banner615

banner614

banner701

ERKEN ANLAMAYA BAKIN!

banner619

Son dönemde çocuk yaşlara kadar düşen madde bağımlılığı tehditi giderek büyüyor. Düzce'de son olarak sentetik uyuşturucunun etkisiyle komaya giren bir çocuğun babasının kollarında hastaneye girmesi sorununun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi.

Gündem 01.12.2014, 11:58
245
ERKEN ANLAMAYA BAKIN!
banner682

Zehir tacirlerinin genç bedenleri hedef alması ve artık ilkokul çağlarına kadar düşmesi sonucu büyük bir toplumsal yara olan madde bağımlılığına “dur” demek için devlet eliyle kamuoyu oluşturulmaya devam edilirken çeşitli platformlarda uzmanlardan da aile odaklı uyarılar geliyor. Düzce'de valiliğin öncülüğünde emniyet, sağlık müdürlüğü ve milli eğitim müdürlüğü ortaklaşa çalışmalarla hem öğrencileri hem de velileri bilgilendirmeyi sürdürüyor, bir yandan da uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bu da kullanımı ve satışındaki artışı ortaya koyuyor. Tüm uyarılara rağmen Türkiye'nin bir çok ilinde olduğu gibi Düzce'de de istenmeyen olaylar yaşanmaya devam ediliyor.

 

Madde kullandığını anlamak 2 yıl sürüyor

 

Sokakta uyuşturucunun etkisi ile kendinden geçen gençlere bir yenisi daha eklenirken bu kez henüz 13-14 yaşlarında olduğu sanılan çocuğun ambulansla geldiği hastaneye babasının kollarında girmesi yürekleri burkan bir manzara çizdi. Uyuşturucudan komaya giren evladının yanından bir an olsun ayrılmayan baba, bir şekilde bu illetin pençesine düşen oğlunun iyi olmasını bekledi. Bu son olay bir kez daha gösterdi ki madde bağımlılığı konusunda ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Bağımlılığın hemen anlaşılmadığına dikkati çeken uzmanlar, bir ailenin çocuğunun madde kullandığını anlamasının 2 yıl sürebileceği bilgisi veriyor. Bunun uzun bir süre olduğuna işaret edilirken çocuğun erken dönemde bu illetten kurtarılması için ailenin nasıl bir yol izleyeceğinin bilinmesinin önemi vurgulanıyor. Çocuklara “hayır” demeyi öğretmenin altı çizilirken çocukların aileleriyle kurduğu iletişimin de çok önemli olduğu belirtiliyor.

 

Çocuk alışana kadar bedava!

 

Madde satıcılarının çocuk alışana kadar uyuşturucuyu bedava verdiğini sonrasında satmaya başladığını açıklayan konunun uzmanlar, ilerleyen zamanlarda alıcının parası bittiğinde ise, uyuşturucu satıcılarının alıcılara arkadaşlarını da alıştırma koşuluyla bedava madde vermeyi vaad ettiğini ve bu şekilde en yakın arkadaşlarının da uyuşturucuya alıştırıldığı uyarısı yapıyor. Öte yandan uyuşturucu ticareti yapanların, bu illetin nasıl bir şey olduğunu bilmesi nedeniyle ne kendilerinin ne de çocuklarının uyuşturucu madde kullanmadığı da verilen bilgiler arasında...

 

haber;C.ÜSTÜNER

Yorumlar (0)
21°
kapalı