banner615

banner614

banner701

KURUNUN YANINDA YAŞ DA YANIYOR!

banner619

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, son olarak elektrik zamları ve kayıp kaçak oranlarını gündeme getirdi. Akar,Düzce’nin de içinde bulunduğu SEDAŞ’ın kayıp kaçak oranında yüzde 6,5 oranı ile daha iyi bir durumda olduğuna dikkat çekti. Akar’ın elektrik kesintileri ve yapılan zam oranları ile ilgili paylaşımı kurunun yanında yaşında bedel ödediğini gösteriyor.

Ekonomi 20.03.2016, 14:01
1674
KURUNUN YANINDA YAŞ DA YANIYOR!
banner682

BÖLGEMİZDE KAÇAK AZ

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Haydar Akar, Kocaeli gazetesinde yer alan haberde bakanlığın verdiği 21 elektrik dağıtım şirketine ait verileri ayrı ayrı paylaştı. Türkiye’de ortalama yüzde 15, dünyada yüzde 8, Avrupa’da yüzde 6,7 kayıp kaçak oranı bulunurken, Düzce’nin de içinde bulunduğu SEDAŞ’ın kayıp kaçak oranında yüzde 6,5 oranı ile daha iyi bir durumda olduğunu belirtti.

ORANLAR YÜZDE 70’İ BULUYOR

Türkiye de son 10 yıldaki kayıp-kaçak oranlarına bakıldığında Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ın bulunduğu Dicle Dağıtım Şirketi ve Bitlis, Hakkari, Muş ve Van illerine hizmet veren Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketleri’nde oranların yüzde 60, yüzde 74’leri bulduğu görülürken her yıl artan kayıp kaçak oranları ile dikkat çekiyor. Ancak Kocaeli, Bolu, Düzce ve Sakarya’nın bulunduğu SEDAŞ ve Trakya Dağıtım Şirketi’nde kayıp-kaçak oranları her yıl düşerken bu oran 2015 yılında yüzde 6’lara kadar geriliyor.

ZAMLAR YÜZDE 250’Ü GEÇTİ

2008 yılından bugüne kadar elektriğe yapılan zamlara da dikkat çeken Akar, son 8 yılda meskenler de yüzde 250’leri bulan elektrik zammının sanayide yüzde 170, sulama da yüzde 200’leri bulduğunu belirterek alınan birçok bedelin de hukuksuz olduğunu söyledi. Son zamanlarda ilimizde de yaşanan elektrik kesintilerine de değinen Akar, sadece 2014 yılında SEDAŞ bölgesinde 49 bin elektrik kesintisinin yaşandığını belirtti. Bu verilere de bakıldığında elektrikte de adaletin olmadığı ve yine kurunun yanında yaşın da bedel ödediği görülüyor.


Haber;S.KAŞKIR

Yorumlar (4)
Düzceli 4 yıl önce
Haksız olarak alınan her kuruş param haram olsun yedinizsede çıkaramayın....
Cemal 4 yıl önce
Yıllarca ödedik doğunun çakalının kayıp kaçak bedelini, hırsızın soygununun bedelinin kayıp kaçak bedeli diye düzgün faturasını ödeyene kestiler,yeter artık. kesin kardeşim elektiriklerini
kumbar 4 yıl önce
vatandaşın bir şikayeti yok...9 milyonluk gubudik yunana 500 milyon avro veren AB 3 küsür milyon Suriyeliye bakmak için 3 milyon avro veriyor..Kayseri pazarlığı yaptık diye sevindirik oluyor ahali..hiç kimse demiyorki bu AB çok mu zengin?çok mu aptal?Al paranı kendin bak.adamlar size gelmek istiyor,bizde kalmak değil???yani vatandaşın bir şikayeti yok her şey gullük gülüstan sen işine bak vekil bey
adamın teki 4 yıl önce
3 milyon değil 3 milyar + 3 milyar
parçalı az bulutlu