banner615

banner614

banner701

‘HASATTAN ÖNCE FİYAT AÇIKLANSIN’

Karadeniz ve İstanbul İhracatçılar Birliği‘nin ardından Ulusal Fındık Konseyi’nden de bir açıkalama geldi. Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Başaran "Hasat öncesi fındık fiyatının açıklanmasını istiyoruz" açıklamasında bulundu.

Gündem 02.06.2019, 16:50 02.06.2019, 17:31
1555
banner682

Karadenizli fındık üreticileri, sezon başlamadan önce bölgenin en önemli geçim kaynağı fındıkta fiyatın açıklanmasını bekliyor.
Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üreticileri memnun edecek bir rakamın açıklanmasını beklediklerini söyledi.Başaran, üreticilerin fındık fiyatının kilogramının 15 liranın üstünde olmasını istediklerini aktararak, "Hasat öncesi fındık fiyatının açıklanmasını istiyoruz." dedi.Fındık üreticilerine bahçelerine gitmeleri konusunda uyarıda bulunan Başaran, "Külleme, maddi ve ürün anlamında zarar veren bir hastalık. Bu sene az görülmekle birlikte çiftçilerimizin uyanık olması gerekir. Bahçelerini sık sık ziyaret etmeleri ve külleme varsa önlem almaları gerekir. Fındık hasadına daha var. Yaklaşık 3,5 ay daha var. Amerikan beyaz kelebeği ayrı bir sıkıntı. Bir başka konu kahverengi kokarca. Tüm bunlar önümüzdeki süreçte bize kayıp olarak geri gelecek. Bu kaybı en aza indirmek için de çiftçilerimizin özellikle bahçelerinde olmaları ve müdahaleleri zamanında yapmaları gerekir." diye konuştu.Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisinin fındık alımı yapmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi. (AA)

banner710
Yorumlar (4)
Üretici 1 yıl önce
Ne 15!!!!! Dolar kuruna göre 30tl üstü olması gerekiyor üreticiyi uyutmayın yeter artık bahcesinde fındığı olmayanların eline bırakmayın üreticiyi
Zeki 1 yıl önce
Neyi açıklayacaklar fındık 8 tl devlet 2.ayda alım kararı verir
Aa 1 yıl önce
Şu ihracatçı “abiler” çok kızıyorlar. Yapmayın şöyle halk için haber :)
Serdar gürler 1 yıl önce
Daha çok beklersiniz onu oyları verirken düşünecektiniz 17 kere ile birşey olmaz bir 17 sene daha lazım tam olur belkide fındıklarıda çalarlar.
31°
açık