banner615

banner614

banner701

‘REKOLTE TAHMİNİ TEMMUZ’DA YAPILIR’

Son zamanlarda gündemde yer alan rekolte tahminlerine Karadeniz ve İstanbul Fındık ve Mamulleri Birlikleri’nden tepki geldi. Bu tahminler için erken olduğunu belirten birlik, bu tahminleri art niyetli bulduğunu belirterek, ‘Rekolte tahmini Temmuz’da yapılır’ dedi.

Ekonomi 30.05.2019, 18:38 31.05.2019, 16:59
2065
banner682

Fındık İhracatçı Birliklerinden ziraat odalarına sert tepki geldi.

2019 yılı rekolte tahminin sağlıklı olabilmesi adına Temmuz ayının beklenmesi gerektiğini dile getiren Karadeniz ve İstanbul Fındık ve Mamulleri Birlikleri’nin ortaklaşa yayınladıkları bildiride erken yapılan rekolte tahminleri eleştirilerek şu ifadelere yer verildi;

"Fındıkta iyi mahsul ve bereket düşmanlığı nasıl bir anlayış ve cehalettir? 2019 ürünü rekoltesinin yüksek olma ihtimali mevcut ise buna sevinmek gerekmez mi? Yoksa öfke içinde “istemezük” naraları atarak karalar bağlamak mı gerekir? Evet biz ihracatçılar, ülkesini seven ve halkının yararını düşünen herkes gibi, fındık dahil bütün ürünlerimizin rekoltesinin yüksek olmasını isteriz. Bereket yerine felaket mi isteyelim?

Fındık rekoltesi birileri istiyor veya istemiyor diye yüksek ya da düşük olmaz. Öncelikle tabiat şartları yanında bahçe bakımı, zararlı mücadelesi en önemli etkenlerdir. Tarım Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli’nin büyük bir feraset ile ifade ettiği gibi; Türkiye, fındık üretimini 1.000.000 ton/kabuklu seviyesine çıkartmayı planlamaktadır. Ülkemiz ancak bu yolla pazarı tam anlamı ile kontrol edebilecek ve rakip ülkelerin fındık üretiminden vazgeçmesini sağlayabilecektir."

‘Politikayı belirleyecek olan devlettir, ürünün sahibi ise üreticidir’ ifadesine yer verilen yazılı açıklamada tüm üreticiler ve paydaşlar için bereketli ve bol kazançlı bir sezon temennisinde bulunuldu.

Haber: S.AYAN  

banner710
Yorumlar (6)
Zeki 1 yıl önce
Bağlantıları yüksek rakamdan yapmak için düşük rekolte işinize gelir bu sene rekolte 1 milyon ton u da geçer fındık üreticisi ne geçmiş olsun bu rekolte 3 sene daha fındığa para ettirmez hükümet imiz de sağolsun duyarsız kalır
fenasi 1 yıl önce
devlet politikası mı ?
Üretici 1 yıl önce
Politikayı belirleyecek olan devlettir, ürünün sahibi ise üreticidir

Ne enteresandır ki ,fiyat için , bırak politika yapmayı kılını kıpırdatmıyor....

Öncü Haber
Adnan 1 yıl önce
Yalakalık yapmayın
Memet 1 yıl önce
Rekoltenin az yada çok olmasi pazar payı olarak önemlidir ancak daha önemli olan fiyatın ne olacağı istikrar ve maliyet işçilik ve kar oranının makul bir seviyede olmasıdır 2.5 dolardan aşağı olmamalıdır.
Aa 1 yıl önce
İhracatçılar birliği rekoltenin fazlalığına sevinir tabi ama bizler sevinemiyoruz. Çünkü rekolte fazla diye 3 kuruşa alıyorsunuz!!!
22°
açık