banner615

banner614

banner701

AKÇAKOCADA YAPILDI

banner619

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde "Amerikan Beyaz Kelebeği ve Mücadelesi" ile "Tek Gövde Fındık Ağaç" konulu çalıştay düzenlendi.

Gündem 12.01.2020, 18:00
1783
AKÇAKOCADA YAPILDI
banner682

Düzce Üniversitesi (DÜ) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, Akçakoca Ticaret Odası tarafından Akçakoca Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen çalıştay öncesi yaptığı açıklamada, son yıllarda Amerikan beyaz kelebeği ile mücadelede başarı elde ettiklerini söyledi.
 
Öztemiz, Amerikan beyaz kelebeğinin 1997 yılında Batı Karadeniz'de özelikle Düzce'ye giriş yaptığını aktararak, "Yaklaşık olarak 22 yıldan beri Düzce'de özellikle fındıkta ekonomik olarak zararlı olmuştur. 2017 yılında yayılma yapmıştır. Aslında 5 yılda bir yayılma yapabilir.

Düzce Valiliği ortaklığında ve diğer sivil toplum örgütleriyle 2017 yılından beri 3 yıldır bir proje yürüttük. 3 yıldan beri de başarı elde ettik. Yüzde 95'e yakın bir başarı elde edildi. Mücadele olarak entegre mücadeleyi öneriyoruz. Üreticilerimiz maalesef  mücadele olarak kimyasal mücadeleyi ön plana almıştır." diye konuştu.
 
Çalıştay, Öztemiz ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz'in sunumları ve konuşmaların ardından sona erdi.

Yorumlar (6)
Gariban Fındıkcı 7 ay önce
%95 başarı elde edildi de bu turtıllar göktenmi indi.
Dekan hanım üç yıldır elinde ışık tuzakla geziyor, o tuzaklar sadece ilaçlama zamanını erken tespit etmwk içindir.
Hadi hayırlısı bakalım ne olacak.
Kiymet 7 ay önce
Eeee sonuc
Talihsiz talihli 7 ay önce
Hahhaha, sonucu neymiş calistayin. Amerikan beyaz kelebek zararlidir mi :-) nasıl akıl ettiniz bunu. Çok bilimsel bir çalışma olmus. MaşAllah hep ilim irfan. Ama konu ciddilesince yurt dışından bilim adamı getiriliyor kelebek için:-)
Memet 7 ay önce
Vatandaş kimyasal mucadele yapmaya çalışıyor tam da ne zaman ve nasıl hangi ölçüde yapacağını bilemeden.Köylü daha fazla ve pratik egtilmeli.Orada kaç köylü var acaba
Ahmet 7 ay önce
Ya arkadaş insanlarla dalga geçiyolar evimizin içine kadar girdiler hersene aynı bahçeleri üç kere ilaçlıyoruz ne mücadelesi yapmışlar ben hiç birşey görmedim sadece laf icraat yok
hanife 7 ay önce
amerikan böceği denen illet canımızdan bezdirmişti.bırakın ağaçları ağzımız açık uyurda ağzımıza düşer diye uyuyamaz hale gelmiştik.şimdide 2019 ilkbaharında beri kıpkırmızı sülüğe benzer acayip bir böcek tüm bitkileri yer oldu.
21°
kapalı