banner615

banner614

banner701

FERRERO FINDIĞI MECLİS KÜRSÜSÜNDEN ELEŞTİRDİ

banner619

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, Düzce’de faaliyet gösteren “Ferrero Fındık” fabrikasını eleştirdi. Şirket ve yandaşlarının bu yıl ki fındık rekoltesini olduğundan yüksek göstererek, fındık fiyatlarını aşağıya çekmeye çalıştığını belirtti.

Gündem 04.12.2019, 12:14 05.12.2019, 11:59
1736
banner682

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM Genel Kurulunda İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri içeren kanun teklifi görüşmelerinde meclis kürsüsünde söz aldı. Ümit Yılmaz konuşmasına “Görüşmekte olduğumuz kanun İçişleri Bakanlığını ilgilendiren bir kanun ama biz de Karadeniz Bölgesi'nin iç işi olan fındık konusunda konuşacağız” diyerek başladı. Düzce’de faaliyet gösteren “Ferrero Fındık” fabrikasını eleştirdiği konuşmasında,  şirket ve yandaşlarının bu yıl ki fındık rekoltesini olduğundan yüksek göstererek fındık fiyatlarını aşağıya çekmeye çalıştığını belirtti.
 
 
“Fındık fiyatlarını aşağıya çekmeye çalışıyorlar” 
Şirketin rekolteyi yüksek göstererek fındık fiyatlarını düşürmek istediğini söyleyen Yılmaz şöyle konuştu: “Kamuoyunda "Ferrero" adlı şirket hakkında yapılmış olan eleştirilerin birçoğuna katılmamak bir fındık üreticisi olarak mümkün değildir. "Ferrero" isimli şirket konusunda tespitlerin birçoğu doğrudur. Bu "Ferrero" isimli şirketin daha bu yıl mart ayının başında "900 bin ton fındık rekoltesi var." diyerek rekolte üzerinden piyasayı manipüle etmek istediğini bütün fındık üreticileri olarak biliyoruz. Oysa bu sene rekolte 600-650 bin ton civarında gerçekleşmiştir. Bu yıl bu şirket ve yandaşlarının rekolteyi olduğundan yüksek göstererek fiyatları aşağıya çekmeye çalıştıklarını bizler de yakından takip ediyoruz. Yine, bu şirketin bazı bölgelerde "iyi tarım" bahanesiyle fındıklık arazileri toplamaya çalıştığını ve fındık üreticisini kendi tarlasında Ferrero'nun eline bakar hâle getirmeye çalıştığını yakından takip ediyoruz. Bu şirketin veya benzerlerinin bu türden faaliyetlerini yakından takip ettiğimizin ve burada bir tekel oluşturulmasına asla müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini istiyorum.”
 

"Fındık oldukça TMO da piyasada olacaktır."
TMO’nun yaptığı çalışmaların devletin yararına olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini belirten Ümit Yılmaz şunlar söyledi: “Her ne kadar 2018 yılında TMO fındık alımına kasım ayında başlayarak üreticiyi zor durumda bırakmış olsa da bu yıl bu durum söz konusu değildir. Özellikle 2019 yılında fındık üreticisinin yüzü bir nebze olsun gülmüşse bunda TMO'nun payı çok büyüktür. 2019 yılında TMO'nun daha fındık hasadı başlamadan temmuz ayının sonunda fındık fiyatını açıklaması ve eylül ayı başında fındık alımlarına başlaması çok isabetli olmuştur. Bunun neticesinde TMO bu yıl toplam 78 bin ton fındık alımı yapmıştır. Bu alım politikası doğru bir yaklaşımdır. Bu politika neticesinde birtakım şirketlerin fındık fiyatları üzerinde oynaması ve fiyatları aşağıya çekmesi engellenmiştir. Geçen yıl yani 2018 yılında TMO'nun alımları geç başlattığı için 7 bin ton fındık aldığı, oysa demin de belirttiğim gibi 2019 yılında 78 bin ton fındık aldığı resmî kayıtlarda mevcuttur. TMO'nun son yıllarda izlediği doğru fındık politikaları neticesinde fındıktan devlet hazinesine kesinlikle zarar yazmamaktadır. Son üç dört yıldır TMO'nun depolarından yağlığa fındık ayrılmamakta, bu da devletin zarar etmesinin önüne geçmektedir. Bu izlenen fındık politikası doğru bir politikadır ve piyasada tekel oluşturmaya çalışan bazı firmaların üreticiyi ezmesinin önüne geçmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu politikanın devam etmesi "Fındık oldukça TMO da piyasada olacaktır." algısının oluşması üreticimizin ve devletimizin kazancını koruyacaktır.”
 
        
"Siyaset tellallarına imkân vermeyiz"     
Fındık üreticisini ezerek siyasi rant elde etmek isteyen bir kesimin olduğunu belirten Ümit Yılmaz şunlar söyledi: “Bir diğer tehlike de fındık üreticisinin ezilmesini isteyerek buradan siyasi rant sağlamaya çalışan siyaset baronlarıdır. Fındıkçı hemşerilerimiz şunu bilsinler: Ne sizin emeğinizin ve mahsulünüzün birtakım şirketlerin ayakları altında ezilmesine müsaade ederiz ne de Toprak Mahsulleri Ofisinin yıpratılarak piyasadan çekilmesini bekleyen siyaset tellallarına imkân veririz diyorum.”
   

Son olarak fındık üreticisi üzerinden birtakım şirketlerin faydalanmak istedikleri belirten Yılmaz, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı olarak bu duruma göz yummayacaklarını ifade etti.

 

Yorumlar (21)
CAN.D 9 ay önce
FINDIGIN KILOSU ZATEN COK PAHALI ASGERI ÜCRET NE KAC KILO FINDIK ALIRSIN YERSIN HE iSBILENEGIDIN GÖRÜN FINDIGIN KAVRULMUSU KAC PARA YAZIKLAR OLSUN BÖYLE INSAZSIZLARA HAYATI ZAM MILETI KAZIKLAMAK OLMUS
CAN.D 9 ay önce
FINDIK FIYATLARI HERSENE ZAM ZAM NEREYE VARACAK BU HALKIMIZ FINDIGIN KILOSUNU 100 TL DENMI YIYECEK EVET iSBILENE GIDIN GÖRÜN KAVRULMUS FINDIK KAC PARA YETERYA BU ZAM LARDAN BIRAZDA FINDIGIN KILOSUNU INDIRIN NEBU ALTINLA YARISIYO
bursalı ayhan saygıner 9 ay önce
yeni gelişen şehirlere bir bakanlık ve 10 milletvekilliği verilsin...3 vekil Düzce için az. DÜZCEDE HER ŞEY BAŞTAN AŞAĞI EKSİKLİKLERLE DOLU...Düzceye kadın bakan ve 5 kadın vekil konsun.kadınlar daha gayretli.......
bursalı ayhan saygıner 9 ay önce
bütün işleri ümit yılmaz vekile yıktılar..sadece sorun çıkarılmaz çözümde üretsinler devamlı şikayetler var Düzcede...her kes çabalasın sadece istemekle olmaz... diğer vekillerimizde devrede az görülüyor..
bursalı ayhan saygıner 9 ay önce
Dünya fındık üretiminde ilk sıralardayız madem biz üretiyoruz fiyatı 100 lira olsun yabancılara satarken...ceviz ve şamfıstık aldı başını gidiyor 150 tl şamfıstığın kilosu..şamfıstıkta taban fiyatı niye yok...tamamen siyaset
bursalı ayhan saygıner 9 ay önce
fındıktan oy toplamak içinmi bu kadar çaba... ! yabancı sermaye Düzceyi kullanıyor..adamlar mersedes yapmış 2 trilyona bize satıyor.bizde dünyada tek üreticiyiz yabancılara kilosu 100 liradan satalım
Yorumcu 9 ay önce
Findik tekelimizdeydi miliyoz soyleyiz boyleyiz diuenlerden korkun.ulkenin silah fabrikadini araplara peskes cekende bu milliyiz diye cazgirlik yapanlar oldu.milli seka kagit fabrikası da gavura satildiktan sonra tuvalet kagitlari uc katifiat gordu.
Yorumcu 9 ay önce
Millilikten dem vurmayan akp jer seyimizi uabanciya satti.Mhp yi de daha onceki numan kurtulmuş ve suleymansoylu gbi parti baskanlarini akp li yapti.Bahcelinin beyin olumu gerceklesmis pesindekilerde onla beraber icituma gidiyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
34°
açık