banner615

banner614

banner701

DÜZCE'YE YENİ TALİMATLAR ULAŞTI

banner619

Düzce'deki resmi ve özel huzurevleri ile engelli bakım merkezlerinde 15 Haziran'dan itibaren ilk normalleşme adımları atılacak. Bu kapsamda Düzce Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne normalleşme sürecine ilişkin talimatlar iletildi.

Gündem 12.06.2020, 13:00 12.06.2020, 13:55
1232
DÜZCE'YE YENİ TALİMATLAR ULAŞTI
banner682

Huzurevleri ile engelli bakım merkezlerinde normalleşme adımları 15 Haziran'dan itibaren atılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada, resmi ve özel huzurevleri ile engelli bakım kuruluşlarının tamamında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) riskine karşı mart ayından itibaren ziyaretçi yasağından "sabit vardiyalı" çalışma sistemine, düzenli ateş ve sağlık takibinden dezenfeksiyona kadar pek çok önlemin devreye alındığını anımsattı.

Tedbirlerin kuruluşlarda titizlikle uygulanmasının sağlandığını vurgulayan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kademeli normalleşme adımları ve Kovid-19 vaka görülme seyri dikkate alınarak huzurevleri ile engelli bakım kuruluşlarında normalleşme adımlarını başlatma kararı aldıklarını ifade etti.

Bu kapsamda 81 il müdürlüğüne normalleşme sürecine ilişkin talimatların iletildiğini aktaran Selçuk, şunları kaydetti: "Acil bakım ihtiyacı olduğu tespit edilen vatandaşlarımız, 15 Haziran'dan itibaren tüm resmi, özel ve belediyelere ait engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarına, kuruluşlarda oluşturulan tek kişilik sosyal izolasyon odalarında en az 14 gün izolasyon sürecinin tamamlanması ve Kovid-19 testinin yapılması koşuluyla yerleştirilebilecek. Bu tarihten itibaren resmi bakım kuruluşlarında hizmet alan ve ailesinin yanına izinli gitmek isteyen engelli ve yaşlılarımıza 1 aydan az olmamak koşuluyla izin verilecek. İzin dönüşü de mutlaka Kovid-19 testleri yapılacak ve 14 gün izolasyonda kalmalarının ardından normal odaya yerleştirilecekler."Selçuk, kuruluşlarda hizmet alırken sağlık sorunları sebebiyle hastanede tedavi olan ve taburcu edilerek sosyal izolasyon kuruluşunda bakımı sağlanan engelli ve yaşlılardan 14 günlük süreyi tamamlayanların Kovid-19 testlerinin yapılmasının ardından kuruluşa tekrar kabul edileceğini belirtti.

1 Temmuz'dan itibaren atılacak normalleşme adımları

Kuruluşlarda temmuz ayından itibaren de normalleşmeye yönelik yeni adımların atılacağını bildiren Bakan Selçuk, acil bakım ihtiyacı olduğu tespit edilen ve sıraya alınan engelli ve yaşlıların tertip ve nakil işlemlerinin 1 Temmuz'dan itibaren başlayacağını söyledi. Bakan Selçuk, bu durumdaki vatandaşların da öncelikle kuruluşlardaki izolasyon odalarında en az 14 gün bakımının sağlanacağını vurguladı.

"Maske, mesafe, hijyen önlemlerinden taviz verilmeyecek"

Kuruluşlarda hizmet alan, pandemi öncesi ve sürecinde ailelerinin yanına izinli olarak giden engelli ve yaşlılardan kuruluşa dönmeyi talep edenlerin izolasyon sürecini tamamlamaları koşuluyla kabullerinin bugünden itibaren yapılacağını da belirten Selçuk, "Normalleşme sürecinde engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarımızda dezenfeksiyon, maske, sosyal mesafe, kişisel hijyen gibi önlemlerden kesinlikle taviz verilmeyecek. Bu tedbirlerin uygulanmasına aynı şekilde devam edilecek." dedi. Bakan Selçuk, kuruluşların ziyarete açılmasına ilişkin tarihlerin ise süreç dikkate alınarak daha sonra belirleneceğini vurguladı.

banner710
Yorumlar (1)
Vatandas 1 ay önce
Haberin iceriginde 1 temmuz diye bakan aciklama yapmis soru sorarak neden baslik atarsinizki habere
23°
kapalı