banner615

banner614

banner701

“DİKKATLİ OLUNMASI GEREKİYOR”

banner619

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı olan Düzceli Prof. Dr. İrfan Albayrak, 'coronavirüs' ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yarasanın Çin’de piliç eti gibi değerlendirildiğini ifade eden Albayrak, dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Gündem 26.01.2020, 14:19 27.01.2020, 15:47
1767
“DİKKATLİ OLUNMASI GEREKİYOR”
banner682

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı olan Düzceli Prof. Dr. İrfan Albayrak, 'Coronavirüs'ü hakkında çok önemli açıklamalar yaptı. Virüsün çok önemli bir boyuta geldiğini söyleyen Prof. Dr. Albayrak, Çin'de yarasaların kahramanlığın timsali olduğunu belirterek, bunların meyve ile beslenen büyük yarasalar olduğunu kaydetti.
 
 

Türkiye'de ise, yarasaların korkutucu ve ürpertici görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Albayrak, "O ülkelerde piliç gibi değerlendirilir. Etleri makbul sayılır. Geçim kaygısı ve besin bulma nedeniyle bunlar daha kolay erişilebilir besinlerdir. Bu bakımdan tercih edilir. Bizim tavukta bildiğimiz pişirme şekillerinin çok farklı şekilleri yarasalarda uygulanır. Oralarda bu gelenek halini almıştır. Bütünü yaban hayatına aittir. Yaban hayatına biz el sürdükçe, orada kurcaladıkça bilmediğimiz pek çok hastalık yapıcı bakteriler, virüsler, mantarlar bize bu çeşit tehditleri her zaman gösterecektir. Bizim biraz dikkatli olmamız gerekiyor" diye konuştu.Prof. Dr. Albayrak, 'Coronavirüs'ün yarasa çorbasından geçtiği iddialarına ilişkin, şunları söyledi: " Yarasa çorbası asırlardır devam eden bir alışkanlıktır ve tüketiliyor. Esas menüsü yarasa ise enfekte olmuş bir popülasyondan getirilmiştir ya da yeni bir enfekte olmuştur. Bu mağaralarda ekosistemin bozulmasına işaret eder. Yarasanın kendisinde değilse, parazitlerinde de aynı şekilde bit, pire, yarasa örümceği gibi canlılarda da bir ihtimal bu virüs olabilir. Böylece bu yarasa çorbasıyla insana geçer.”
Son olarak South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin Afet Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) viroloji uzmanı Şü Vınbo, merkez bünyesindeki uzmanların yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) karşı aşı geliştirmeye başladığını belirterek bu kapsamda izole edilen virüsün genetik dizinini tanımlamak için çalışma yürütüldüğünü söyledi. 
 
 

Yorumlar (3)
Vatandas 9 ay önce
Ben yılandan olduğunu 40 bin kişinin olduğunu 25 bin kişinin de hasta olduğunu duydum sokaklar buyuzden boş muş ölü sayısı çok diye ve bu yılanın yetiştiği şu da roketkalintisi bulunmuş bunu biyoloji bir saldırı olduğunu söylemişler ama sadece dydgmz
Duzceli 9 ay önce
Allah'ın emrettiği helal kıldığı temiz ve semizlerden yiyeceksin..köpek yiyen toplumdan ne bekliyorsun.
Düzceliye 9 ay önce
Ne olur bir konuda da Allahın işine karışmayın!!
25°
açık