banner615

banner614

banner701

FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI

Düzce’nin önemli geçim kaynaklarından olan fındıkta verim ve kalitenin artması için azotlu gübrenin ikinci yarısının vakit kaybetmeden bahçelere uygulanmasının önemli olduğu bildirildi.

Gündem 03.06.2020, 13:30 04.06.2020, 10:54
3540
FINDIK ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ UYARI
banner682

Tarım müdürlüğü yetkililerinden yapılan açıklamada, fındıkta azotlu gübrenin ilk yarısının mart ayı sonu gibi bahçelerde uygulandığına dikkat çekilerek, ikinci yarısının ise haziran ayının 10'una kadar tamamlanması uyarısında bulunuldu.

“Üreticilerin  en geç 10 Haziran'a kadar azotlu gübrenin ikinci yarısını bahçelerine uygulamaları gerekiyor”

Üreticilerin bu konuya hassasiyet göstermesi gerektiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Fındıkta istenilen verim ve kaliteye ancak doğru zamanda, uygun miktarda ve tekniğine uygun gübreleme metodu ile ulaşılabilir. Fındık üreticilerinin en geç 10 Haziran'a kadar azotlu gübrenin ikinci yarısını bahçelerine uygulamaları gerekiyor. Çünkü bu dönemde fındık bahçelerimizin yoğun olarak azota ihtiyacı vardır. Bu dönemde içinde bulunduğumuz yılın meyvelerinin beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca bitkide gelecek yılın meyve gözleri de aynı zamanda oluşmaya başlamaktadır. Fındık bitkisinin bu zamanda yükü çok ağır olup iyi bir gübreleme yapılmadığı takdirde hem bu yılın ürününde hem de gelecek yılın ürününde azalışlar meydana gelecektir. Bu yüzden toprakta bitkinin her iki faaliyetini gerçekleştirebileceği miktarda besin maddesinin bulundurulması gerekmektedir."

“Gübreleme tekniğine uygun yapılmalı”

Gübrelemenin tekniğine uygun yapılması gerektiğine dikkati çekilen açıklama şöyle devam etti: "Gübrelerin tamamı dalların taç izdüşümüne verilmeli ve toprağa karıştırılmalıdır. Aksi takdirde toprak yüzeyine serpilerek yapılan uygulamada gübrenin bir kısmı yağan yağışla yüzey akışı ile derelere gidecektir. Bu şekilde ancak çevre kirliliğine sebep olmuş, boşuna zaman, emek ve para harcamış oluruz. Üreticiler gübrelemeye geçmeden önce bahçelerinde mutlaka yabancı ot ve dip sürgünü temizliği yapmalıdır. Dip sürgünü temizliği yapılmadığı takdirde esas verim alacağımız dalların alacağı besin maddeleri bu dip sürgünleri tarafından paylaşılmaktadır. Bu da verimi olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı gübreleme işlemi yapılmadan önce dip sürgünlerinin kesilerek bahçelerimizden uzaklaştırılması gerekmektedir."  

banner710
Yorumlar (4)
Kamil 1 ay önce
Yasaklardan dolayı fındık var mı yok mu diye bahçeye mi gidebildik ki gübre atabilelim.
Duzceli 1 ay önce
3 sezondur uyguluyorum azot gübrelemesi ama yinede fındık olmuyor bir sezon 4 defa ilaç atıyorum
sçavuş 1 ay önce
arıları zehirleyeceksiniz
S... 1 ay önce
Fındık mı varda azotlu gübre atalım maytap mı geciyonuz milletle
21°
açık