banner615

banner614

banner701

TERSİNE GÖÇÜ TETİKLEYECEK

banner619

Düzce Üniversitesi’nde fındık verimini ve kalitesini arttırmayı amaçlayan bir iş birliğine imza atıldı. 3 paydaşlı iş birliği sözleşmesi ile fındıkta verimden karlılığa, zararlılarla mücadeleden kalitenin artırılmasına kadar bir çok alanda çalışma yürütülecek. Ayrıca uygulanacak projelerle köyden kente göçün tersine dönmesi hedefleniyor.

Ekonomi 01.05.2019, 13:23 01.05.2019, 22:52
1375
banner682

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi; “Sürdürülebilir Fındık Üretiminde Verim ve Kalitenin Arttırılması, Entegre Mücadele Yöntemleriyle İyileştirme Hedeflerinin Gerçekleştirilmesi” projesi kapsamında bir gıda firması ve İstanbul İhracatçı Birlikleri ile iş birliği sözleşmesi imzaladı.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen imza törenine; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, firmanın Genel Müdürü Muzaffer Taviloğlu ve davetli konuklar katıldı.
İş birliği sözleşmesini Düzce Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, firma adına Genel Müdür Muzaffer Taviloğlu ve İstanbul İhracatçı Birlikleri adına ise Ali Haydar Gören imzaladı.Hedef; maliyetleri düşürmek, karlılık oranını arttırmak

Bu çalışma ile Türkiye’ye stratejik ve ekonomik katkısının yanı sıra bölge insanları için de önemli bir geçim kaynağı olan fındığın, mevcut üretim koşullarındaki maliyetlerinin düşürülmesi, karlılık oranının arttırılması ön görülüyor. Ayrıca bölgede kadının ekonomik ve toplumsal hayata katılımıyla bölgesel kalkınmanın güçlenmesi amaçlanıyor. İşbirliğinin köylerden şehre göç üzerinde de olumlu etkisi olacağı tahmin ediliyor. Fındık üretim bölgelerinde uygulamaya alınması neticesinde köyden kente göçün tersine hareketi tetikleyebileceği, kırsalda yaşam kalitesinin artmasına etki edebileceği de ön görülüyor.Zararlılarla mücadelede alternatif yöntemler araştırılacak


Tüm bunların yanı sıra iş birliği sözleşmesi ile fındık üretim alanlarında etkili ana hastalık ve zararlılarla mücadelede alternatif yöntemlerin araştırılması, geliştirilmesi ve uygulanabilirliği, gereksiz kimyasal kullanımının azaltılarak çevreye zararın indirgenmesi, kültürel işlem uygulamalarının iyileştirilmesi, doğal dengenin korunmasına yönelik çalışmaların arttırılması ile verim ve kalitede artış planlanıyor.

Yapılacak çalışma ile uygulamaların bölge üreticileri tarafından proje bahçesinde gözlemlenmesi sonucu bu alanda çalışmaların artması, yeniliklerin benimsenerek geniş kitlelerce kabul görmesi, verim ve kalitenin artırılması ile dünya pazarına etkisi hedefleniyor.

Haber: C. ÜSTÜNER
                                                 

banner710
Yorumlar (6)
Aa 1 yıl önce
Kasım ayında fındık taban fiyatı açıklayıp da karlılığı ve verimi mi artırmayı düşünüyorsunuz? Pardon hangi gezegenden çalışma yapıyorsunuz? Dolar almış başını, enflasyon, mazot-gübre uçmuş fındık fiyatı kaç olmuş?
tırtıllll 1 yıl önce
geçen sakarya sanayisine gittim bir dakikada altı adet tırtıl saydım etrafımda bu işin sonu ne olacak böyle
Komik 1 yıl önce
Aferin size. Memleketi kurtardınız. Üretimde değil pazarlamada üreticinin desteğe ihtiyacı var. Gerisini bu insanlar sizden iyi biliyor !
Resul İnan 1 yıl önce
Cüneyt Zapsu ismini bilir Düzce fındık üreticisi , bir firmanın genel müdürü diye haberde bahsi geçen şahıs Cüneyt Zapsu'nun damadı, birlik ve ticari ilişkilerini kullanarak bilim yuvasında nelerin peşinde kim açıklayacak bunu.
Resul İnan 1 yıl önce
'' bir firma '' deyip gizliyorsunuz aradaki çıkar ilişkisini kullandığınız muğlak ifadelerle, firma Balsu Gıda - Hendek merkezli genel müdürü birliğin başkan yardımcısı, yanına başkanını alıp firması adına çıkar ilişkileri kovalıyor üniversite koridorlarında, yazık günah.
Hüseyin Alemdar 1 yıl önce
Süper yıllar önce yapılması gereken işler neyse zararın neresinden dönersen kardır Düzce halkına hayırlı olsun Ankara
19°
açık