banner615

banner614

banner701

Bu Yasa Sigara Bıraktıracak!

banner619

Tütün Mamullerinin zararlarının önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun Resmi Gazete’de yayınlandı.

Gündem 19.01.2008, 16:30
183
Bu Yasa Sigara Bıraktıracak!

Tiryakiler arasında uzun zamandır tedirginlik yaratan, Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Sigara içilebilecek alanların büyük ölçüde kısıtlayan yasanın büyük bölümü dört ay sonra yürürlükte olacak.

Yasa ile kamu binalarında, Koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği binaların kapalı alanlarında, kara, deniz ve demiryolu araçlarında, Dershaneler dahil her türlü eğitim kurumlarında, lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi yerlerde sigara içmek yasaklanıyor.

Yasa sadece özel ikamete ayrılan konutlarda sigara içilmesine izin verirken, yaşlı bakım evleri, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, denizyolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulmasına izin verirken, bu alanlara on sekiz yaşından küçük kişilerin girişini de yasaklıyor.

Yasa aynı zamanda tütün ürünleri ile ilgili tüm reklam faaliyetlerini yasaklarken, televizyon programlarında tütün ürünlerinin gösterimine de izin verilmeyeceğini hükme bağlıyor.

Yasa aynı zamanda yasakların ihlali durumunda işletmelerden, şahıslara, yayın kuruluşlarına kadar verilecek cezaları da belirliyor. Suçun niteliğine göre cezalar beşyüz YTL’den yüz bin YTL’ye kadar değişiklik gösteriyor.

 Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerdeki yasakları düzenleyen hüküm on sekiz, geri kalan hükümler ise dört ay sonra yürürlükte olacak

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu