Öne Çıkanlar Düzce ümit Yılmaz kaza Öncü Haber Hüseyin Gür

Bu haber kez okundu.

GÖKDEMİR: DÜZCE’YE YAZIK EDİYORLAR
banner197

SP İl başkanı Selim Gökdemir’den, son günlerin gündemini meşgul eden müdür atamalarıyla ilgili çarpıcı iddialar. Gökdemir, iktidar partisi siyasetçilerinin, müdürlerin sorunlarını  çözmeye yönelik omuz vermesi gerekirken “benim isteğime cevap vermedi” diye “hadi yürü bakayım” dediğini ifade etti.
Müdürlerin ayağını kaydırıyorlar
“Bürokrat ve vali atamalarının 2 ana sebebi var.” diyen Gökdemir, “Birincisi sistemden kaynaklanan ikincisi o şehirdeki milletvekilleri ve iktidar partisinin il yöneticilerin tutum ve davranışları. O şehre gelen başta vali olmak üzere bürokratlar, milletvekilleri ya da il başkanı ile uyum sağlayamadığı zaman yani onların taleplerine cevap vermediklerinde hemen milletvekilleri devreye giriyor ve o müdürlerin ayağını kaydırıyor. Bu ne kadar nahoş bir durum. Bu ülkenin başka bir yerine göndermekle neyi halletmiş oluyorsunuz? Sadece nefsinizi köreltmiş oluyorsunuz.Oysaki atamasını gerçekleştirdiğiniz ya da sürgün ettiğiniz o müdürün daha iyi hizmet sunması için eksikliklerini gidermek için çaba sarf etseniz şehre ve ülkeye daha iyi hizmet etmiş olursunuz. Şuan yaşanılan durum, “O müdür benim istediğimi yerine getirmedi, şu müdür benim şu türlü talebimi yerine getirmedi. O gününü görür” şeklindeki tavırla hareket edenlerin yaşattıkları durumdur. Eğer siz milletvekilleri olarak şehrinizdeki bürokratlara sahip çıkmazsanız Ankara tasarrufunu kullanır ve istediği atamayı yapar.” dedi.
En az 3 yıl görev yapmalılar
Düzce'ye atanan bazı vali ve müdürlerin kısa sürede tayinlerinin çıkmasını da eleştiren Gökdemir, “Düzce’ye bir vali ya da müdür geliyor. Gelenler tam konusuna, kendi alanındaki problemlerine hakim oluyor, çözüm yollarına yönelik tedavi yöntemlerini ortaya koyuyor, yöneticilere eksikliklerini iletiyor ki bir bakmışız ilden atanıyor. Düzce'de görev yapan bürokratların en az 6 ayı zaten ili, müdürleri, siyasileri ve sivil toplum örgütlerini tanımakla geçiyor. O yüzden kısa sürede atanmaları doğru değil. Gelen bir vali ya da bürokrat o şehri tanıması ve çalışması için en az 3 yıl kalmalı.” şeklinde konuştu.
Siyasette de aynı
Bu durumun sadece bürokratlar için geçerli olmadığına dikkat çeken Gökdemir, 1946’dan bu yana her 4 yılda bir yapılan seçimlerde meclisin 3’te 2’sinin değiştiğini vurgulayarak, “Tam milletvekili ülkesinin konusuna hakim oluyor, tam problemleri çözecek önümüzdeki dönem onun ayağını kaydırıyorlar. Düzce’deki son 10 yıldaki milletvekillerine bakın; Yaşar Yakış, Fahri Çakır, Metin Kaşıkoğlu, sonra Fahri Çakır’ın yerine Celal Erbay. Şimdi hepsi gitti yepyeni milletvekilleri. Metin Kaşıkoğlu, Yaşar Yakış ve Fahri Çakır tam Düzce’nin sorunlarına vakıf olmuşlar ama görevden alınıyorlar.” diye konuştu.
Kişisel taleplerine cevap vermedikleri için...
Milletvekilleri ve iktidar partisinin il yöneticilerinin müdürlerin bir başka yere tayininde ve atamasında aktif rol sergilediğini savunan SP İl Başkanı Gökdemir, “Çünkü kendi kişisel taleplerine cevap vermedikleri için ayağını kaydırıyorlar. Siz onlara yardımcı olup onlara kendi alanındaki problemleri çözmeye yönelik omuz vermeniz gerekirken “benim isteğime cevap vermedi” diye hadi yürü bakayım diyorsunuz. “ şeklinde konuştu.
Düzce’ye yazık ediliyor

Son dönemdeki bürokratların vali ya da müdür olarak ilk atama yerinin Düzce olması nedeniyle yapılan “stajyer il” eleştirileri için de görüşlerini aktaran Gökdemir, “Düzce, Türkiye’de önemli bir merkezi yerin olduğu bir yerleşim birimidir. Etnik yapısı itibariyle de küçük Türkiye’dir. Bu bakımdan bakıldığında ilk atanmaları vali olsun üst düzey bürokrat ya da müdür olsun, geleceğe yönelik başarılı çalışmaların yapacağına inanıldığı insanlar Düzce’ye gönderebilir. Ben Düzce’de görev yapıp de üst düzey görevlere yükselen başsavcı, ağır ceza reisleri, kaymakamlar ve müdürler tanıyorum. Bu açıdan bakarsanız, Düzce staj yeri, tramplen tahtasıdır. Olumsuz açıdan baktığınızda da bu tür atamaların kısa zamanda yapılması ile Düzce’ye yazık ediliyor. Bu da milletvekillerinin ve iktidar partisi il yöneticilerinin Düzce’ye olması gerektiği şekilde sahip çıkmadığının göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

Haber; C. ÜSTÜNER

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.