banner615

banner614

banner701

DÜZCE'NİN BAZALTI DÜNYAYA AÇILIYOR

banner619

Düzce'nin bazaltı Rusya'nın yollarında kullanılacak. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Belediyesi'nin öz kaynaklarının arttırılması ve bu kaynakların gelire dönüştürülmesi konusunda yaptığı çalışmalarda önemli bir anlaşmaya imza attı. Düzce Belediyesi iştiraki BELTAŞ A.Ş., Rusya'ya asfalt hammaddesi bazalt ihraç etmek üzere Transservice Denizcilik Şirketi ile sözleşme imzaladı.

Gündem 25.12.2019, 14:21 25.12.2019, 15:32
3560
banner682
Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce'nin öz kaynaklarını ticarete kazandıracak önemli bir girişime öncülük etti. Çınardüzü Taş İşleme Tesisi'nde yapılan inceleme sonrası BELTAŞ A.Ş.'nin uluslar arası ticarette öz kaynaklarını kazanca çevirecek anlaşma resmiyete döküldü. Bu doğrultuda Düzce Belediyesi iştiraki BELTAŞ A.Ş., Rusya'ya asfalt hammaddesi bazalt ihraç etmek üzere Transservice Denizcilik Şirketi ile sözleşme imzaladı. Anlaşma kapsamında Çınardüzü Taş İşleme Tesisleri'nden alınacak bazalt karayolu ile önce Ereğli'ye ulaştırılacak ve buradan gemiler ile Rusya'ya gönderilecek.


"Düzce'nin adını uluslar arası camiada duyuracağız"

Anlaşmanın içeriği ve süreç hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, "Düzce'nin adını uluslar arası camiada duyuracağız, öz kaynaklarımızı ülkemize ve hatta dünyaya ulaştıracağız demiştik. Globalleşmek için kendi kapasite ve yeteneklerimizi iyi okumamız gerekiyordu, biliyorsunuz Çınardüzü'nde belediyemize ait bir taş ocağı var. BELTAŞ şirketimize bağlı bu şantiyede ürettiğimiz asfalt hammaddesi bazaltı Rusya'ya ihraç etmek üzere sözleşme imzaladık.

Dolayısıyla bu hammaddeyi yalnızca çevre illere değil artık yurtdışına ulaştırmaya başlıyoruz. Şimdi burada üretilen bazalt karayolu ile Ereğli limanına ulaştırılacak, oradan da deniz yolu ile Rusya'ya ulaştırılacak.

Hedefimiz 71 bin ton bazalt ihracı yapmak, aynı zamanda tesisimizin aylık üretim kapasitesini de 50 bin tona çıkarmak için çalışmalara başladık." şeklinde konuştu.

"İlk sözleşme miktarı 71 bin ton"

Başkan Özlü ayrıca şunları kaydetti: "İlk sözleşme miktarı 71 bin ton. 2023 yılına kadar hedef 500 bin ton bazalt ihraç etmek. Ayrıca Çınardüzü Bazalt Ocağı'mızdan elde edilen ürün Rusya resmi makamlarınca tüm laboratuvar tetkiklerinden geçmiş olup Rusya resmi mercilerinin tedarik portföyüne katılmıştır."
HABER:C.ÜSTÜNER
Yorumlar (5)
Yalandan kim ölmüs! 6 ay önce
Bazalt nerede? volkanik bi olusum Duzce de ne arar? fiyati ne? Siz ya baska bi sey satiyonuz ya da yalan soyluyonuz. ayrica o 4,000 ton urunu (ne ise) o iki tupte nasil ureteceksiniz? kaç senede?
Çınardüzlü 8 ay önce
Bu yolların hali ne olacak ve ayrıca bu köyde toz duman için de kalacak bunun için bi düşünceniz varmı
VATANDAŞ 8 ay önce
eyvah gitti taşlarımız. biz asfalt yapamıyor muyuz bu bazaltı ? fazlamız olduğu için mi dışarı satıyoruz işleyemediğimiz için mi ? eve lazım olan camiye haram derler.
Çınardüzlü 8 ay önce
Sayın başkan, hedef aylık 71000 ton peki köyün yolu bunu kaldıracak mı? güzel bir satıh yol vardı büyük araçlarınız yüzünden mahvettiniz her yer yama ve yolda çökmeler. Önce bir köyün yolunu düzeltin de Deniz daha kolay
candoğan 8 ay önce
ilçe belediyelere ver sayın bakanım.ilçeler asfalt döksün.parayla Rusya ya satacağına.eve lazım camiye haramdır
16°
açık