banner615

banner614

banner701

ER: ÜRETİCİLERİ MAĞDUR ETTİ

banner619

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin stoklarındaki fındığı 1 Mart 2020’den itibaren satacağını duyurmasını eleştirerek, “Günler öncesinden yapılan bu duyuru, serbest piyasada fındık fiyatının düşmesine neden olup üreticileri mağdur etti.” ifadesini kullandı.

Gündem 21.02.2020, 13:32
1481
ER: ÜRETİCİLERİ MAĞDUR ETTİ
banner682

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, TMO’nun 1 Mart itibariyle stoklarındaki fındığı satışa çıkaracağını açıklamasıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. TMO’nın satış kararıyla birlikte, fiyatların düştüğünü belirten Er, şunları kaydetti: “Milli bir ürün olan ve dolayısı ile üzerinde milli bir politika geliştirilmesi gerektiğini sıklıkla vurguladığımız fındık ile alakalı son dönemde yaşanmakta olan gelişmeler hem devletimizi hem de fındık üreticilerimizi ekonomik manada kazanç elde etmekten geri koymakta olup, izlenen fındık satış politikasının acilen revize edilmesi gerekmektedir.”  

“Bu satış yöntemi doğru değil”

TMO’nun açıklamasından sonra fındık fiyatlarının 50 kuruş düştüğünü belirten Er, şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği üzere Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin 1 Mart 2020 tarihinden itibaren stoklarındaki fındıkları satacağını açıklamasının ardından serbest piyasada fındık fiyatları ortalama bazda 50 kuruş gerilemiştir. Biz İYİ Parti Düzce Teşkilatı olarak bu satış yönteminin doğru olmadığını belirtiyor, yetkililerin konu ile alakalı ivedi adımlar atmasını talep ediyoruz. TMO’nun stoklarında bulunan fındığı satması elbette kendi tercihidir ancak TMO fındığı üreticiden aldığı haliyle piyasaya sürmemeli, arz-talep dengesi gözetildiğinde fındık talebinin giderek arttığı gerçeğinden hareketle alım açıklamasını sabit tarihlere bağlamaması ve arzı bekletmesinin fındık fiyatlarını arttıracağı bir gerçektir. Güncel fiyat dengesi fındık üreticisi lehine değişmiştir.”

“Fiyatlar bundan olumsuz etkilenecek”

Piyasalarda fındık miktarının azalmasının gerek elinde fındık olan üreticinin gerekse TMO kanalı ile devletin ihraç malı olan fındığını daha yüksek fiyata satıp daha fazla kar etmesinin yolunu açtığını belirten İl Başkanı Er, şöyle devam etti: “Yeni hasat sezonunun başlamasına da 6-7 ay gibi bir süre var olduğu noktasından hareketle TMO'nun bu süre içerisinde elindeki fındığı piyasaya sürmesi demek fiyatların bundan olumsuz etkilenmesi anlamına gelecektir, kurum bu politikasından vazgeçmeli fındık üreticisinin daha fazla kazanmasına engel oluşturmamalıdır.. Nitekim TMO’nun fındık satacağı açıklanmasının ardından serbest piyasada 21 lira olan fındık fiyatları 20.50 liraya gerilemiştir ki talebin yüksekliği fiyatları tekrar yukarıya taşıma olasılığını da gözler önüne sermektedir.”

“Konu teşkilatımızca TBMM gündemine taşınacak”

İYİ Parti olarak konuyu meclis gündemine taşımaya hazırlandıklarını kaydeden İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Yetkililerden talebimiz TMO’nun alım açıklaması yaparak fındık üreticisinin ve devletin kazancını arttırmasının önüne geçmemesi, piyasanın kendi serbest ticaret koşullarında çalışmasına müsaade etmesidir. Unutulmamalıdır ki yüksek fındık fiyatı hem elinde yüklü stok olan devletin hem de bu isin zahmetini çeken üreticinin kazancını arttıracaktır. Buna mani olunmaması gerekmektedir. Konu teşkilatımızca TBMM gündemine de taşınacak, üreticinin mağdur olmasının önüne geçilmesine çalışılacaktır.”  

Yorumlar (7)
düzceli 1 ay önce
Fındık üreticisine sahip çıkmak boş konuşmak ise doğru konuşanlar konuşsun. Mağdur olan biz fındık üreticileri fiyat yükselsin de cebimize bir miktar para girsin diye beklerken TMO nin açıklamaları fiyat düşmesine neden oldu. Mağdur olduk. TMO fındık alıp satacağına fındığın dış piyasaya yönelerek veya başka çareler bularak bizi mağdur etmesin.
Kamil 1 ay önce
Fetö cular fındık almıyor mu
Celalettin yıldız 1 ay önce
Bilmedigin işlere karışma maksat gündem me gelmemde siz zaten gündemdesiniz. Elindeki malı satacak ki 2020 yılı fındık alımına girebilsin. Mayıs haziran da elinden çıkarsa bu yılın fındık fiyatı dip yapar.su anda fiyat gayet güzel bu ğün sattım 19 tl yetmez mi.
Mert 1 ay önce
Bu fındık fiyatı bu fiyatlara neden çıktı zengin daha fazla zengin olsun fakirin canı çıksın ihtiyacı olanların elinden fırsatçılık yaparak ucuz ucuz toplayın ihtiyacı olmayan depolarda saklasin daha zengin olsun sizin Allah belanızı versin fakirin hakkı size haram zıkkım olsun InşAllah bu hakkı mibu adaletmi biz kime niçin oy veriyoruz kim bizim haklarımızı korucak yazık yazık Ama Rabbimin adaleti büyük bu yedikleriniz birgün burnunuzdan fitil fitil gelecek Rabbim o gunleri bizlere gostersin InsAllah
akçakocalı 1 ay önce
fındık piyasada şuan 20 tl. biz üreticiler fiyattan memnunuz. kim mağdur olmuş. devlet aldığı fındığı eskisi gibi depolarda mı çürütsün. Devletimizden Allah razı olsun üreticiyi koruyup kollamıştır.
Antifındık 1 ay önce
Sezona 1 ay kala TMO satmaya kalksa, fındık fiyatını, aşağı çekti diyecekler. Fındık çürüsünmü? Boş işler, boş konuşmalar..
Fındıkçı 1 ay önce
Fındık için 19 - 20 lira iyi fiyat ben de 20 ye yakın bir fiyattan sattım. Devlette bizi tüccara mahkum etmemek için aldığı fındığı satmak zorundaki yeni sezonda müdahele alımı yapabilsin. Depolarda çürüsün sadece biz kazanalım olmaz .Zaten 20 den aşağıda satmayaclarını söylemiş bakan o zaman aşoro düşüşte olmaz kimse de mağdur olmaz diye düşünüyorum.Bunlar lafolsun torba dolsun
kapalı