banner615

banner614

banner620

1 AYDA 104 KİŞİ HASTANELİK OLDU

banner619

Düzce’de başıboş gezen sokak hayvanlarının zarar görmeden kontrol altına alınması için Akçakoca’nın Subaşı Köyü sınırları içerisinde Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımı devam ederken, saldırı olayları hız kesmiyor. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü geride kalan ağustos ayında 104 vatandaşın kedi ya da köpek saldırısı sonucu hastaneye başvurduğunu açıkladı.

Gündem 23.09.2018, 10:58 23.09.2018, 16:26
3399
banner621

Düzce’de sürüler halinde gezen sahipsiz sokak hayvanları uzun süredir şikayet konusu olurken, bu sorunu en aza indirmek için geçtiğimiz yıl Akçakoca’nın Subaşı Köyü’nde çalışmalarına başlanan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımı sürüyor.

10 köy ve 8 mahallede 58 köpeğe kuduz aşısı uygulandı

Bu süreçte başıboş kedi ya da köpeklerin saldırması sonucu çok sayıda vatandaş hastanelerin yolunu tutmaya devam ediyor. 2018 yılı ağustos ayı faaliyetlerini açıklayan Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu, geçtiğimiz ay meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 104 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alındığını açıklayarak, müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmediğini vurguladı. Kabaoğlu ayrıca koruyucu olarak 10 köy ve 8 mahallede 58 köpeğe kuduz aşısı uygulandığını bildirdi.

Hayvanlar sürekli merkezde tutulmayacak

Öte yandan 65. hükümetin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün projesi olan Avrupa standartlarındaki Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvanlar sürekli olarak tutulmayacak. Tesise getirilen sokak hayvanları gerekli kontrolleri, aşıları ve tıbbi müdahaleleri yapıldıktan ve iyileştikten sonra veteriner hekim onayıyla alındıkları ortama bırakılacak. Özellikle kısırlaştırma yöntemi sayesinde kontrolsüz üremenin önüne geçecek olan merkezin şehre kazandırılması dört gözle bekleniyor.

HABER: C. ÜSTÜNER

banner626
Yorumlar (8)
Selam 1 yıl önce
Haytap bu haberi iyi okusun,hayvanlar sokaklarda özgür dolaşmalı diyorlardı, çocuklarımıza saldırınca bir kaç çocuğumuzun başına birşey gelince bakalım ne cevap verecekler.Birşey yapmaz demeyin aç kalan hayvanın ne yapacağı belli olmaz
mecbur 1 yıl önce
Kedi köpekleri seviyoruz fakat zarar vermeye başladılarsa hepsinin toplanması lazım. Başka çare yok.
Kieros 1 yıl önce
Kısırlaştırmalı sokak hayvanları
Düzce 1 yıl önce
Kısırlaştırsa nolcak sana saldırmıcak mı? Sen hayvan mısın
Yorumsuz 1 yıl önce
Sabahın 7 sin de okula yolumu değiştirerek zor gidiyorum hayvanlar aç korkuyorum zaten erken bir saat
Çepni 1 yıl önce
Şu boludan kamyon kamyon gelen köpeklerin önünü keserseniz bu kadar hayvan sokaklarda olmaz.köylere birakip kaciyorlar.önce bu işi yapanlari bir rehabilitasyon merkezine yatirmak lazim
Okuyan 1 yıl önce
Milletvekilleri gezmekten başka bi işe yaramıyor keşke onlarada saldırsalar
Motorcu 1 yıl önce
İyi de köpekler ısıracak diyoruz cinsel saldırıda bulunacak demiyoruz neyi kısırlaştırıyorsunuz
11°
kapalı