banner615

banner614

banner701

DÜZCE’DE ‘İNME 112’ UYGULAMASI BAŞLADI

banner619

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'İnme 112' mobil uygulaması, Düzce’de 112 Acil Servis çalışanlarının cep telefonlarına yüklenerek hayata geçirildi. Mobil uygulama sayesinde inme riski olan hasta, en kısa sürede inme merkezi bulunan en yakın hastaneye götürülerek tedaviye alınacak. Uygulama aynı zamanda da bu merkezde görevli doktora hastanın bilgilerini SMS ile gönderiyor.

Gündem 25.01.2020, 12:41
886
DÜZCE’DE ‘İNME 112’ UYGULAMASI BAŞLADI
banner682

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğü ve Bolu İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde sağlık çalışanlarına yönelik eğitimler başladı.
Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda “Akut İnme Tanısı” konan hastaların sevk işlemlerine ilişkin yetki, görev ve sorumlulukların belirlenmesine yönelik “Hastane Öncesi İnme Hastalarının Tanınması ve Yönlendirilmesi Mobil İnme Uygulama Programı” konulu eğitim verildi.
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Uzmanı Zehra Akpınar tarafından verilen eğitime, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli yöneticiler ile 112 Acil Sağlık İstasyonu Sorumlu personeli katıldı.


Öte yandan “İnme 112 Projesi” ile inme şüphesi ile alınan hastaların erken tanınması ve belirlenen inme merkezleri ile irtibata geçilip hastaların en uygun merkeze en kısa zamanda sevki, inme ekibinin hasta gelmeden hazır olması ve en kısa sürede tedaviye başlanılması hedefleniyor.
Bu amaçla geliştirilen mobil yazılım, Düzce’de ambulans ekiplerinde görev yapan personelin cep telefonlarına yüklendi. Uygulama kapsamında 112 Acil personelleri bir vakaya gittiklerinde, hastanın inme geçirdiğinden şüphelendiğinde cep telefonlarındaki ‘İnme 112’ uygulamasını açarak kendilerine hastayla ilgili yöneltilen soruları yanıtlıyor.


Hastanın durumunu değerlendiren uygulama, inme riski olduğunu belirlediği anda, sağlık ekiplerini inme merkezi bulunan en yakın hastaneye yönlendiriyor. Uygulama aynı zamanda da bu merkezde görevli doktora hastanın bilgilerini SMS ile gönderiyor. Uygulama sayesinde, inme riski olan hasta daha hastaneye ulaşmadan doktor, hasta hakkındaki tüm bilgilere ulaşarak uygulayacağı muayene ve tedavi yöntemini belirlemiş oluyor.

 
Yorumlar (5)
Tuhaf 9 ay önce
112 de artık tanıya göre hasta seçecek anlaşılan.
Hayırlı işler Bol Güneşler.Sorguluyorum sorguluyorum.
-Gereksiz bir iş ve gereksiz başka bir il sağlık reklamı görüyorum.
Ak Düzceli 9 ay önce
Müdür. Haberlerde İl başkanı ile başbaşa gidiyorsunuz. Düzceye 2 medyatik fazla gelir. Kaldıramaz. ;)
adam 9 ay önce
sayın mudurum bunu yapabılecek kabılıyette denetleyecek vs.idarecılerın varmı sen ce.memur sen atasın yoksa.haa pardon onlar atıyodu zaten ozur..
Md.e 9 ay önce
Acilde mavi kodla gelen kalp krizi geciren uzak gozleme alinan ve 10 dk sonra olen yiğilcali amcadan haberiniz varmı.
Düzceli 9 ay önce
haberi okuyunca deli içim açıldı ferahladım!
20°
az bulutlu