banner615

banner614

banner701

CUMHURBAŞKANIMIZI TAKDİR VE TEBRİK EDİYORUZ

Birlik Vakfı Düzce İl Başkanı Av. Arb. Ali Dilber, Ayasofya'nın camii olarak ibadete açılmasını istediklerini söyledi. Dilber açıklamasında, "Cumhurbaşkanımızın, Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde yapmış olduğu açıklamalar, milletimizde büyük bir sevinç meydana getirmiştir. Cumhurbaşkanımızı takdir ve tebrik ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Gündem 11.06.2020, 14:23
1401
CUMHURBAŞKANIMIZI TAKDİR VE TEBRİK EDİYORUZ
banner682

Mimari açıdan dünyanın önde gelen eserlerinden birisi olan Ayasofya, İstanbul'un fethinin de sembollerinden birisi. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetmesiyle cami olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü. 29 Mayıs’ta Fetih Suresi okunan Ayasofya'nın tekrar cami olarak hizmet vermesi yeniden gündemde...

"Ayasofya bir peygamber müjdesidir"
Birlik Vakfı Düzce İl Başkanı Av. Arb. Ali Dilber, cami olarak yeniden ibadete açılması gündemde olan Ayasofya ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Ayasofya Camii'nin 24 Kasım 1934 tarihinde, Bizans ve Osmanlı eserlerinin sergileneceği, müzeye dönüştürüldüğünü ancak bu kararın millet tarafından hiçbir şekilde kabul görmediğini belirten Dilber, şunları kaydetti: "Ezanı aslına iade eden devletimiz, artık Ayasofya Camisi’ni de ibadete açmalıdır. Ayasofya bir peygamber müjdesidir. Ayasofya, fetih hakkı, fethin sembolü ve fetih camisidir. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu millete emanet ettiği, bir İslam mülkü ve vasiyetidir. Ayasofya, 1453’ten 1934’e kadar İstanbul’umuzun, ulu ve baş camisidir. Ayasofya, Anadolu topraklarının İslamlaşmasının bir sonucu olarak cami olmuştur. İnancımızın ve zaferimizin sembolü olan Ayasofya Camisi’nin müze olarak kalması, fetih ruhunu söndürmek, çağ açıp, çağ kapatan zaferimizi toplumsal hafızadan silmektir. İstanbul’un işgal yılların da bile cami olarak kalan Ayasofya’nın, milli mücadeleyi kazanan bir millete kapatılmış olması, bağımsızlığımıza gölge düşürmektedir. Ayasofya, Çanakkale’dir, Büyük Taarruz ’dur. Ayasofya, millet olmanın ve millet olarak kalmanın teminatıdır." 

 

"Cumhurbaşkanımızın açıklamaları milletimizde büyük bir sevinç meydana getirdi"

"Küresel güçlerin, Siyonizm’in ve diğerlerinin bu topraklar üzerinde bir hesaplarının olduğunu artık biliyoruz." ifadesini kullanan Dilber, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 

"İslam alemine, tekrar bir Endülüs travması yaşatmak isteyenlere, Ayasofya Camisi ibadete açılarak cevap verilmelidir. Artık Ayasofya, tek din, tek millet, tek vatan, tek devlet ve ümmeti temsil eden bir cami haline getirilmelidir. Ayasofya Camisi, her daim milletimizin gündeminde olmuştur. Bu millet, ihtilallerden ve baskılardan kurtulduktan sonra, seçtiği kişilerden ilk olarak Ayasofya’nın ibadete açılmasını istemiştir. Bugün de yarın da bu talepten asla vazgeçilmeyecektir. Cumhurbaşkanımızın, Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde yapmış olduğu açıklamalar, milletimizde büyük bir sevinç meydana getirmiştir. Cumhurbaşkanımızı takdir ve tebrik ediyoruz."
 

"Ayasofya’nın ibadete açılması siyasi bir tercih değil, hukuki bir zorunluluktur"
Dilber açıklamasını şöyle sonlandırdı: "Ayasofya’nın ibadete açılması siyasi bir tercih değil, hukuki bir zorunluluktur. O günlerde karar alıcılar, Ayasofya’nın müze kararını, hukuku zorlayarak almışlardır. Neden böyle bir kararın alındığı artık tarihçilerin ilgi alanına girmiştir. Ancak bugün ülkemiz, devlet- millet bütünlüğü için de bölgesinde daha güçlü, dünyada da daha saygın hale gelmiştir. Birlik Vakfı Şube ve temsilcilikleri; diğer sivil gönüllü toplum kuruluşlarıyla birlikte, birlik ve beraberliğimizi güçlendirecek, milletimize büyük coşku yaşatacak olan Ayasofya Camisi’nin, ibadete açılma çalışmalarını desteklemektedir. Milletimizin de bütün kuruluşlarımızın da arzusu budur. Bu hayırlı kararında, Cumhurbaşkanımızın arkasında olduğumuzu, kamuoyuna saygıyla arz ederiz." ifadelerine yer verdi.

banner710
Yorumlar (10)
Servet ÇARDAK 3 hafta önce
Brava Ali kardeşim. Arkandaylz
AYASOFYA 4 hafta önce
Ayasofya kültürel bir değerdir.İnsanlığa ait değerleri siyasi çıkarlarınıza alet edemezsiniz.Aynı kafa dışarıda "İslamofobi" mücadelesi verdiğini iddia ediyor sevsinler sizin mücadelenizi...
Esnaf 4 hafta önce
Ali bey yanlış anlamayın ama samimiyetinize inanmıyorum
Misafir 4 hafta önce
Sana kaldiydi Ayasofya yorumu
Alim 4 hafta önce
Ne oldu Ali abi seçimi var.
wfw 4 hafta önce
''takdir ve tebrik'' vayy sanki yanındaki çalışanına lutufta bulunuyor
kenan kaya 4 hafta önce
kesinlikle inşAllah açılır bizde namazlarımızı ayasofyada eda ederiz ancak ak parti grup başkanvekili ayasofyanın ibadete açılmasını öngören yasa teklifini bu sefer ret edicez dedi onu anlayamadım neden öyle dedi siz açıklayabilirseniz boşuna sevinmeyelim durup dururken
Sinan 4 hafta önce
Yalamalıkda bende seni takdir ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26°
parçalı bulutlu