banner615

banner614

banner746

“EKSİKLİK YOK, İHLAL VAR!”

banner751

Düzce Valiliği tarafından TEM Otoyolu Gümüşova Rampaları’nda sıklıkla yaşanan trafik kazaları için 8 maddeden oluşan eylem planı hazırlanırken, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan son yıllarda ölümlü kaza sayısında artış gözlenen Gümüşova Rampaları bölgesinde yol standardı ve işaretlemeler yönünden herhangi bir eksiklik bulunmadığını açıkladı. Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın yazılı soru önergesine yanıt veren Bakan Turhan, Şerit ihlali, kazaların kural ihlallerinden yaşandığına dikkat çekti.

Gündem 07.01.2020, 18:16 07.01.2020, 19:57
2463
“EKSİKLİK YOK, İHLAL VAR!”
banner747
 Düzce’de sık sık kazaların adresi olması nedeniyle ‘kara nokta’ olarak anılan Gümüşova Rampaları ile ilgili MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından cevaplandırılmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesine yanıt geldi.
Yılmaz Bakan’a 5 soru yöneltti
Son 6 yıla Gümüşova Rampaları üzerinde meydana gelen ölümlü kazalarda yüzde 58 oranında artış gözlemlendiğine dikkat çeken Düzce Milletvekili Yılmaz, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Turhan’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:
1) İstanbul-Ankara arası 0-4 tem oto yolu (Düzce Gümüşova rampaları) bölgede sıklıkla kazalar olmaktadır. Bu kazalara nelerin sebebiyet verdiği ile alakalı bir araştırma yapıldı mı?
2) Bahsi geçen güzergâhın genelde sisli olması nedeniyle sürücülerinin gece ve kötü hava koşullarında dikkatlerinin artırılması için ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?
3) Viraj yön levhalarının kontrol edilerek eksiklerin tamamlanmasını düşünüyor musunuz?
4) Bahsi geçen yolda yakalanma riski duygusunu arttırmak için Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin kurulumunu ne zaman yapmayı planlıyorsunuz?
5) Yol güzergâhı üzerinde emniyet şeridi genişliğinin ağır tonajlı ve geniş araçların girebileceği genişlikte değildir. Ayrıca bu alanda arızalanan veya duraklayan araçların arkadan çarpma şeklinde kazalara da sebebiyet vermektedir. Bu sebepten acil durumlarda araçların depolanabilmesi için yol ceplerinin yapılmasıyla alakalı bir çalışmanız var mı?
İşte Bakan Turhan’ın cevabı

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Milletvekili Yılmaz’ın yönelttiği sorulara şu yanıtı verdi:
“İstanbul-Ankara arası TEM Otoyolu Düzce Gümüşova Rampaları bölgesinde yol standardı ve işaretlemeler yönünden herhangi bir eksiklik bulunmamaktadır. Söz konusu otoyol kesiminde meydana gelen trafik kazalarının "Kaza Tespit Tutanakları” incelendiğinde; yoğunlukla kaza yapan sürücülerin 2918 sayılı Trafik Kanununun 46, 47/d, 48, 52/b, 54/a, 56, 59 ve 65/A maddelerinde belirtilen (Şerit ihlali, aşırı hız, alkollü araç kullanma, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uymama, kavşaklara ve hemzemin geçitlere yaklaşırken hız azaltmama, trafik kurallarına uymama) kuralları ihlal etmelerinden kaynaklanan ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazaları olduğu görülmektedir.
Otoyol üzerinde bulunan işaret levhaları "Erişme Kontrollü Karayollarında Trafik İşaretleme Standartları"nın düşey işaretleme yapılmasına ilişkin bölümüne uygun olarak yapılmakta ve rutin olarak kontrol edilerek eksikleri giderilmektedir.

Ayrıca; otoyollar uluslararası standartlara (AASHTO 2016, HCM 2010, TEM) göre projelendirilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki otoyollarda da şerit genişlikleri 3 x 3,75 m ve emniyet şeridi ise 3,00 m genişlikte yapılmaktadır.
Emniyet şeritleri seyahat maksatlı yapılmamış olup, sadece zorunlu hallerde araç sürücülerinin araçlarını park ederek sorunlarım gidermeleri amacı ile tasarlanmıştır.

Söz konusu otoyol kesiminde emniyet şeridi mevcuttur. Bununla birlikte uzun süreli park ihtiyacı için güzergâh boyunca otoyol hizmet tesisleri yer almaktadır.
Diğer yandan; Otoyol üzerinde Elektronik Denetleme Sistemi kurulmasına ilişkin yetki, "Karayolları Trafik Yönetmeliği" uyarınca Emniyet Genel Müdürlüğüne ve/veya Jandarma Genel Komutanlığına aittir.”

 
Yorumlar (15)
//// 7 ay önce
bu bakan Düzceden fisko kavşağına kadar olan yolu beceremedi..Şehrin içinden yol geçiren biri.Bu adam beceriksiz mühendisleri bundanda beceriksiz.
geçmişte kaldı 7 ay önce
ben söyleyim. 1987 yılında zamanın otoyol firmaları olan astaldi spa gerede gümüşova - imperjula spa olan frması ise istanbul gümüşova yolunu yaparken iki firmanın topografya hatasından dolayı yol birleşmedi ve 4 metre attı. geriden gelerek yolu yedirdiler ama maalesef o kazaların sebebi bundandır.
VATANDAŞ 7 ay önce
BU BAKAN YEĞENİNİN AĞZINA BAKAN BAKAN DEĞİLMİYDİ? YEĞENİ DEMİŞTİR YİNE BU ANLAMAZ RAMPADAN YOLDAN..
Bakan Efendi 7 ay önce
Bakan Bey, Halkın Bir Evladı Gibi Bak Olaylara. Gümüşova Rampaları Ölümlü Kazalarıyla Meşhur Oldu. Yüreğimiz Acıyor Anlasana Bakan Efendi ... O Kadar Vergi Veriyoruz , Verdiğin Cevaba Bak
Vatanperver 7 ay önce
Orada yol kusuru vardır.yolun üzerindeki aşınma denilen araçları tutunmasını sağlayan asfalt özelliğini yitirdiği için araçlar yol kusurundan kaydıkları için tutunamayıp kaza yapmaktadır.yolun trimlenip tırtıklı hale getirilmesi gerekmekte
alı kemal 7 ay önce
yuzlerce arac gecıyor aynı yerden hepsı asfalta tutunuyoda bı kaza yapanmı tutunamıyo trafık kurallarına uygun arac kullanın bı sıkıntı olmaz
YAVUZ 0881 7 ay önce
Böyle bir bakanımız olduğu için sabah akşam ALLAH a şükretmemiz lazım böylesi varmı acaba anında tespit etmiş olayı bak hele
düzceli 7 ay önce
umarım o yol birgün bakanın canını yakmaz. olursada düzcelileri hatırlasın.
özdüzceli 7 ay önce
Ağzından yel alsın şom agızlı.Sayın bakanımız hakkında öyle konuşmayın.
Hayri 7 ay önce
Bırak otobandaki rampayla neişin var senin vekil. Sen gel fisko kavşağı na bak. Belediye sağa dönüşleri kapatmış.
Cem Kurt 7 ay önce
Agzına sağlık Hayri Abi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29°
açık