banner615

banner614

banner701

Düzce İçin Sıfır Maliyetli Arıtma!

banner619

Havza Koruma, ÇDP gibi konuları değerlendiren Mehmet Keleş, kurulacak arıtma tesislerinin, Düzce ‘ye neredeyse sıfır maliyeti olacağını söyledi.

Gündem 08.01.2008, 15:32
201
Düzce İçin Sıfır Maliyetli Arıtma!
banner682

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, kamuoyu gündeminde uzun zamandır yer bulan Çevre Düzeni Planı, Havza Koruma Projesi ve buna bağlı olarak kurulacak olan arıtma tesisleri ile katı atıkların bertarafı konularını değerlendirirken, Kaynaşlı, Yığılca ve Cumayeri’ne kurulacak olan arıtma tesislerinin tüm maliyetini Çevre Bakanlığı ve İSKİ’nin karşılayacağını, bunların Düzce’ye maliyetinin neredeyse sıfır olacağını söyledi.

Çevre düzeni Planı ile ilgili olarak yetkinin yeniden vilayete verildiğini, planın onaya hazır olduğunu belirten Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İSKİ yönetmelikleri, Çevre Yasaları ve plan arasında bazı çelişkilerin olduğunu, bunların giderilmesinin nasıl yapılacağının veya kimin koyduğu kuralların geçerli olacağının bilinmediğini,  ancak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun ziyareti ile Çevre Düzeni Planı’nın bu üç kurumun ortak planı haline gelmesinin  karara bağlandığını söyledi.

Başkan Keleş, Havza Koruma Planı çerçevesinde takvimin de işlemeye başladığını, İTܒye 20 Ocak’a kadar  planın hazırlanması için süre verildiğini hatırlatan  Keleş, havza koruma planının ayrıntıları için Düzce’de toplantılar yapılacağını, İSKİ’nin ise Büyükşehir Belediyesi Çevre dairesi başkanlığında bir komisyon oluşturduğunu ifade etti.

Havza Koruma Planı kapsamında yapılacak olan  arıtma tesisleri hakkında da bilgi veren Mehmet Keleş, Bakan Eroğlu’nun maliyeti üçe  bölüştürdüğünü hatırlatarak bu paylaştırma sonucunda Düzce’ye  sadece şehir içi kanalizasyon şebekelerinin yapılmasının düştüğünü, Boğaziçi dışında tüm belediyelerin kanalizasyonlarının tamam olması nedeniyle arıtma tesislerinin Düzce’ye maliyetinin neredeyse sıfır olduğunu ifade etti.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Kaynaşlı’ya yapılacak arıtma tesisi ile Asar deresi’nin, Yığılca’ya kurulacak olan arıtma tesisi ile de Hasanlar Barajı’nın kirlenmekten kurtulacağını belirtirken, Cumayeri’nde kurulacak olan çok büyük bir arıtma tesisi ile de Melen’in üç koldan korunacağını, bu çalışmaların yanı sıra aynı zamanda Düzce Belediyesi Arıtma Tesisinin de kapasitesinin arttırılacağını da ifade ettti. Keleş Katı atıkların bertarafı işinin finansmanı konusunda ise Çevre ve Orman Bakanlığı’nın maliyetin yarısını karşılayacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu