banner615

banner614

banner701

27 MAYIS AÇIKLAMASINDA CHP’Yİ ELEŞTİRDİ

banner619

1960 yılında dönemin başbakanı Adnan Menderes’e yapılan darbenin yıldönümünde basın açıklaması düzenleyen AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştirdi. O dönemde izlediği politikalar üzerinden, dönemin tek parti CHP’yi hedef alan Keskin, “Milli ve manevi değerleri, Anadolu topraklarından silmeye çalıştılar” dedi.

Gündem 27.05.2019, 14:25 27.05.2019, 17:49
941
banner682

AK Parti Düzce İl Teşkilat Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları da katıldı.

Ellerinde darbe karşıtı dövizlerle kamera karşısına geçen partililer 1960 Darbesi'ni yıl dönümünde kınadı.

Adnan Menderes’e karşı gerçekleştirilen darbenin yıl dönümü hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, dönemde yaşananları ve olayların nasıl geliştiğini dile getirdi.“Büyük bir ihanettir”

Cumhuriyet döneminin ilk darbesi olma özelliği taşıyan 1960 Askeri Müdahalesi’nin büyük bir ihanet olduğunu vurgulayan Keskin şunları söyledi:

“Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile atılmıştır. Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir. Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır.”“Değerlerimizi silmeye çalışan tek parti CHP’si”

Dönemin tek partisi CHP’nin politikaları ve Menderes’in halkta gördüğü karşılığı da hatırlatan İl Başkanı Keskin şu ifadeleri kullandı:

“Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’sinin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır.”

6

“Hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı dönem”

Yalan ve iftiralarla algı oluşturulduğunu söyleyen Keskin, hukuksuz yargılamalara da dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır. Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol’un, “Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor” sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir.”“Benzer senaryosu 15 Temmuz’da karşımıza çıkarıldı”

1960 yılında yaşanan darbenin bir benzerini 15 Temmuz’da da yaşandığının altını çizen Başkan Keskin sözlerine şu şekilde devam etti:

“Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. O zor gecede genç bir annenin; “Babam Menderes için ağladı, ben Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim!” demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir. “Siper et göğsünü dursun bu hayâsızca akın” dizelerini yaşatırcasına hain darbe girişimine karşı göğsünü siper eden milletimiz, eski Türkiye’de; koalisyonlara yenik düşen, istikrar sağlayamayan, milletin devlet için olduğu dönemleri kapatmıştır. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, AK Parti ile birlikte demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabı vermiştir.”“Rahmetle, minnetle anıyoruz”

Demokrasi şehitlerini anarak sözlerini tamamlayan Keskin şunları kaydetti:

“Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.”

Haber: İ.İ.AYDOĞDU
Görüntü: T.AKARSU


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
Yorumlar (12)
Vatandas 1 yıl önce
Arkadaki ablalar napiyo
hamza 1 yıl önce
halk artik uyandi kim gelse vatandasin dini duygulariyla biryerlere gelmek pesinde ama halk uyandi
Yalan 1 yıl önce
1960'ta darbe bildirisini okuyan Türkeş'in partisiyle kolkola yuruyeceksin, sonra CHP'ye laf atacaksın. Okuyun biraz, kuru kuru goygoy yapmayın
YAVUZ0881 1 yıl önce
Bu akp olmasa milli değerler sahip çıkcak kimse yok Allah başımızdan eksiik etmesin
Bay E 1 yıl önce
CHP nin işi gücü vatandaşa tepeden bakmaktır zaten.Olaki bir gün tek başına iktidar olursa tek parti dönemi zihniyeti tekrar ortaya çıkar.Vatandaşın çoğunluğu CHP ye güvenmiyor.AKP lilerin de yüzleri gerçekten gülmüyor hiç.Halktan uzaklaşmya başladlr
vatandaş 1 yıl önce
Daha düne kadar fetullah gülen hocam diyen kimdi acaba ne istedik te vermedik diyen kimdi işiniz gücünüz yaşadığınız bu saltanatı bu halk bilmesin diye yalan dolan sonra 15 temmuz ruhu orda şehit olanların tek amacı vardı bu ülke başkalarına yar olmasın diye siz nasıl bir topluluksunuz şaşırmamak elde değil gerçekten kendi dediğinizi bile 1 yıl 2 yıl sonra inkar ediyorsunuz yazık size dava dava diyorsunuz saltanat içinde yüzüyorsunuz aip size şu şapkanızı alında aynaya bakın bence ....
Mert 1 yıl önce
27 Mayıs bildirisini Alparslan Türkeş okudu sen cehapeyi eleştir, gülelim mi ağlayalım mı
asker61 1 yıl önce
il başkanımısın nesin boş boş konuşma bilip bilmeden
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık