banner615

banner614

banner701

ANA HABERE KONUK OLDULAR

banner619

“9 Aralık 1999.” Düzce’nin il olma kararının alındığı tarih. Bu kararın 15.yıl dönümünde Düzce’nin il olma sürecinde görev yapan kurucu Vali Fikret Güven ile dönemin Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz yaşadıklarını Öncü Ana Haber’de anlattı.

Gündem 10.12.2014, 16:43
380
ANA HABERE KONUK OLDULAR
banner682

Düzce’nin 9 Aralık’ta il oluşunun 15.yıl dönümünde Öncü Ana Haber’in iki özel konuğu vardı. İlk Düzce Valisi olarak görev yapan Fikret Güven ile dönemin Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz telefonla yayına katılarak deprem felaketi ile il olma sürecinde yaşananları samimiyetle Düzcelilerle paylaştılar.

 

KADERİMİ KOKLUYORMUŞ GİBİ GEZMİŞTİMDeprem sonrası Düzce için çıkan il olma kararının ardından ilk kez Vali olarak görev yapan eski Vali Fikret Güven, göreve başlamadan önceki süreci anlattı.Güven, “Düzce’ye gelmeden evvel deprem bölgesini sanki kaderimi kokluyormuş gibi gezmiştim, Karamürsellere Gölcüklere kadar. Sakaryalara kadar. O harabiyeti yaşadım. Mardin’den özellikle bunun için geldim. Ne oluyor oralarda memleketin acısı neresindedir diye. Demek ki kalpten kalbe bir yol göründü. Biz Düzce’ye o emri tebellür ettik, geldik.”dedi.

 

 

DÜZCE ÇOK ÇAĞIRAN BİR YER

 

Güven Düzce’nin geleceğinin açık olduğunu bunu yapabilmek içinde önemli olanın Devleti çağırmak gerektiğini ifade etti. Güven, “Düzce’de yaptığım her hizmetin karşılığını kat kat aldım. Anlayış olarak yani bir huzur olarak bir birlik olarak o vebalin altında kalmamanın gücüyle ayakta duruyorum şuan da. Düzce çok çağıran bir yer. Herkese hoş geldin diyecek bir altyapısı var. Yani mesela taşı taş üstüne koymaktan öte oradaki o gönül pazarlığını doğru yapmak Devlet’i çağırabilmek yani Devlet’i hizmete ısındırmak.”diye konuştu.

 

 

DÜZCELİLER’DEN TEK RİCAM VARGüven görev yaptığı süre hakkında özeleştiri yaparak Düzcelilerden istekte bulundu.

“Düzcelilere ben bir tek şey rica ediyorum bana haklarını helal etsinler. Çünkü onların vebali o gün çok ağırdı. Biz o gün aklımızın erdiği kadar Düzce’yi doğruya taşımaya çalıştık ama bir hassa Düzce merkezle olan hukukumu çok fazla şey yapmam ama taşra ve ilçeler olarak onların benim üzerimdeki hakkı bakidir. Çilimli’den Akçakoca’sına varıncaya kadar hepsine yetemedim. Onları bir ziyaretten öte iki Akçakoca’ya gidip gelmekten öte onlara bir hayrım dokunmadı.”

 

 

KURNAZ: İKİNCİ DÖNEMDE DEPREM HERŞEYİZİ ALDI


Dönemin Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz Düzce’nin il olduğu haberini nasıl aldığını anlattı. Kurnaz, görev yaptığı süre zarfında yaşadığı talihsizliklerden söz etti.

 

“Şunu sorarsanız eğer sizin Belediye başkanlığı döneminiz derseniz eğer benim içim yanıyor ben Belediye Başkanlığı yapmadım. Bizim Düzce’de 1. dönem yaptıklarımızı sel aldı gitti. 2. Dönem yapacaklarımızı yaptıklarımızı deprem aldı gitti. Ben Düzce’de büyüklerime evlat akranlarıma arkadaş, kardeş küçüklerime abi olmaya çalıştım. Ben devamlı kucaklayan yani gözyaşını silen bir insan oldum ben. Düzce’de 10 senedir belediye başkanlığı yapmadım.”Kurnaz, sözlerini Düzce’nin sıkıntısı ve Düzcelilere mesajıyla tamamladı. “Sadece Belediyeden beklemeyeceğiz. Belediyeler sadece yaparlar ama vatandaş korur. Düzce hakikatten gerçekten çok güzel bir vilayettir. Siz Düzce’de yaşadığınız için göremiyor olabilirsiniz ama ben ayda birde olsa Düzce’ye geliyorum. Geldiğim zaman Düzce’nin bir tek trafik sorunu var. Allah nasip ederde o çayın karşı tarafını da açarlarsa arkadaşlarımız ki inanıyorum onlarda çözüm arıyorlar bu işe. Düzce çok daha güzel olacak o Allah Düzcelilerin yüzündeki o gülümsemeyi o gülücükleri sevgiyi eksik etmesin.”

 

Haber; Y.SEVER

Yorumlar (0)