banner615

banner614

banner746

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

banner751

Düzce protokolü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla birer mesaj yayımladı. Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, mesajında "Zaman ve mekan mefhumu gözetmeksizin, her zaman ve her yerde büyük bir özveri ile çalışan tüm fedakar gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım." ifadesini kullandı.

Gündem 10.01.2020, 10:23 10.01.2020, 23:23
239
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
banner747

"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım" 
Düzce Üniversitesi Rektörlüğü, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Demokrasinin ve yaşam hakkının temel unsurlarından biri olan, haber alma özgürlüğünün vazgeçilemez temsilcileri çalışan gazeteciler, sıcak soğuk, yaz kış, savaş barış demeden, her türlü olumsuz koşullarda kamuoyunu bilgilendirmek adına çok önemli görevler üstlenmektedir. Doğru, tarafsız ve ilkeli haber anlayışıyla hareket eden gazeteciler, dünyada, ülkemizde ve şehrimizde yaşanan olaylar hakkında bizleri bilgilendirmekte ve yaptıkları bu çalışmalarla yaşanan gelişmeleri kayıt altına alıp, önemli, kültürel ve tarihi bir arşiv oluşturmaktadır.  Hayatının her döneminde basınla yakından ilgilenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele Döneminde gazetecilere ayrı bir yer ayırarak, Anadolu’ya gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında yanından ayırmadığı basın mensupları hakkında; “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” diyerek basının ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır. Düzce Üniversitesi olarak tüm basın yayın organı çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, halkın haber alma özgürlüğünü sağlamak için gerektiğinde hayatlarını ortaya koyan basın mensuplarına çalışmalarında başarılar dileriz.” 

“Gazetecilik mesleği, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir”
AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin yayınladığı mesajında “Kar, yağmur, çamur demeden, gece gündüz çalışan ve buna rağmen emeklerinin karşılıklarını alamayan gazetecilerimiz çağın en dinamik mesleklerinden birini yapmaktadırlar. Gazetecilik mesleği, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Basın, Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinde önemli görevler üstlenmekte ve üstlendiği görevleri de başarıyla yerine getirmektedir. Toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için önemli bir görevi ifa eden basın mensuplarının çalışma koşullarının kolaylaştırılarak daha iyi imkânlara ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Gazetecilerin çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması yönünde attığımız adımlar, kuşkusuz medyamıza güç kazandıracaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta ilimizde görev yapan gazetecilerimiz olmak üzere tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutluyorum.” ifadelerinde bulundu.

“Basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması yönünde atılan adımlar yetersizdir”
İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er de mesajında, “Gazetecilik mesleği, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Basın, Türkiye’nin çağdaşlaşma sürecinde önemli görevler üstlenmekte ve üstlendiği görevleri de başarıyla yerine getirmektedir. Toplumun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için önemli bir görevi ifa eden basın mensuplarının çalışma koşullarının kolaylaştırılarak daha iyi imkanlara ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Özellikle Düzce’de görev yapan gazeteci dostlarımızın çalışma şartlarının daha da iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması yönünde atılan adımlar yetersizdir. Yaptığı eleştirel haberlerle baskı altına alınan, yayın yasakları, erişim engelleri ile karşı karşıya kalan ancak pes etmeden mesleğinin gereğini yapan dostlarımız, bilmenizi isterim ki İYİ Parti olarak bizler sizlerin daha özgür şartlarda çalışmanız için her zaman yanınızdayız. Kar, yağmur, çamur demeden, gece gündüz çalışan ve buna rağmen emeklerinin karşılığını alamayan tüm gazeteci dostlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutluyorum.” ifadelerini kullandı.


Dilber'den kutlama mesajı
Düzce Kent Konseyi Başkanı Av.Arb. Ali Dilber, mesajında "Çağın en dinamik mesleklerinden biri olan basın çalışanları, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir görevi üstlenmiştir. Üstlendiği bu görev gereği toplumların sadece haber alma ihtiyacını karşılamakla kalmayan basın çalışanları aynı zamanda kamuoyunun tarafsız ve doğru bilgilendirilmesinde çok önemli bir görev sahibidir. Ayrıca Basınımız toplumsal kalkınmanın ve gelişmenin sağlanmasında da önemli bir yere sahiptir. Görevlerini yerine getirmek için her şartta haber peşinde koşan basın çalışanlarının, düzenli bir mesaisi olmadan halkı bilgilendirmek için verdiği mücadele her türlü taktirin üzerindedir. Yazılı ve görsel basın fedakarlık isteyen, şartları ağır olan önemli bir meslektir. Basın çalışanlarımız görevlerini büyük özveriyle yerine getirmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Çalışan Gazetecilerimizin Günü’nü kutluyorum, tüm basın çalışanlarımızın mesleklerini icrada başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

"Basın düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili aracıdır"
Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz ise 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında şu ifadelere yer verdi: "İletişimin en temel taşlarından basın, toplumun gerçekleri öğrenmesinde ve sesini duyurmasında önemli rol oynayan, bireyin haber alma hakkını sağlayan düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili aracıdır. Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır. Bu duygu ve düşüncelerle karşılaştıkları tüm olumsuz koşullara rağmen görevlerini yerine getirirken tarafsızlık ve objektiflik anlayışından ödün vermeden çalışan değerli basın mensuplarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’”nü gönülden kutluyor ve başarılar diliyorum."

HABER:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (0)
19°
açık