banner615

banner614

banner701

BEKÇİLER KİMLİK SORAMAZ!

banner619

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Düzce'de de huzur ve asayişi sağlamada destek amacıyla gece bekçileri devreye sokulurken, mahkemeden bekçilerle ilgili önemli bir karar geldi. İzmir'de Genel Bilgi Taraması (GBT) yapmak isteyen bekçilerle, gençler arasında yaşanan tartışma yargıya taşınırken, mahkemeden bekçilerin "GBT ve üst araması yapmasına yetkileri olmadığı" kararı çıktı.

Gündem 08.01.2020, 15:44 08.01.2020, 17:15
6631
banner682

İzmir Bornova’da iki genç ve mahalle bekçileri arasındaki arbede ve küfürleşmenin yargıya taşınmasının ardından, konu tartışmaya açıldı.

İzmir 35’nci Asliye Ceza Mahkemesi, mahalle bekçilerin yetkileriyle ilgili verdiği kararda, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu hatırlattı. "Kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir" Yapılan ilk kimlik kontrolünün ardından iki gence tekrar GBT yapmak isteyen bekçilerin, bu hareketle ‘vatandaşı tahrik ettiğini’ belirten mahkeme, “Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir” dedi. Bekçilerle yaşanan tartışmada, bekçilere hakaret eden gençlere ise ceza verilmedi. Mahkeme bu kararı ise, “Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır” cümleleriyle gerekçelendirdi. (Kaynak: Gazete Duvar)

Yorumlar (15)
Kumkapılı 7 ay önce
Gece Bekçileri kendilerini özel harekatçı zannediyor tabiki bu çok yanlış adam gibi yaklaşırsa ona göre muamele görürsün işini yaparsın sonucda bu ülkenin evlatlarıyz milletimize yannlis hiçbir delikanlı affetmez gece bekcilerinin görevini
dikkat 8 ay önce
bazı bekçiler aramada buldukları malzemeleri arkadaşlarına peşkeş çekiyormuş yine kendi meslektaşları söyledi bunu devletin dikkatine!
Com doğru 8 ay önce
Devletin yetkisini yanlış kullaniyorlar en iyisi olmuş
Taksici 8 ay önce
Hırsıza uğursuza sorsun kardeşim. Ne demek soramaz?!
Okan 8 ay önce
ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİNİN VAZİFELERİ

İLE İLGİLİ OLARAK RİAYET ETMELERİ GEREKEN

HUSUSLARI GÖSTERİR YÖNETMELİK Madde 16 - Bekçiler bölgeleri içinde dolaşın şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar.
fatih 8 ay önce
Bekçilere gece asayiş veriliyorsa kimlik sorma ve diğer polislerin yetkileride tamamen verilmesi gerekirdi. Bence Yetkisiz yetkili olmaz bunun gibi nedenlerden türkiye ilerliyemiyor.
yahuu 8 ay önce
kimlik sormayacak, arama yapamayacak, peki bekçiler emniyet ve güvenliği nasıl sağlayacak. kimseye dokunma, ama şehiri mahalleyi sabaha kadar bekle.kaçak göçek hırsız aranan şahıs hiç birine karışma, bu nasıl bir karar anlamak mümkün değil
Büyük Huni Partisi 8 ay önce
Bekçi nedir arkadaş hükümetin iş bulamayıp özel güvenlik gibi oy kaygısıyla ihdas ettiği kadro.Düzce de kovboy gibi dolaşan bu gencecik artistler şırnakta da böyle rahat geziyomu acaba.polisten polis sanıyolar kendilerini grupca gezmeyinlan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
34°
açık