banner615

banner614

banner701

“FINDIK FİYATINI DEVLET MAKUL GÖRÜYOR”

banner619

Düzce Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Nurettin Karslıoğlu,bu sene devlet tarafından fındık fiyatı açıklanmamış olmasının doğru bir karar olduğunu söyleyerek, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın mecliste fındık konusunda yaptığı konuşmayı ‘siyaset’ olarak nitelendirdi.

Gündem 12.10.2018, 14:48 12.10.2018, 17:50
2308
banner682

DTB Başkanı Nurettin Karslıoğlu, Öncü Medya’yı bünyesine katanTürkseven Şirketler Grubu, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Türkseven’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
 
Karslıoğlu,ziyarette Öncü TV’nin Düzce’nin 1 numaralı televizyonu olduğunu belirterek, Türkseven ailesinin bunu daha da geliştirerek devam edeceğini umduğunu, Türkiye genelinde Düzce’yi daha iyi temsil edip tanıtacağını düşündüklerini ifade etti.“Hiç Fiyat Vermeyerek Tedbir Aldılar”
Karlıoğlu, son günlerin flaş konusu fındıkla ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulunarak, Devletin bu sene fındığa fiyat vermemesinin sebeplerinin açıkladı. Karslıoğlu şu ifadeleri kullandı:
“Bu sene sabit fiyat diye bir şey yok. Olmaması da doğru bir karar. Çünkü bu sene ürün, Türkiye genelinde geçtiğimiz yıla göre %30 eksik. Devlet ürünün durumuna göre değil, geçen senenin fiyatına göre fiyat verir. Türkiye’nin sorunu sadece bir ürün olamayacağı ve bunun emsal olacağı için bu şekilde düşünmek lazım. Verilen fiyat serbest piyasanın çok altında kalacağı için hiç fiyat vermeyerek tedbir aldılar.”

“Fiyatı Devletin Makul Gördüğü Kesin”
Fındık üreticileri ve özellikle ziraatçılar tarafından yüksek fiyat beklendiğini de dile getiren Karslıoğlu, “Bu sene ürün az, geçen senenin iki misli fiyat olsun diyorlar. Gönül öyle olsun istiyor. Ancak yanlış anlaşılan bir konu var. Türkiye’nin enflasyonuna göre zam verirken, yüzde ile zam vereceği için zaten yetersiz kalacaktır. Devlet bunu gördüğü ve iki kat gibi astronomik bir rakam veremeyeceği için ileriki yıllarda sıkıntı çıkacaktır. Burada bir çelişki yaşanıyor. Verilen haklar geri alınamıyor. Asgari ücreti bugün 2 bin TL yapıp seneye bin 500 TL ‘ye çekemezsiniz. Yani, şu an 12.5-13.5 Lira olması devletin makul gördüğü fiyat vefiyatın yukarı dönük olduğu kesin. Fındığa %60 zam verilirse yarın bir diğer ürünün üreticileri de bu zammı isteyince nasıl olacak”ifadeleri ile yürütülen politikayı doğru bulduğunu belirtti.

“Orada Sadece Siyaset Yapılıyor”
MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın Mecliste yaptığı konuşma ve sunduğu öneri hakkında da açıklama yapan Karslıoğlu, “Ben ona kesinlikle katılmıyorum. Bu sene fiyat vermesi doğru değil zaten. Devlet bu sene %50 gibi bir fiyat verse, seneye ne yapacak. Böyle bir yükselme ancak serbest piyasada olabilir. Ürün az oldu zam verin diye devlete müracaat edemezsiniz. Yarın diğer üreticiler de aynısını isteyecektir. Orada sadece siyaset yapılıyor. Onların hiçbirine katılmıyorum”şeklinde konuştu.

“Lisanslı Depocuk Anlatılmadı”
Fındık üreticilerinin merakla beklediği lisanslı depoculuk ile ilgili de konuşan Nurettin Karslıoğlu,şunları kaydetti;
“Türkiye’de tarım borsası şirketi kuruldu şu anda. Bunun yarısı odalar birliğinin yarısı devletin. İşleyişe başladığı zaman, lisanslı depoculuk bunun alt ayağı olacak. Bu sadece Düzce’de değil, bütün fındık bölgelerinde kurulup işleyecek. Şirketi kuruldu, sermayesi kondu. Şu an işlemiyor sadece. Lisanslı depocuk anlatılmadı. Çiftçiye bunun ne olduğunu kimse bilmiyor. Lisanslı depoculuk öğretilemedi. Gidip ilgisiz yerlerde brifingler verildi. Alakasız yerlerde toplantılar yapıldı. Toplantılara oradaki organize sanayi müdürleri katıldı. Köylüyü ilgilendiren konuda bu müdürlerin ne işi var. Ben bu toplantılar düzenlendiği zaman bunu bin kere söyledim.”
 
Karslıoğlu, Devletin bu politika ile fiyat düşüşüne müdahale ederken, fiyat yükselişine müdahale etmediğini ifade ederek sözlerini tamamladı.
S.ÜNSAL

Yorumlar (69)
AKÇAKOCALI 1 yıl önce
Hele bir anıtpark önünde çık da fındık üreticilerine bu söylediklerini birde orda tekrarla da görelim doğruyu yanlışı... Sömürdünüz insanları. Mhp li millet vekili siyaset yapsın diye seçildi.Senin gibi birilerine uşaklık yapmıyor.
Fındık 1 yıl önce
O ZAMAN TMO FINDIK ALACAM DEDİ BUGÜN AÇIKLANACAK YARIN AÇIKLANACAK MİLLETLE DALGA GEÇMEYİN DEVLET VATANDAŞI KORUMAK ZORUNDA.. O ZAMAN FINFIKCI ADAMIN İNŞAATLA NE İŞİ VAR ONUDA SİZE SORUYORUM
Doğru cevap 1 yıl önce
Devletin konuya müdahil olmadığı yerde sayın başkan gayet güzel bir cevap vermiş bence mantıklı ve akıllı .
Fındık başgan 1 yıl önce
Üzülmeyin yaw keskin başgan 20 sinde açıklayacak.şunun şurasında kaç gün kaldı.ne sabırsız millet olduk.azcuk sabır.Reisin zaten haberi yok.Rahibi de gönderdik.sıra fındıkta.büyük tabloyu görün.kıraathane gidin bedava kekinizi yiyin.
yorumcu 1 yıl önce
senin zaten yatacak yerin yok.ALLAH gözünü doyursun be adam.istiyorki bütün düzce benim olsun.ALLAH ıslah etsin.
Köylü 1 yıl önce
Mhp den fındık mitingi bekliyorum
Yorum 1 yıl önce
Fındık depoya konmamali fındık işlenip üzerine değer konulmali ve akilli bir şekilde yurt dışına satılma li hayat pahaliligina gore fındık 15,5 olmaliydi
miso 1 yıl önce
Güçlü fındığın sahibi olarak konuşmak böyle bi cvb vermek gerektirirdi zaten
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur