banner615

banner614

banner701

KOSGEB’DE DÖNÜŞÜM!

banner619

KOSGEB’de dönüşüm başladı. Bundan sonra 'Daha az bürokrasi, daha nitelikli teşvik’ prensibi geçerli olacak. KOSGEB’in yeni destek programını açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, projesi kabul edilen KOBİ’lere 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira kredi verileceğini söyledi. Ayrıca her ilin, kendi imalat sanayi potansiyeli dikkate alınarak, sektörel destek verileceğini belirtti.

Ekonomi 20.04.2018, 14:49 20.04.2018, 18:28
1146
banner682

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOSGEB’in “KOBİ’lerde Dönüşüm Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu.

KOSGEB’de büyük dönüşüm başlamıştır”
28.yılını kutlayan KOSGEB’de büyük dönüşümün başladığının altını çizen Bakan Faruk Özlü, “Bu dönüşüm; Türk ekonomisinin ve sanayisinin; teknoloji odaklı dönüşümü ile uyumlu bir dönüşümdür. Türk sanayisi; yönünü teknolojiye ve ihracata çevirmiştir. Aynı şekilde, KOSGEB de; ‘katma değerli üretim ve teknoloji tabanlı girişimciliğe nitelikli destek’ vizyonunu benimsemiştir.” ifadelerini kullandı.

Daha az bürokrasi, daha nitelikli teşvik’
“KOSGEB’in yeni yol haritasının temelinde; ‘bürokrasiden arındırılmış, etkin, verimli, çözüm ortağı bir yapılanma’ anlayışı vardır” diyen Bakan Özlü, “Bundan sonra, KOSGEB için, ‘Daha az bürokrasi, daha nitelikli teşvik’ prensibi ve ilkesi geçerli olacaktır. Bugüne kadar, 1 milyondan fazla KOBİ’ye dokunan, yüzbinlerce girişimciye umut olan KOSGEB; bundan sonra da, KOBİ’lerimize çok daha verimli bir biçimde, yol arkadaşlığı yapmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

KOSGEB’in yeni destek programını açıkladı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, KOSGEB’in yeni bir destek programını daha başlattığını belirterek, şunları söyledi: “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nın, 2018 Yılı Teklif Çağrısı’na çıkıyoruz. Bu programda, çok farklı bir uygulamaya gidiyoruz. Her ilin, kendi imalat sanayi potansiyelini dikkate alan bir yaklaşımı benimsiyoruz. Bu kapsamda; illerimizin imalat sanayi sektörlerini, ayrıntılı bir biçimde analiz ettik. Her ilin, hangi imalat sektörlerinde rekabet avantajına sahip olduğunu, ayrıntılı bir şekilde belirledik. Örneğin; İstanbul’da, giyim, metal ürünler, makine, kimya, elektronik sektörüne destek vereceğiz. Kayseri’de; mobilya, metal ürünler, kauçuk ve plastik gibi sektörlere destek olacağız.”

KOBİ'lere 1 milyon TL destek, başvurular 24 Nisan’da başlıyor
Programdan yararlanmak üzere proje sunan KOBİ’ler için, KOSGEB tarafından toplam 700 milyon liralık bütçe ayrıldığını belirten Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; “Bunun 500 mlilyon lirası ‘imalat sanayi’, 200 milyon lirası ‘yazılım sektörü’ KOBİ’lerine verilecektir. Destek Programının üst limiti; 1 milyon Lira olarak belirlenmiştir. Projesi kabul edilen KOBİ’ler, 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere, destekten yararlanacaktır. Destek, projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan yeni personel, makine – teçhizat – kalıp, hizmet ve yazılım alımı giderleri için ödenecektir. Sunulacak projeler; en az 6 ay, en fazla 12 ay süreli olacaktır. Proje Teklif Çağrısı, 24 Nisan 2018 tarihinde KOSGEB internet sitesinde ilan edilecektir. Son başvuru tarihi 22 Haziran 2018’dir.  Başvurular, 2018 Ekim ayı sonunda sonuçlandırılacak ve ilan edilecektir.”

Üretmek isteyen herkesin yanında olmaya devam edeceğiz”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı: “KOSGEB; önümüzdeki süreçte de, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına göre, desteklerini güncellemeye devam edecektir. KOSGEB, 28 yıllık tecrübesiyle; ‘güçlü KOBİ, güçlü girişimci, güçlü Türkiye’ hedefine kilitlenmiş durumdadır. Küçük, büyük demeden; üretmek isteyen herkesin yanında olmaya devam edeceğiz."

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (5)
esnaf 2 yıl önce
esnafa kredi verceklermiş. 1. sgk bocu 2. vergi borcu. 3.banka sicili bozuk.bunları önümüze koyup kredi alabilen varsa ben aldım derse helal olsun derim.
Bende esnaf 2 yıl önce
Aynen katılıyorum hiç bir zaman yararlanamadık zaten borcu olmayan buna başvurmaz bu krediyi kimler alıyor bilmiyorum başvurdum yine çıkmadı cikcagida yok boşuna
Kime destek 2 yıl önce
Vatandaş 10 bin 20 bin alamazken Akp ve yandaşlarının bol keseden kredilendiği söyleniyor. Yalansa Kimlerin ne kadar krediden fayadalandığı listeleri yayınlayın...
esnaf 2 yıl önce
sayın bakanım sizden ricam kosgep aracılığı ile esnafa desdek amaçlı kredi veriiyor deniyor ama vergi borcu ve sgk borcu olan alamıyor peki bu nasıl destek zaten borcu olan sıkıntıda vergi borcu olmayanın sıkıntısı yok ilgili bakana empati yapmasını hatırlatırmısınız
vatandaş 2 yıl önce
valla vergi borcu sgk borcuda hikaye. o paranın kimlere ne kadar gideceği belli herşey belli. kendi yandaşlarına adamlarına yalakalarına gidiyor. vermiyeceklerinede bahaneler hazır. DÜRÜST insanlara sesleniyorum bu anlayış oldukça ezilmeye mahkumuz.
15°
parçalı az bulutlu