banner615

banner614

banner701

YENİDEN ÜRETİME BAŞLAYACAK

banner619

Türkiye’nin traktör markası UZEL Holding, yeniden üretime geçmek için gün sayıyor. Düzce’de de büyük bir yatırımı bulunan firmanın, yaşadığı sıkıntıları gidermesinin ardından yeniden traktör üretimine geçmesi öngörülüyor.

Ekonomi 06.10.2018, 09:16 06.10.2018, 10:49
3660
YENİDEN ÜRETİME BAŞLAYACAK
banner682

Düzce’de de yatırımları bulunan Türkiye’nin en büyük holdinglerinden UZEL’in iflasıyla başlayan, daha sonra satışa çıkarılması ancak alıcı çıkmasıyla başka bir boyuta geçmesi, grubun yönetim kurulu başkanı ve hakim ortağı Önder Uzel’in ulusal bir kanala ‘Yeniden traktör üretmeye başlayacağız’ şeklinde yaptığı açıklamalar, Düzce’de ki fabrikanın da yeniden canlanabileceği umudunu beraberinde getirdi.
 
Önder Uzel'in, holdingin dünü, bugünü ve iflas noktasına nasıl geldiği konularda yaptığı çarpıcı açıklamalar, şu şekilde;

“Uzel’de gelinen bu durumun müsebbibinin başından beri şirketi ele geçirmeye çalışan ve bunun için yargıyı, devlet mekanizmalarını ve zaman zaman medyayı şirketle ilgili emellerine ulaşmak için kullanan bir grup ve onunla birlikte hareket eden hırsı gereğinden yüksek küçük ortaklarımız olduğunu biliyorduk ve hep söylüyorduk. Ancak 15 Temmuz sonrası durumun bundan ibaret olmadığını ve bu operasyonun ülkemizi tehdit eden bir yapının eli ile gerçekleştirilmiş olduğunu açıkça fark ettik. 

Uzel’i ele geçirmeye çalışan grup bahsettiğim gibi hem devlet kurumlarını, hem medyayı ve tabii yargı mekanizmasını kullanmayı iyi bilen bir grup. Bize karşı da piyon olarak kullandığı şirket ortakları vasıtasıyla çeşitli sahte davalar açma yolunu seçmiş ve bir şekilde kendi lehine sonuçlar almıştır. Ancak bugün görüyoruz ki tüm önemli davalarımızda şaşkınlık veren sonuçları hukuk yoluyla almamış.”
 
BU NOKTAYA GETİREN HAKİMLER FETÖ’DEN TUTUKLANDI
Türkan Uzel’in manşetleri süsleyen “oğullarım hisselerimi gasp etti” diye gerçekleri saptırdığı, aslında şirketin hisselerini bu grubun gasp etmesini sağlamak için açılmış ve öncesinde doğal olarak kaybettikleri ancak sonrasında şaşkınlıkla birbiri ardına ters kararlarla sonuçlanan dava hakimi Nuran Karaali ve eşi Hakan Karaali FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan tutuklandı. Temyiz duruşmasında da dosya aynı akıbete uğradı.
 
Hele yönetim kurulu üyelerine karşı açılmış, sırf Önder Uzel’e baskı olması amacını güden ceza davasında ilk mahkemede dolandırıcılık olmadığı kararı çıkarken Yargıtay dairesinde Türkiye tarihinde görülmemiş bir hızla, 40 gün içerisinde, bu kararın bozulmasını sağlayıp hapis baskısı devam ettirilmeye çalışılmıştır. Kararı veren daire üyelerinin çoğunluğu FETÖ terör örgütünden tutuklanmış veya firaridir.
 
En vahim olanı ve üçüncü ana davamız ise Uzel Makina ile ilgili olandır. Şirketi zayıflatma ve mücadele gücümüzü kırma amacıyla hukuksuz bir şekilde şirkete iflas kararı verdirildi ve bu kararı alan Yargıtay dairesinde dosya özellikle FETÖ terör örgütünden tutuklu veya firari hakimlerin bulunduğu heyete yönlendirilerek karar çıkarıldı.
Bahsetmeden geçmek istemem; Uzel’de operasyona 2007 yılında Tuzla’dan alınan bir “tedbir” kararı ile başlanıyor. Daha sonra İstanbul 15 Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından “hukuken aslında olmayan tedbir kararı” nedeniyle tapu dairesine yazı yazılmadığından “tedbir” 11 yıl boyunca kaldırılmıyor. Hakimi ile ilgili dönemin Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na yapılan şikayetlerde iki kez soruşturma açılması kararına rağmen sonuç alınamıyor. Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun FETÖ örgüsü ise bugün herkes tarafından biliniyor.
 
Şirketimizin bu hale gelmesine, ekonomimizin milyarlarca lira zarar etmesine, binlerce insanımızın zarar görmesine sebep verdikleri açıktır. Maalesef terörün “ekonomik” boyutudur bu. Bir yandan yargı üzerinden alınan kararlar bir yandan medya üzerindeki etkin bağ ile kamuoyuna ve dolayısıyla örgüt mensubu olmayan yargı üyelerine de etki edilerek son derece profesyonel yürütülen bir operasyon.
 
TEKRAR TRAKTÖR ÜRETECEĞİZ
Şuna inanıyorum ki, nasıl ki FETÖ ile yapılan mücadele her geçen gün farklı platformlara yayılarak devam ediyor ise UZEL konusu da eninde sonunda gün yüzüne çıkacaktır. 10 yıl sabrettik, bu sonucu görene dek de sabredeceğiz.
Neticede Uzel güçlü bir şirkettir. Zor zamanlar geçirdiğimiz de doğrudur. Bu zor zamanlarda yaşayarak öğrendiğimiz ve tecrübelerimizle değerlendirdiğimiz çözümler ile şirketin sağlıklı bir yapıya kavuşturulması ve üretimin yeniden başlayabilmesi için planlarımız bugün de var. 1992 yılından beri başında olduğum Uzel korunması gereken Türkiye varlığıdır ve bizlerin de Uzel markasının ve ülke ekonomisinin gelişmesinde çok katkımız olmuştur.

Elbette ki bir varlığımızın satılması arzu ettiğimiz bir durum değildir. Bizler sanayiciyiz, sağlımızı kazanmamız ancak sınai faaliyetlerimizin sürdürülmesi ile mümkündür. Amacımız firmamız faaliyetlerinin devam etmesidir. Bu süreçte herhangi bir varlığımız ile ilgili tasarrufta bulunmak da yine şirketimizin değerlendirme ve onayına tabi olmalıdır ve öyledir.

Son olarak, Uzel’in hiçbir malının şirketin onayı olmadan satılamayacağını ve öz varlığımız fabrikalarımızda tekrar traktör üretileceğini söylemek isteriz.”

Yorumlar (8)
Sp 1 yıl önce
Peki uzelin bundan haberi varmı
Başkan 1 yıl önce
Uzel gelsin yan sanayisi de gelir istihdam artar harika olur
Serdar gürler 1 yıl önce
Çiftçimi kaldıda traktör üretecen milletin anasını ağlattınız mazot hala kaç para yatlara gelince zengin yalakalığına devam ithali daha ucuz millette toprak kalmadı nerede kullanacak kaldırımları sürersiniz yerli arabada yapılıyordu bir zamanlar.
tarım 1 yıl önce
memlekette tarım mı bıraktılar kım alacak iş yapacak
maalesef aile sorunları 1 yıl önce
aile içi sorunlardan koskoca firma iflas etti.elin gavuru 300 yıllık firmalara sahip.bizde 50 yıllık firma yok.olanlar bizden değil zaten.kökleri başka.yerli sandıklarımız aslında yahudi ürünü.isminin türk olduğuna bakmayın.
A.Rıza ÖZÇELİK 1 yıl önce
Uzel Düzcemize 1998 senesinde gelmeye karar verdi ve Düzcenin çok sevdiği abilerin eline düştü onlarda onu Düzce hakkında bilgilendirdi. Sonrasında zaten gelmemeye karar verdi.
A.Rıza ÖZÇELİK 1 yıl önce
Uzel traktör Türkiyede dükkanını kapattı bayrampaşadaki yerleşkesi açık arattırma da satılacak 10 ekim de haberiniz olsun. Satılacak bir fabrika nasıl Düzcede yatırım yapacak anlamış değilim.
üzel düzce için kayıp 1 yıl önce
düzcemize hayırlı olsun böyle büyük yatırımlar düzcenin gelişmesine katkı verir üzel büyük düşünüp yerli otomobilin belli parçaları üretimine talip olup ayrıca kendi yatırımını gerçekleştirirse çok büyük işler yapar düzce canlanır
hafif yağmur