Öne Çıkanlar Düzce verem eğitimi düzcespor 15 Temmuz Amatör Süper Lig Öncü Haber

Bu haber kez okundu.

25 AVUKATTAN DESTEK
 Ülke gündeminde geniş yer bulan ve devletin zirvesi başta olmak üzere bir çok çevreden büyük tepki alan "Barış için Akademisyenler İnsiyatifi"ne Düzce'den destek 25 avukattan geldi. 25 Düzce Barosu avukatı bildiriye imza atan akademisyenlere yönelik yürütülen soruşturmaları eleştirdi.

"Düşünce özgürlüğü olduğu kuşkusuzdur"

"Bir grup akademisyen ve öğretim üyesinin imzalamış olduğu bildiriye ilişkin yaşanan olaylar dolayısıyla Düzce’de yaşayan ve görev yapan avukatlar olarak bir açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur." denilen açıklama şöyle devam etti: "Bir grup akademisyen, ülkede yaşanan olaylara ilişkin bir metin yayınlamıştır, fakat hem yaşadığımız şehir hem de ülke çapında açıklamayı yapan akademisyenlere yönelik olarak gerek sosyal, gerek yerel, gerekse ulusal medyada bir linç kampanyası başlatılmıştır. Bunun yanında bağlı bulundukları üniversiteler tarafından soruşturmalar açılarak görevden uzaklaştırılmışlar, savcılıklar tarafından soruşturmalar açılarak haklarında yakalama kararları dahi çıkarılmıştır. Hedef gösterilen açıklamalar da ısrarla devam etmektedir.

Akademisyenlerin fikirleri tabii ki tartışma konusudur. Her türlü fikrin tartışma konusu olacağı gibi. Bunun yanında şiddet içermeyen ve şiddeti desteklemeyen bir açıklamanın düşünce özgürlüğü kapsamında kalacağı kuşkusuzdur. Fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamında yapılan açıklamaların toplumsal ve hukuksal bir lince dönüşmesi tarafımızdan kabul edilebilecek bir husus değildir."

"Görevden uzaklaştırılan akademisyenin yanındayız"

Voltaire’in ‘Söylediklerine katılmayabilirim ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar desteklerim.’ sözüyle devam eden açıklamada, "Bizler de burada, Düzce’de yaşayan, demokrasiye, insan haklarına ve düşünce özgürlüğüne yürekten inanan, bu temel değerleri hayatımızın vazgeçilmez bir bütünü olarak gören avukatlar olarak akademisyenlere yönelik davranışların düşünce özgürlüğünü hiçe sayar nitelikte olması, toplumsal lince sebebiyet vermesi dolayısıyla öncelikle Düzce Üniversitesi tarafından görevden uzaklaştırılan akademisyenin yanında olduğumuzu, sonrasında diğer üniversitelerde olup sırf düşüncelerini açıkladığı için benzer şekilde muameleye tabi tutulan diğer akademisyenlerin de yanında olduğumuzu, düşünce özgürlüğünü engelleyen her türlü eylemin karşısında olduğumuzu kamu oyuna beyan ederiz." ifadeleri kullanıldı.

Metne imza atan avukatlar

Söz konusu açıklama metnine imza atan Düzce Barosu avukatları ise şöyle:

Av.Metin Güçlü

Av.Doğan Eser

Av.Mecnun Yüksel

Av.Semih Bakan

Av.Erol Batum

Av.Mustafa Umut Tuna

Av.Hidayet Can

Av.Hülya Güngör

Av.Handan Sancar Gökmen

Av.Ahmet Altun

Av.Melih Bakan

Av.Ayşegül Şenol Can

Av.Elif Şenol

Av.Çiğdem Fidan

Av.Ayşe Funda Hiçyılmaz

Av.İlknur Yıldırım

Av.Teoman Yaman

Av.Ata Hazar Çınarlı

Av.Mehmet Candaş Ocak

Av.İrfan Perçin

Av.Esin Yamaç Çakman

Av.Ulaş Şatıroğlu

Av.Bahar Yılmaz Temel

Av.Ali Yıldırım

Av.Cansev Kap Cicu

Haber: C.ÜSTÜNER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.