Öne Çıkanlar Düzce ekonomi canan karatay kaza enelliler günü

Bu haber kez okundu.

BARO BAŞKANI'NDAN ANAYASA ÇAĞRISI
banner197

Düzce Baro Başkanı Azade Ay, mecliste görüşmelerine devam edilen Anayasa Değişikliği Teklifi ile ilgili endişelerini yazılı bir basın açıklaması ile dile getirdi.

"Yargı kuvveti mutlaka yasama ve yürütmeden ayrı olmalıdır"

Demokrasinin ve hukuk devletinin vazgeçilmez şartının; yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin birbirinden ayrı olması olduğunu belirten Ay, "Parlementer sistemlerin doğası gereği yasama ve yürütme arasındaki ayrılık yumuşak, yasama ve yürütmenin yargıdan ayrılığı ise mutlaktır. Başkanlık sistemlerinde ise başkana verilen yetkileri denetlemek ve dengelemek için yasama ve yürütme de birbirlerinden kalın çizgilerle ayrılmıştır. Ancak, her iki sistemde de yargı kuvveti mutlaka yasama ve yürütmeden ayrı olmak zorundadır." ifadelerini kullandı.

"Yargının bağımsız ve tarafsızlığını ortadan kaldıracak"

Düzce Baro Başkanı Azade Ay, Anayasa Değişikliği Teklifi içerisinde yer alan eski adıyla Başkanlık yeni adıyla Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin yargının bağımsız ve tarafsızlığını ortadan kaldıracağına savundu. Ay, konuya ilişkin şunları kaydetti: "TBMM'ye sunulan, Anayasa Değişikliği Teklifi tüm sonuçlarıyla değerlendirildiğinde, kuvvetler ayrılığı prensibinden kuvvetler birliği prensibine bir gidişin hedeflendiği, yürütmenin, yasama erkinin yetkilerine cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile müdahale edeceği, Yüksek Mahkeme Üyeleri ve HSYK üyelerinin yine yürütme yetkilerinin kendisine verildiği, siyasi bir partinin mensubu hatta genel başkanı olan Cumhurbaşkanı tarafından şekillendirilmesinin de yürütmenin yargı erki üzerinde etkisini artıracağı, yargının bağımsız ve tarafsızlığını ortadan kaldıracağı açıktır."

"Anayasanın değiştirilmesi için elverişli bir iklim yok"

Ayrıca, bu değişiklik teklifinin kabul edilmesi halinde TBMM'nin yasama faaliyetlerinin durma noktasına geleceğini öne süren Baro Başkanı Azade Ay, şöyle devam etti: "Aynı zamanda yürütmenin milli iradenin vücut bulduğu TBMM tarafından da denetlenmemesi sonucunu doğuracaktır. Oysaki başkanlık sistemlerinde, yürütmenin başı sayılan Başkanının denetimi açık ve keskin kurallara bağlıdır, ancak görüşülen bu değişiklik teklifinde ise Yürütmenin faaliyetlerinin denetimi nerdeyse imkansızdır. Toplumu oluşturan bireylerin bir arada yaşamalarının temel sözleşmeleri olan,bireyin hak, özgürlük ve devlete karşı ödevlerinin düzenlendiği anayasaların, geniş bir uzlaşı içinde yapılması gerekir. 15 Temmuz'dan bu yana gelinen süreçte, ülkemize ve milletimize yönelik terör olayları, bu kapsamda çıkarılan Ohal Kararnameleri, yaşanan toplumsal olaylar nedeniyle toplumda mevcut olan gerginlik, temel yasa olan anayasanın değiştirilmesi için elverişli bir iklimin bulunmadığının en büyük göstergesidir."

"Bu teklifin bir an evvel geri çekilmesini diliyoruz"

Düzce Baro Başkanı Azade Ay, açıklamasını şu ifadelerle noktaladı: "Bu nedenle, Anayasa Değişikliği Teklifi'nin, cumhuriyetin temel nitelikleri, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti ilkeleri ışığında yeniden değerlendirilmesi gerektiğini önemle hatırlatır, bu hali ile toplumsal kutuplaşmayı daha da körükleyeceğine inandığımız bu teklifin bir an evvel geri çekilmesini diler, yüce milletimizin iradesine sonsuz saygı duyduğumuzu bildirir, kamuoyunun bilgilerine sunarım."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
düzceli 1 yıl önce

ahan bu da bağırmaya başladı, hukukçu halka güvenir. demek bu başkan da siyasi taraf..yani bağımsız bir hukukçu değil

Misafir Avatar
insaf! sana da insaf' 1 yıl önce @düzceli

Hayır hep böyle olmuyordu. Meclisin istediği oluyordu. Halkın seçtiği hükümet veya kolalisyonların istediği oluyordu. Her ne olacaksa buna çoğunluk karar veriyordu. Tabi siz 15 yıldır tek kişinin hüküm sürmesine alıştığınızdan...

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
insaf! sana da insaf 1 yıl önce @düzceli

Zaten tek bir kişinin istediği oluyor. Sadece adını koyuyoruz. Zaten hep böyle olmadı mı?

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
düzceli 1 yıl önce @düzceli

RTE bugün var yarın yok. Günün birinde CB'lığı makamında kimlerin oturacağı belli değil. Yarınları hiç düşünmüyorsunuz. Gelecekte tek bir kişinin vereceği kararlar bakalım nelere gebe olacak. Ömrümüz yeterse görürüz....

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
insaf yahu 1 yıl önce @düzceli

baro başkanının siyasi taraf olduğu falan yok. kadın burada halkı savunuyor. nitekim meclisin (halkın) yetkileri 'tek bir kişinin' insafına bırakılıyor. bir şeyi eleştirirken hiç olmazsa azcık bilgi sahibi olun ya hemen...

Beğenmedim! (3)
Avatar
Körpeşlerli 1 yıl önce

Allah aşkına şuanki anayasa çoknu iyi sanki . Darbecilerin kurmuş olduğu anayasayı savunuyorsun. .
Pes artık daha şimdiden RENGİNİZ belli oldu. ..

Misafir Avatar
İrfan'a 1 yıl önce @Körpeşlerli

80 anayasası darbe ortamında yapılmış bir oylamaydı. Şimdi herkes hür iradesi ile oy kullanacak.

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
İRFAN 1 yıl önce @Körpeşlerli

Darbecilerin Anayasasına bu halk % 92 oy verdi.....Ret oyu veren % 8 i bir araştırın lütfen.......

Beğenmedim! (5)
Avatar
Ne diyelim?! 1 yıl önce

Neyse baro başkanlığı sonrası geçeceğiniz parti hazır. Şimdiden hayırlı olsun. Yalnız unutmayınız, bu millet, dersine çalışmayı bir türlü öğrenemeyen o partiyi yaklaşık 70 yıldır hükümet koltuğunda oturtmadı.

Misafir Avatar
Ne diyelim?! 1 yıl önce @Ne diyelim?!

Siz parti olarak önce 70 yıldır bu ülkeyi yönetmemek için nasıl çabalıyorsunuz? Hele bir anlatın da dinleyelim. Hezimetleriniz bitmedi gitti. Edep yahu, haya yahu. Halkın arasına karışın, onları bir de yakından dinleyin.

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
Esin 1 yıl önce @Ne diyelim?!

Muhalif olan herkesi aynı partiden sanmak nasıl bir ruh halidir? Tabii bilgi ve eğitim meselesi :))

Beğenmedim! (11)
Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

Siyasi parti açıklaması gibi

Avatar
Cahil arif 1 yıl önce

Esin hanim siz prf bile olabilirsiniz ama kimse cahil değil rahat olun sizin bu hitabinizi yapan tüm kişiler bu gün halkın ayaginin altındaki kişiler kimse cahil değil her kez dünyanın bir okuzuun boynuzlarinda duymadığını biliyor...

Misafir Avatar
Esinnnn 1 yıl önce @Cahil arif

Keşke biraz düşünebilmeyi deneseniz.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Esin 1 yıl önce @Cahil arif

Herkez mi? O kelimenin doğrusu herkes şeklinde yazılır. Keşke biraz kitap okusanız...

Beğenmedim! (15)
Avatar
İRFAN 1 yıl önce

Anayasa değişikliklerinin referandumu,elbette halkın tercihi ile neticelencektir.Bu durum bir partiye oy verme meselesi değildir.Bu değişikliklerinin ne getireceğini halkımız iyi hesaplamalı ve bu konuda bilgilenmelidir.

Avatar
Esin 1 yıl önce

Yasaları en iyi bilen kesim eleştiri yapınca, herkesin kanına dokunmuş nedense

Misafir Avatar
Ne diyelim?' 1 yıl önce @Esin

Yok, basiretsiz bir parti yönetiminin senelerdir muhalefette kalmasını nasıl başardığını soruyorum. Seçmenini her seçimde nasıl üzebildiğini soruyorum. Yenilgiye doymak nedir bunun başarı sırrını soruyorum.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Esin 1 yıl önce @Esin

Banka hortumlayanlar derken, ayakkabı kutularını mı kast ediyorsun:)

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
Ne diyelim?! 1 yıl önce @Esin

Yasaları ne iyi bilenler çıkarmıştı Esin. Hatırlarsan, bir tepsi baklava çalan çocuklar ile bankaları hortumlayanların yasası nasıldı? Bir anlat bakalım?

Beğenmedim! (3)
Avatar
Esin 1 yıl önce

Herkes siyasi açıklama diye eleştiri yapmış. Tabi siyaseti memur yapmasın, akademisyen yapmasın, avukat yapmasın, kamu görevlisi yapmasın, öğrenci yapmasın. Kim yapsın peki? Taşra esnafı yapsın siyaseti, öyle istiyorsunuz.