banner615

banner614

banner701

GÜNLERCE BEKLEMEYE SON

banner619

Ülke genelinde vatandaşların açılması için günlerce beklediği elektrik açma çilesi son buluyor. Artık 24 saat içinde elektriğin bağlanma zorunluluğu geliyor.

Gündem 14.04.2018, 14:15 16.04.2018, 09:21
3514
banner682

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde değişikliğe gidecek. Düzenlemeyle, perakende satış sözleşmelerinde başvuruların sonuçlandırılma süresi bir güne düşürülecek. Başvuru süreci eksiksiz biçimde tamamlanan ve elektrik dağıtımına engel herhangi bir unsurun olmadığı yerlere elektriğin bağlanma süresi, imar alanı içindeki yerler için en fazla 24 saat, imar alanı dışındaki yerler için de en fazla 48 saat olarak belirlendi.

Fatura borcu nedeniyle elektriği kesilmiş tüketiciler ise borcunu ödedikten sonra aynı süre kapsamında yeniden elektrik hizmeti alabilecek. Tüketicinin kusuru dışında, herhangi bir nedenle sayacın eksik tüketim kaydetmesi halinde, tüketici adına düzenlenen faturalarda esas alınan süre 12 aydan, 180 güne düşürülecek.

14 GÜN İÇİNDE CAYMA HAKKI
Yeni düzenlemeyle, yıllık elektrik tüketimi 100 bin kilovat saatten düşük olan serbest tüketiciler, "tüketimi düşük serbest tüketici" olarak tanımlandı.

Söz konusu tüketicileri ile tedarikçiler belirli ya da belirsiz süreli anlaşma yapabilecek. Belirli süreli ikili anlaşmalar azami 3 yıllığına olacak. Bu sürenin tamamlanmasına 60 gün kala sözleşmenin sona ereceği tüketiciye bildirilecek. Söz konusu anlaşmalar yazılı ya da uzaktan düzenlenebilecek.

Tüketiciler, ikili anlaşmanın kurulduğu ya da yenilendiği tarihten itibaren 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cayma bedeli ödemeden anlaşmadan vazgeçebilecek. Güvence bedelleri, ikili anlaşmaların sona ermesini takiben 5 gün içinde tüketicilere iade edilecek. (Kaynak; NTV Haber)

Yorumlar (1)
Düzce 2 yıl önce
Faturaya haksız yere yazılan paralara el atın sömürdünüz vatandaşı
15°
açık