banner615

banner614

banner701

DOĞANIN UYANIŞI VE BAHAR BAYRAMI: NEVRUZ

banner619

Baharın ilk günlerinde doğanın uyanmasıyla yetişen güzel bir Nevruz çiçeğinden ismini alan 21 Mart Dünya Nevruz Günü dolayısıyla Düzce Üniversitesi Rektörlüğü bir mesaj yayımladı.

Gündem 21.03.2020, 12:24 21.03.2020, 12:27
1450
DOĞANIN UYANIŞI VE BAHAR BAYRAMI: NEVRUZ
banner682

Anadolu coğrafyasında ve Orta Asya kültürlerinde baharın gelişinin ve doğanın canlanışının müjdecisi olarak yüzyıllardır kutlanan Nevruz Bayramı, sadece Türkiye'de değil, büyük ve geniş bir coğrafyada büyük coşkuya sahne oluyor.Düzce Üniversitesi Rektörlüğü Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, şu görüşlere yer verdi:“Türklerin geleneklerinde önemli bir yer tutan Nevruz Bayramı, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, canlılığa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe verilen önemi anlatmaktadır. Türklerde M.Ö. 8’inci yüzyıldan beri kutlanan ve tabiatın canlanmasını ifade eden Nevruz, Orta Asya’dan Avrupa’ya uzanan geniş bir coğrafyada birçok kültürün beraberce yaşamasına katkı sunan kültürel bir bayramdır.Nevruz, zorlu geçen kış şartlarının ardından, doğanın berekete dönüşmesine duyulan sevinci ve geleceğe dair beslenen ümitleri canlı tutarak, taze bir başlangıca, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan anlamlı bir çağrıdır.Düzce Üniversitesi olarak, baharın ilk günlerinde doğanın uyanmasıyla yetişen güzel bir Nevruz çiçeğinden ismini alan Nevruz Bayramı’nın dünyaya ve kültür coğrafyamızda yaşayan tüm insanlara huzur ve barış getirmesini umarak, herkesin kardeşçe yaşamasına vesile olmasını dileriz.”

Nevruzda ritüeller

Başta Anadolu, Orta Asya ve çeşitli coğrafyalarda kutlanan Nevruz Bayramı'nın ritüelleri de kuşaktan kuşağa aktarılıyor.Kimi inanışlarda yeni senenin başladığı o güne günahlarından arınmış girmek isteyenler ateşten atlıyor. Yıkanmak ve sudan atlamak da arınmak için yapılan adetler arasında bulunuyor. Ateş ve sudan atlamak tüm nevruz kutlamalarındaki ortak unsurlardan biri olarak dikkati çekiyor.Bugüne özel kurulan ve 7 çeşit yemeğin bulunduğu "nevruz sofrası"na toplu halde oturuluyor. Yılın bolluk ve bereketle geçmesi için kurulan zengin sofrada, herkes her yemekten yiyerek, senenin o rahatlıkta geçmesini diliyor."Semeni" geleneği de uzun yıllardır yaşatılıyor. Bu gelenekte, tarımda bereketli bir yıl dileğiyle, nevruzdan önce kaplarda arpa, buğday çimlendiriliyor ve bunlar sofralara konuluyor.Yeni yılı yeni kıyafetler giyerek karşılayan insanlar, öncesinde evlerini temizliyor, varsa yıkılan yerleri onarıyor, badanalarını yapıyor. İnsanlar böylece yeni yılda her şeyin yeni olmasına özen gösteriyor.Nevruzda mezarlık ziyareti de sık görülen ritüellerden. Bu ritüel, ecdatla evladın buluşması olarak görülüyor. Kabir ziyaretlerinde atalara saygı gösteriliyor.Nevruz Bayramı kutlamalarında yumurtaların tokuşturulması da yaygın görülüyor. Üremeyi ifade eden yumurtalar, bolluk için boyanıyor ve tokuşturuluyor. Ayrıca spor müsabakaları düzenleniyor, şarkılar söylenip dans ediliyor, şairler şiir okuyor.Nevruzun tarihi Ergenekon'a dayandırıldığından o gün demir dövülerek Ergenekon'dan çıkış da kutlanıyor.

Yorumlar (0)
11°
kapalı