banner615

banner614

banner701

BOLU DEV BİR TESİS KAZANIYOR

banner619

Komşu il Bolu, 65 Milyon TL yatırım bedelli “İleri Biyolojik Su Arıtma Tesisi”ne kavuşuyor . Türkiye’ye örnek olacak dev bir projeyi hayata geçirdiklerini müjdeleyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bolu Belediyesi tarihinin en büyük projesini başlattık. İleri biyolojik arıtma yaklaşık 65 milyon liraya mal olacak. Bizim büyüklüğümüzdeki şehirlerde bu teknolojiye sahip bir arıtma yok.” dedi.

Gündem 15.05.2020, 14:30
3552
BOLU DEV BİR TESİS KAZANIYOR
banner682

Bolu Belediyesi tarihinin en büyük projesi başladı. Bolu Belediye Başkanı Özcan, kısa süre önce Atık Su Arıtma Tesisi’nde yapımına başlanılan “İleri Biyolojik Atık Su Artırma Tesisi”nde incelemelerde bulundu.  

Belediye tarihinin en büyük projesi olacak

Yaklaşık 65 milyon TL yatırım bedelli projeyi yerinde inceleyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, tesis hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Bolu Belediyesi tarihinin en büyük projesini başlattık. Burası yaklaşık 65 milyon liraya mal olacak ileri biyolojik arıtma. Şunu iddialı bir şekilde söylüyoruz; bizim büyüklüğümüzdeki şehirlerde bu teknolojiye sahip bir arıtma yok. Birçok ile örnek olacak inşallah.” dedi.

Başkan Özcan: Tesis işleme kapasitesi iki katına çıkacak

Kısa süre önce yapımına başlanılan tesisin teknik özelliklerinden bahseden Başkan Özcan, “Şu an bunduğumuz sistem klasik aktif çamur istemi olarak adlandırılıyor. Burada sadece karbonu bertaraf edebiliyoruz. Ama bu ileri biyolojik arıtmamız tamamlanınca karbonun yanı sıra azot ve fosforu da tamamen temizlemiş olacağız. Bu tesisin işleme kapasitesi 39 bin metre küp, ileri biyolojik arıtma devreye girdiğinde 39 bin metre küp yaklaşık iki katına çıkarak 77 bin metre küp olacak. Zannediyorum en iyi ihtimal ile 2035 yılına kadar yeni bir tesise ihtiyacımız olamayacak. Eskisinden yenisine geçiş yaparken bir süre yani 1 aya arıtmanın kapalı kalması söz konusu olacak. Ama arkadaşlarımız hiç kapatmadan veya kapatma süresini kısaltmaya çalışıyorlar.” diye konuştu.

“Koku problemi ortadan kalkacak”

Yeni tesisin çevreye koku salmayacağını müjdeleyen Özcan, “Şunun garantisini Bolu halkına veriyoruz: Yeni tesis tamamen kokusuz bir tesis olacak! Özellikle Karacaağaç Mahallemiz ve Yenigeçitveren Köyümüz yıllardır bu arıtmanın kokusu anlamında mağdur oldu. Şimdiden koku probleminin tamamen ortadan kalkacağını müjdeleyebilirim. Çıkış suyuna ‘ultraviyole sistem’ entegre ederek burada arıtılan suyun önce buradaki yeşil alanlarda kullanılması sonrada yapılacak. Ek bir yatırımla Bolu’daki yeşil alanlarımızın sulanmasında arıtılan suyu kullanmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin örnek tesislerinden bir tanesi olacak”

Tüm Türkiye’ye örnek gösterilecek bir projeyi Bolu’ya kazandıracakları söyleyen Özcan, “2035 yılına kadar bunun ömrü olacak dedik. Sonradan artan nüfusa göre bunların geliştirilmesi gerekecek. Bu yaptığımız tesis bundan sonraki teknolojilere uyumlu bir tesis olacak. O yüzden bundan sonra yapılacak olan yeni arıtmaların 3’üncü etabın maliyetini mümkün olduğu kadar düşürmüş olacak, bu özelliği ile.  Bu Türkiye’nin örnek tesislerinden bir tanesi olacak. Geç kalınmış bir tesis. Biliyorsunuz bunun ihalesi geçtiğimiz dönem yapılmış. Ancak müteahhit kısa bir süre sonra tasfiyeye gitmek istemiş o zamanki yasadan yaralanarak. Tabi tasfiye işlemleri oldukça uzun sürdü. Projede de biraz değişiklikler yapmak, daha kullanışlı hale getirmek suretiyle tasfiye işlemleri biter bitmez biz bunun ihalesini hemen gerçekleştirdik. Şu ana kadar Bolu Belediyesi tarihindeki en değerli projemiz. En çok para harcayacağımız projemiz. Bolu’muz yakışan Türkiye’de örnek olarak gösterilecek bir arıtma kazanmış olacağız.” dedi.

“400 günden daha kısa sürede tamamlamak istiyoruz”

Dev tesisin 400 günden daha kısa bir sürede tamamlayıp hizmete sokmayı hedeflediklerini belirten Özcan, “İşin süresi ihalede 500 gün olarak öngörülmüştü. Çalışmalar burada başladı. Bizde ödeme konusunda bir sıkıntı olmayacağının sözünü verdik. İnşallah bu 500 günlük süreyi 400 belki daha altına düşürmek istiyoruz. Şu zannediyorum Haziran ayında normal prosedürün önüne geçeceklerini bize söylemiş oldular.” diye konuştu.

 

banner710
Yorumlar (5)
Akkurt 2 hafta önce
Düzce belediye başkanı ne iş yapar...bolu kaynaşlı ve gölyaka başkanları çok iyi çalışıyorlar...faruk özlü ile düzce malesef 5 yıl kaybetti gibi görünüyor çok beyfendi birisi ama yazık ya düzceye ....bence görevini bırakmalı ve belediye meclis üyelerinden birine görevi vermeli.faruk özlü ile bu iş olmayacak gibi görünüyor
Belediyeci 2 hafta önce
Düzce belediyesi 2009 yılından itibaren ileri biyolojik atıksu arıtma tesisine sahip sayın Öncü medya haberiniz varmı acaba ?
Kemal kaya 2 hafta önce
Düzce belediyesi dogru durust maske dagıtamıyor
TEK KELİMEYLE HELAL OLSUN 2 hafta önce
DAHA ÖTESİ YOK, HELAL OLSUN, HELE BİRDE O 400 GÜN SÜRESİNDE SORUNSUZCA BİTERSE BİR DAHA HELAL OLSUN.
büyük 2 hafta önce
örnek alın biraz
14°
kapalı