banner615

banner614

banner701

REKOLTE DAHA DA DÜŞECEK!

banner619

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı 468 bin tonluk rekolte tahminini değerlendiren Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk açıklanan rakamlarda hemfikir olduklarını fakat rekolte tespit çalışmalarının ardından yaşanan hava sıcaklıkları dolasıyla rakamın 400 bin ton seviyelerine gerileyeceğini söyledi. Öztürk ayrıca fındık fiyatındaki beklentilerinin 14-15 TL seviyelerinde olduğunu bu durumun kendilerini tatmin edeceğini vurguladı.

Ekonomi 12.07.2016, 15:06 12.07.2016, 16:04
4938
REKOLTE DAHA DA DÜŞECEK!
banner682
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in 2016 yılı fındık rekoltesi tahminini 468 bin ton olarak açıklamasının ardından gözler fındık alanında akla ilk gelen sivil toplum kuruluşlarına çevrildi. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, rakamı değerlendirirken beklentilerini ifade etti.

Rekolte 400 bin ton seviyelerine düşecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı 468 bin tonluk rekolte tahminine katıldıklarını ifade ederek Bakan Faruk Çelik’in açıklamalarını şöyle değerlendirdi: “Düzce ili ilgili yapılan rekolte tahmininde bizimde imzamız var. Rekolte tespit çalışmaları yapıldıktan sonra aşırı sıcaklardan dolayı, fındıklarda bir dökülme meydana geldi. açıklanan 468 bin tonluk rekolte tahmininin 400 bin ton seviyelerine inmesini bekliyoruz. Rekolte daha da düşük olacak.”

Çiftçinin alın teriyle kimse uğraşmasın

Rekolte belirleme çalışmalarına bazı sivil toplum kuruluşlarının katılmadığını belirten Öztürk, tespit çalışmalarına katılmayan sivil toplum kuruluşlarını eleştirdi.  Öztürk, “Rekolteyi 500-600 bin ton olarak gösterme çabaları var. Ben kendilerine sesleniyorum. Çiftçinin alın teriyle kimse uğraşmasın. Hem toplantılara katılmıyorlar hem de çiftçinin emeğini ucuza almak için rakamları yüksek olarak telaffuz ediyorlar. Böyle bir şey mümkün değildir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışması doğrudur.”dedi.

Fındığın fiyatının 14-15 TL seviyelerinde olması bizi tatmin edecektir

Fındıktaki fiyat beklentilerine değinen Öztürk taleplerini dile getirdi. “Bizim fındığın 20-22 TL olması gibi bir beklentimiz yok. Rekolte yüksek olduğunda hükümetin müdahale alımı yapmasını, rekolte düşük olduğunda piyasa fındığı sürerek fındık fiyatının yükselmesini engellemesini bekliyoruz. Fındığın fiyatının 14-15 TL seviyelerinde olması bizi tatmin edecektir. Biz fındığın üreticiden 8 liraya alındıktan sonra markette 80 liraya satıldığını görünce üzülüyoruz. Fındığı 8 liraya aldıktan sonra 16 lira olur, 20 lira olur ama 80 lira neyin nesidir? Çiftçinin sırtından para kazanılmaya çalışılıyor.”

Düzce’de geçen yıl 60 bin ton rekolte olduğunu hatırlatan Başkan Öztürk, 300 Milyon TL zararın Düzce’nin kaybı olduğunu dile getirdi. 

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (13)
:) 4 yıl önce
Güzel konuşuyorsunuz, ama boş konuşuyorsunuz. Geçen sene de satmayın dediniz satmadık. Sonuç hüsran :((((( fındık beklerken çürüdü. yapamıyorsanız bu işi oturmayın o koltukta, oturacaksanız da hakkını verin. insanları boş vaatlerle ümitlendirip de zor duruma sokmaya kimsenin hakkı yok.
Hakkı 4 yıl önce
Başkan doğru diyo çok dökülen var ve çöl sıcakları kapıda
hüso 4 yıl önce
arkadaşlar önceki yıl fındık ağacı yandığı halde 420-430 bin ton fındık rekoltesi olduğuna göre bu yıl 468 bin ton fındık rekoltesi beklenmesi sizce mantıklımı bu bakanlığın fındık fiyatı düşmesin diye oyalama taktiği yeni sezon başladığında göreceksiniz değişik rekolte miktarları ortaya çıkacak tarım bakanı değilmiydi fındık fiyatı düşerse hükümet gerekeni yapacak diyen alım yapılmadı ama fiyatın dahada düşmesi engellendi .fındık rekoltesi 468 bin ton denmeyipte 550-600 bin ton denseydi 150-200 bin tonda bu yıl devredecekti 700 -750 bin ton buda fındık fiyatını oldukça düşürecekti rekolteyi düşük göstererek fiyatın düşmesinin önüne geçilmiş oldu mantıklı bir karar .inşAllah herkez emeğinin karşılığını alır
zincirin halkası 4 yıl önce
beyler siz ne derseniz deyin ağalar yine bildiğini okuyacak gariban köylü yine madur olacak ya kardeşim yapın fındığın külosunu 10 veya 15 her neyse bu bugünde aynı 3 ay sonrada aynı diye millet fındığını pazara indirsin piyasa canlansın yeterya her sene aynı senaryo esnaf bile kan ağlıyor işte onun için biz zinçirin bir halkasıyız dedik
Veli 4 yıl önce
Tabide düşecek daha rekolte görüyoruz daldaki fındığın halini her gün bahçedeyiz
Düzceli 4 yıl önce
Başkana katılıyorum fındığın kalitesi düşük kararma var çok düşecektir dahada rekolte
Dikkat 4 yıl önce
2014 te rekolte 450 bin ton civarıydı 22 tl oldu.2015 te 680 bin tondu rekolte 8 liraya düştü. Bu sezon açılışı 13-14 olur direk yoksa kimse satmaz fındık.bu arada içi çok boş var fındıkta küllemede cabası 350 bine düşebilir rekolte
KÖYLÜ 4 yıl önce
400BİN REKORİTE OLURSA ŞAET FINDIGIN KG NEOLUR BİLEMEM ONU ALAN SATAN DÜŞÜNSÜN YANLIZ BİZİM ÜRETİCİMİZ FINDIGI PAZARA İNDİRMEZ İSE FINDIGIN FİYAT OLARAK SONUNU DÜŞÜNEMİ YORUM GEÇMİŞ YILLARDA 450 BİN OLMUŞTU OZAMAN OLANI HERKES GÖRDÜ BU SAATTEN SONRA İŞ ÜRETİCİNİN ELİNDE HADİ HAYIRLISI
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık