banner344
Öne Çıkanlar Düzce Öncü Haber spor kaza Vali
banner377

Bu haber kez okundu.

banner340

7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun 18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Vatandaşın borç yükünün azaltılması için birçok ödeme kolaylığı
Yapılandırma Kanunuyla ilgili Düzce Valiliği’ne bağlı Defterdarlık Gelir Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak, yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak, borçlar taksitler halinde ödenebilecek, vergi ihtilafları sonlandırılacak, devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek, geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak, daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek, işletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak, 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak” denildi.
 
Kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı
Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirdiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
“Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirim yapılıyor ve borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde; Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan %90 oranında, Yapılandırılan borcun Kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması halinde ceza tutarından da ayrıca %25 oranında indirim yapılıyor. Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenler; İsterlerse ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapabilir ve getirilen imkânlardan yararlanabilirler. İsterlerse birinci taksiti süresinde ödedikten sonra geri kalan taksitlerin tamamını ikinci taksit ödeme süresi içinde ödeyerek indirim imkânlarından yararlanabilirler. Yapılandırılan alacağın sadece faiz, gecikme zammı gibi fer’i alacaklardan oluşması halinde de indirim uygulamasından yararlanabilecek. Bu durumda fer’i alacak yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında, Birinci taksit süresinde ödenmiş olması koşuluyla ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde %25 indirim yapılacak. Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor. Taksitlere bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak.”
 
Tüm vergi borçları yapılandırılabilecek
Diğer taraftan vatandaşların, kamuya olan borçlarını kanunun sunduğu imkanlardan yararlanılarak yapılandırılabileceği ve ekonomik faaliyetlerini sürdürebilecekleri belirtilirken, şu açıklamada bulunuldu:

“Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek.
Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek.

YURT-KUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.

Kanun 31 Mart 2018 tarihini esas alıyor. 2018 yılına ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksiti ile 31/3/2018 tarihinden sonra ödenecek gelir vergisi taksitleri ve 2018 yılında ödenmesi gereken geçici vergiler Kanun kapsamına girmiyor.
Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler.”

Haber: Ö.YILMAZ

banner132
banner393
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asd 10 ay önce

Biz boşuna zamanında ödürüyoruz o zaman

Avatar
zart zurt 10 ay önce

ehliyet cezasına da geçerlimi acaba 900 olan borcum 2000 tl olmjuşta yeni Türkiye de

Avatar
HENÜZ YOK 10 ay önce

Vergi dairesine gittim henüz sistem açılmadı dediler taksitlendirme yapamadım sistem açılacakmış heralde seçimden sonra mı başlanacak anlamadım

Avatar
Devlet ve Adalet 10 ay önce

Borcuna sadık bir vatandaş olarak bundan sonra Devlete olan ödemelerimi zamanında odemeyecegimi beyan eder af bekleyecegimi taahhüt ederim.

Misafir Avatar
vatandaş 10 ay önce @Devlet ve Adalet

borcuna olan sadakatinden dolayı ne dünyada ne ahirette bir sıkıntı yaşamayacağını biliyorken, birilerinin borcunun üstüne yatmasından dolayı karakterini kişiliğini değiştirme... iyiler her zaman kazanır...

Beğenmedim! (2)

banner79

banner382

banner383

banner342