banner615

banner614

banner701

SON HAFTAYA GİRİLDİ

banner619

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" kapsamında Düzce'de Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların 1 Ocak 2020’den itibaren alım, satım veya kiralanması yapılamayacak.

Ekonomi 25.12.2019, 14:48 25.12.2019, 16:29
3354
banner682
Türkiye’de mesken olarak kullanılan tüm binalara alınması yasal zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) başvuruları için son haftaya girildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" kapsamında, mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen bu belgede, yapıların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösteriliyor. A sınıfı belgeler en verimli, G sınıfı belgeler ise en düşük verimli seviyeyi belirtiyor.

Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilere göre hazırlanan EKB'nin 10 yıl geçerliliği bulunuyor ve bu süre sonunda yenilenmesi gerekiyor.
Hangi binalarda alınması zorunlu değil?
EKB'si olmayan binaların 1 Ocak 2020’den itibaren alım, satım veya kiralanması yapılamayacak. Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, yapımı üzerinden iki yıldan az süre geçmiş binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek. Münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait binalara EKB alınmayacak.

EKB için nasıl başvuru yapılıyor?
Bina sahipleri ve yöneticiler, EKB'yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvurarak alabiliyor.

EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB verebiliyor.

EKB ile 5 yılda 3,2 milyar lira tasarruf
Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, Türkiye’de üretilen toplam elektriğin yaklaşık yüzde 40’ının binalarda kullanıldığını belirterek, "Türkiye’de 2017 yılı itibarıyla 9,1 milyon bina bulunuyor, bu yapıların yüzde 87’sini konut nitelikli binalar oluşturuyor. EKB ile sağlanacak enerji tasarrufu 5 yılda 3,2 milyar lira olarak öngörülüyor. Enerji verimliliği açısından EKB tarihi bir adım." dedi.

Mevcut durumda Türkiye’de EKB alan bina sayısının bir milyona ulaştığını ifade eden Kalsın, 8 milyonun üzerinde binanın daha bu belgeyi alması gerektiğini söyledi.
 
"Yaklaşık 5,6 milyon konutun yalıtım ihtiyacı bulunuyor"
Son yıllarda kentsel dönüşüm sayesinde kentleşme oranında ciddi bir büyüme olduğunu aktaran Kalsın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de nüfus artışına bağlı olarak, bina sayısında ciddi bir artış söz konusu. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan, bireysel yalıtım yaptıran ve yeni yapılan verimli binalar dikkate alındığında yaklaşık 5,6 milyon konutun yalıtım ihtiyacı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre, bir binada ısı kayıplarının yüzde 40’ının dış duvarlarından, yüzde 30’unun pencerelerinden, yüzde 17’sinin kapı ve hava girişlerinden, yüzde 7’sinin çatıdan ve yüzde 6’sının alt kat döşemelerinden kaynaklanıyor. Sağlıklı bir yalıtımla ciddi oranda enerji tasarrufu sağlamak ve aile bütçesini rahatlatmak mümkün. Hesaplamalara göre, yaklaşık 5,6 milyon adet konutun yalıtımının tamamlanması durumunda yıllık 3 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu, yani 1 milyar dolarlık gaz ithalatının azaltımı sağlanabilir." (AA)


 
Yorumlar (8)
Faruk abiniz 8 ay önce
geçmediğimiz köprüler.... gitmediğimiz hastaneler.. oralarda tasarruf edemeyenler milletin evindeki kombiye sobaya, kapıya, pencereye kaldı fitil döşe yalıtım yap vs. millet işini bilir zaten; elinden geldiğince bunları bütçesi kadarda yapıyor . DEVEYE sormuşlar NEDEN kamburun var? NEREMİ NEREMİ..... demiş
Sedat 8 ay önce
Denetimi yapılmadan verilecek kağıt üzerinde, göstermelik belgenin amacı ancak milletin cebindekine göz dikmenizdir, Mantolamayı teşvik edin bunu yapacağınıza düşük faizli kredi versinler mesela, amaç enerji tasarrufu ise.
Başkan 8 ay önce
Bir siyasi evlere sahibinin adı ile seçim bildirgesi gônderiyorsa EKB belgesini vatandaşın adresinede devletimiz göndersin.Yoksa bu belge için vatandaştan paramı koparacaklar onuda bilmiyorum.Hergün yeni bir vergi çıkarıyor hükümet.
arifgumuss@hotmail.com 8 ay önce
Abi adamlar çalışıyor ya bizim için herşeyi yapıyorlar iyki varsın reis sağol bir bu eksikti yakın da sen bize sayaç takar hava parası da alırdım Evet yeni bir kazık millete hayırlı olsun
Adore81 8 ay önce
Haah bi o kalmıştı o da oldu DASK gibi huzuli bi zorunlu denilen resmi soygundan sonra ev enerjisi belgesi kalmıştı vadandaştan ne koparırsak kár yoksa ne tasarrufu. yapı kayıt belge saçmalığı gibi bişey.
Ersin 8 ay önce
Eee.bunun içinde para ödeyeceğiz artik
Misafir 1 i 8 ay önce
Vatandaşı soymak için birileribe çok para kazandırmak için çıkarılan hikayeden işler
iyiki 8 ay önce
iyiki evimiz yok kiracıyız dedirten haber
32°
açık