yeni kıdem tazminatının önemli başlıklarından birini 'fonda kalma süresi' oluşturuyor. Mevcut sistemde istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte istifa eden de kıdem tazminatı alacak. Bunun için sistemde asgari belli süre kalmak gerekecek. Birikim Fon'da kaldığı sürece nemalanacak.

Nakit çekme olanağı

Bireylerin emeklilik gelirlerinin artırılması için kamu emeklilik sistemi dışındaki sistemlere katılım teşvik edilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi modelinde sağlık, evlilik, eğitim, mülk sahibi olma gibi ihtiyaçlar nedeniyle bireylere sistemden çıkmadan birikimlerinin bir kısmını çekme olanağı tanınacak. (sondakika.com)
 
 

banner626
Yorumlar (38)
Murat 7 ay önce
İşçinin hakkını korumak değil bunun adı gasp ben iş yerinde yıllarımı vericem. Devlet göz dikecek neymiş fona devredilecek. Emekli oluncada para mı alıcam yaa mantığa bakın ben 60 yaşını görecekmiyim acaba sata sata biteremediler ülkeyi yaz
Ercan özcan 7 ay önce
Kıdem tazminatı zaten halksa bu devletin kanunu ve nizamı var sen devlet olarak kimse madur olmasın diyorsun ve fon adı altında gasp edip sağlık evlilik alma ve araba vs kullanman şartı ile veriyorsunuz Adaletli olun
Admin 7 ay önce
Kıdem tazminatı fona aktarılsın ama iş fesinde kıdem tazminatı devlet hemen çalışana ödesin ki azaman heriki taraf kazansın yok fona aktaralım içini boşaltalım ölünce alırsın tazminatı çevir kazı yanmasın
Soner 7 ay önce
Once eyt ve maas baglama oranlarini duzenlesin emekli olunca anca o maasla ekmek alabilir
Asgeri üçretli 7 ay önce
Ya yeter artık bu ülkede ezilen biz yine biz üç kuruşluk tazminatı mı ız var o ndada gözü üz var
Ali 7 ay önce
Emekcinin hakkından elinizi çekin Hazinede para kalmadı işçinin tazminatını göz diktiniz bunun sandığa var
... 7 ay önce
Madem işçiyi mağdur etmek istemiyorsunuz bu fona geçmeden kendi isteği ile işten ayrılan da tazminat alabilsin. İşçiyi düşünüyorsunuz ya sizin bu işten bir çıkarınız olmayacak ya hani.
Dudu yalçın 7 ay önce
Benim haklarıma dokunma o benim halkımındır kendinle ve ailenle uğraş ben yıllarımı verdim.seni Allaha havale ediyorum.Allahından bu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
11°
kapalı