banner615

banner614

banner701

"BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILSIN" ÇAĞRISI

banner619

Koronavirüsle mücadele kapsamında Düzce'de işyeri kapatılan veya kapatmak zorunda kalan esnaflar, vergi ve SGK primi borçlarının altışar ay ertelenmesi ile kamuya olan borçlar yönünden bir nebze olsa rahatlasa da sıkıntılar her geçen gün katlanıyor. Bu noktada esnaf birliklerinden önemli bir çağrı geldi. İşyerlerinin kapalı olduğu dönemde ekonomik darboğaza giren esnafın vergi ve prim borçlarını ödeyemez hale geldiğine dikkat çekilerek, normalleşme döneminde vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması istendi.

Gündem 18.05.2020, 10:17
1414
"BORÇLAR YENİDEN YAPILANDIRILSIN" ÇAĞRISI
banner682

Düzce'de normalleşme adımları kapsamında haftalar sonra tekrar kepenk açan esnaflar, toparlanmaya çalışıyor. Ancak borçlar yakayı bırakmıyor. Esnaflar yeni koruyucu kararlar alınarak geleceğe umutlu bakmak istiyor.

“Esnafın kamuya olan borçları 2021 yılından itibaren ödenmeli”

500 binden fazla esnafın işyerini 2 aydan fazla kapatmak zorunda kaldığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Normalleşmeye adım adım başladığımız bu dönemde, işyeri 2 ay kapalı kalan esnafın hasarı dışarıdan göründüğünden çok daha fazla oldu. Ödenemeyen çek ve senetler, elektrik, su, doğalgaz faturaları ve kira borçları esnafın üzerinde büyük bir yük olarak ödenmeyi bekliyor. Haziran ayından itibaren vergi ve SGK primleri ödenmeye yeniden başlanacak. Ayrıca Ekim ayında hem Ekim ayının hem de ertelenen dönemin vergi ve primleri ödenmeye başlanacak. Esnafın bu borçları ödeyecek gücü kalmadı. Bu nedenle kamuya olan tüm borçlar 2021 yılından itibaren ödenmeye başlanacak şekilde yeniden yapılandırılmalı” sözlerine yer verdi.

"Her zamankinden daha fazla yapılandırmaya ihtiyaç var”

Esnafın ödeyemediği vergi ve primlerin devlet için de büyük bir sorun olduğunu belirten Palandöken, “Bu zorlu dönemi atlatabilmek için devletimizin her zamankinden daha fazla gelire ihtiyacı var. Ödenemeyen vergi ve primler devlete de bu dönemde büyük bir yük olacak. Unutmayalım ki daha önceki borç yapılandırmalarından devletin kasasına 70 milyar TL para girdi. Dolayısıyla hem devletin gelir elde etmesi hem de esnafın borçlarından kurtulabilmesi için her zamankinden daha fazla yapılandırmaya ihtiyaç var. Yurt dışında elde edilen gelirlerin yurt içine getirilmesi için varlık barışı, vergi barışı, imar barışı ve birikmiş borçların yapılandırılması gibi düzenlemeler en kısa zamanda hayata geçirilmeli” şeklinde konuştu.

Yorumlar (5)
Esnaf murat 5 ay önce
Şimdi bu esnaf olmayan arkadaşlar arkadaşlar isine geldigi gibi konusuyoya gelsinler dukkanimi hediye edicem işletsinler bakalım +1 yazsın hediyem olsun ceketimi alip cikicam
kemal kaya 5 ay önce
bu iktidarla daha cok beklerler
birisi 5 ay önce
niye yapılandırma olucakki. mal satar fiş kesmez. ürün satar arkasında durmaz. kira öder stopajdan kaçmak için ucuz gösterir. toplasalar 1000 esnaf çıkmaz bütün herşeyini doğru yapan. bu kadar devletinden vergi kaçıran firma varken neyin yapılanması?? Paranız yoksa kapatın gidin işçi olarak çalışın.
Apo 5 ay önce
Çok doğru.
Vatandaş 5 ay önce
Düzceli esnaf herşeyi pahalı yapsın,satsın.son model arabalara binsin,şekiller Paris şeklinde takılsın....devam etsinler böyle...
18°
parçalı az bulutlu