banner615

banner614

banner701

AF DEĞİL CEZA İNDİRİMİ!

İnfaz yasasında yapılacak değişiklikle, terör suçları hariç, cezasının yüzde 50'sini çeken serbest kalacak. Bazı hukukçular, serbest kalacakların sayısının 100 bini bulabileceğini dile getiriyor. Öte yandan kadın ve çocuğa şiddet, tecavüz suçlarının cezası artacak.

Gündem 02.06.2019, 13:33 03.06.2019, 11:58
6808
AF DEĞİL CEZA İNDİRİMİ!
banner682

İnfaz yasasında yapılacak değişiklikle, terör suçları hariç, cezasının yüzde 50'sini çeken serbest kalacak. Kadın ve çocuğa yönelik şiddet, tecavüz, cinayet suçlarındaki ceza oranları artacak. Alt sınır, kadın cinayetlerinde en az 40, çocuk cinayetlerinde ise 50 yıl olarak yükseltilecek. Bu suçları işleyenler şartlı salıverme şartlarından da yararlanamayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gece Esenler Dörtyol Meydanı'ndaki Kadir Gecesi dolayısıyla düzenlenen "10 Bin Hatim, 100 Bin Dua" programında vatandaşlardan gelen af taleplerine "Meclis açıldığında bu konuların görüşüleceği" karşılığını verdi. Erdoğan, "Adalet Bakanlığımızın bu konularla ilgili bir çalışması var. Ama herkesi serbest bırakmak gibi bir şey olmaz. Bu çalışma neticesinde bırakılabilecek olanları, inşallah seçimlerden sonra Meclis açıldığında tekrar oralarda bunlar görüşülecek" diye konuştu.Cezasının Yarısını Çekene Tahliye


Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; Erdoğan'ın "Meclis'te görüşüleceğini" söylediği düzenleme af değil, bazı suçlarla ilgili ceza indirimini kapsayacak. AK Parti'nin hukukçu kurmayları ve Adalet Bakanlığı uzun zamandır cezaevlerindeki doluluğu düşürecek bir paket üzerinde çalışıyor. Seçim sonrası Meclis gündemine taşınması planlanan pakette, cezaevlerinde kalma sürelerinin düşürülmesi, bazı suçların para cezasına çevrilebilmesi gibi düzenlemeler de bulunuyor. Mevcut kanuna göre terör suçluları cezalarının dörtte üçünü, adli suçlular ise üçte ikisini çekiyor. Yeni çalışmada, terör suçlarına ilişkin hükümlere dokunulmayacak. Ancak cezasının yüzde 66'sını çeken adli suçlara ilişkin cezalarda değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50'ye çekilecek. Bu durumda örneğin 10 yıl hapis cezası alan bir kişi mevcut sistemde 6 yıl 6 ay cezaevinde kalırken, bu süre yeni düzenleme ile 5 yıla inecek. Düzenleme geriye doğru yürüyeceği için cezasının yüzde 50'sini çekenler şartlı salıverme hükümlerinden yararlanarak dışarı çıkabilecek. Aralarında ekonomik suçlar ile ilgili değişikliklerin de bulunduğu bazı suçlar için verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi de planlanıyor.

Ceza İnfaz Kanunu'nda (CİK) yapılacak değişikliklerin seçim sonrası Meclis gündemine geleceği, ancak yasalaşma sürecinin 1 Ekim'den sonraya kalacağı belirtiliyor.Sayı 100 Bin Kişiyi Bulabilir


Cezalarda indirime gidilmesi ile kaç kişinin serbest kalacağı henüz bilinmiyor. Ancak Adalet Bakanlığı bu konuda da bir çalışma yürütüyor. Bazı hukukçular, serbest kalacakların sayısının 100 bini bulabileceğini dile getiriyor.

Kademeli İnfaz Sistemi

Hırsızlık başta olmak üzere birçok suçta, suçlular cezaevine girmeden salıveriliyor. Bu durumun da ortadan kaldırılması planlanıyor. Kademeli bir infaz sistemi kurularak, bir yılın altında bir cezayı gerektirse bile, suç işleyen mutlaka cezaevinde kalacak. Yeni infaz düzenlemesinde 1-3 yıl ceza gerektiren suçlar sınıflandırılarak, cezaevinde en az kalacakları süre belirlenecek. Türkiye'deki infaz uygulamalarının adalet duygusunu zedelediğine dikkat çeken AK Parti kurmayları "Suç işleyen 'nasılsa hapis yatmayacağım' diye düşünüyor. Bu doğru değil. Yeni düzenleme ile ceza söz konusu olduğunda, bir gün bile olsa hapse girecek. Her suça göre yeni bir ceza ve infaz süresi olacak" değerlendirmesinde bulundu. (sondakika.com)
 

banner710
Yorumlar (19)
HARBİCİ 1 yıl önce
ABİ BU İŞİ DE DIŞ GÜÇLER YAPTIRIYOR.YANİ SUÇ İŞLEYENİ (HELE HELE BİLE BİLEYSE) DIŞ GÜÇLER DIŞARI SALIVERİYO.
Duzceli 81x81 1 yıl önce
Genel af en uygunu sayin cumhurbaşkanim vatan hainlerine degil uyuşturucu tecavuz bunun gibi suclular yatsin
Vatandaş 1 yıl önce
Bu nasıl bir şey suçluları salmak neden çıkınca sanki rahat mı durucaklar
Sen düzceli 1 yıl önce
Ulan ne affı suç işleyen yatsın sal dışarı gene aynı yavşaklık yapmayın
Zeki 1 yıl önce
Çakıcı da çıkacakmı
Kumbar 1 yıl önce
Kisilere islenen suclari devletin affetmesi ...azaltmasini ... hangi vicdan icine sindirebiliyor?
Garip 1 yıl önce
Cikmasinlar cezalarını çeksinler özellikle uyuşturucu içenler satanlar bulunduranlar insanlarin ölümüne sebeb olanlar çıkmasın
recep 1 yıl önce
valla tüm suçluları çıkarın sucsuzlari içeri alın daha iyi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
açık