banner615

banner614

banner701

REKOR BEKLENİYOR

banner619

Düzce'nin can damarı fındıkta alım fiyatının 16.5 TL olarak açıklanması ile tarlalara fiyat endişesi taşımadan girmeye hazırlanan üreticiler, son hazırlıklarını yaparken, bu yıl ihracatta rekor kırılması bekleniyor. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, "Bu yıl ihracatta özellikle miktar bazında rekor kırılmasını bekliyoruz. Beklentimiz, 2012-2013 ihraç sezonundaki 301 bin tonun üzerine çıkılması" dedi.

Ekonomi 03.08.2019, 10:31 03.08.2019, 20:39
1293
banner682
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) tarafından yapılacak alımlarda 50 randıman Giresun kaliteli fındık kilosu 17 TL’den, levant kalite ise 16.5 TL üzerinden alınacak.Fındıkta taban alım fiyatının belli olmasının ardından sektörden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, bu sezon 301 bin tonun üzerinde iç fındık ihraç edilerek rekor kırılmasını beklediklerini bildirdi.
Arslantürk, yaptığı yazılı açıklamada, 2019 ürünü fındıkta verim ve kalitenin iyi olduğunu belirtti.
"Bu yıl ihracatta özellikle miktar bazında rekor kırılmasını bekliyoruz." ifadesini kullanan Arslantürk, şunları kaydetti:
"Beklentimiz 2012-2013 ihraç sezonundaki 301 bin ton iç fındığın üzerine çıkılması. Bu ihracattan ülkemizin yaklaşık 2,5 milyar dolar kazanmasını bekliyoruz. Türkiye 720 bin hektarlık fındık bahçesine sahip. Hedefimiz üretimle paralel olarak ihracatımızı da artırmak. Üreticilerimiz mevcut bahçeleri daha verimli hale getirip, daha kaliteli fındık ürettikleri takdirde hem kendileri hem de ihracatla bu ülke kazanmış olacak. Birim alandan verimi son yılların ortalaması olan dekarda 90 kilogramın 2-3 kat üzerine çıkarmamız lazım."
Arslantürk, Toprak Mahsulleri Ofisinin fındık alım fiyatının hasat öncesi açıklanmasına ilişkin olarak da "Üreticiden, sanayiciye, ihracatçıya, hatta tüketiciye kadar artık herkes hesabını bilerek yapacak, önünü de görerek hareket edecek ancak TMO'nun alımları hızlı bir şekilde yapması, üreticinin mağduriyetine sebep olabilecek gecikmeleri bir kenara koyması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.
Sebahattin Arslantürk, üreticilere, fındığı olgunlaşmadan toplamamaları ve emanete bırakmamaları tavsiyesinde bulundu.
HABER:C.ÜSTÜNER
banner710
Yorumlar (2)
Serkan 11 ay önce
Fındık işçilerini ahır gibi yerlere koyan Müslüman hacıları neden haber yapmıyorsunuz. İnsanlara insan muamelesi yapmayan tarla sahiplerini neden haber yapmıyorsunuz. Sadece paraya odaklanmışsınız. Gelin gümüşova ve Cumayeri köylerine önce
Zeki 11 ay önce
Bahsettiğiniz mutluluk kimin mutluluğu italyan şirketlerinmi türk halkının mı
12°
parçalı bulutlu