banner615

banner614

banner701

VATANDAŞ ÖDEYEMİYOR!

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 2009 Kasım itibariyle konut kredisi alan 907 bin 748 kişiden, 18 bin 124'ünün borcunu ödeyemediği gerekçesiyle takibe düştüğünü kaydetti.

Ekonomi 16.01.2010, 14:35
120
VATANDAŞ ÖDEYEMİYOR!
banner682

Babacan, CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse'nin konut kredilerine ilişkin soru önergesini, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin'in bilgi notuyla cevaplandırdı.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu veri tabanında konut kredisi kullanan müşteri sayıları ile bunlardan takibe düşenlere ilişkin bilgi bulunduğunu belirten Babacan, bu kişilere ilişkin icra takibi başlatılıp başlatılmadığına ilişkin bilgi olmadığını kaydetti.
Konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kredi kullandırılması, konutların finansal kiralama yoluyla kiralanması, sahip oldukları konutların teminatı altında tüketicilere kredi kullandırılması hususlarını kapsayan konut finansmanının, Sermaye Piyasası Kanununda düzenlendiğini belirten Ali Babacan, Bankacılık mevzuatında konut kredileri ve diğer kredilerin geri ödemelerinde yaşanan sorunlara özgü bir düzenlemenin yer almadığını, bu doğrultuda bir düzenlemenin yasal değişiklikle mümkün olacağını bildirdi.

banner710
Yorumlar (0)
25°
açık