banner615

banner614

banner620

HAVA KİRLETEN ARAÇLARA CEZA

banner619

Havayı kirleten araçlara ağır para cezası kesilecek. Buna göre egzoz ölçümü yaptırmayana 660, limitin üzerinde havayı kirletene de 1.321 lira ceza verilecek.

Gündem 21.01.2010, 19:49
192
HAVA KİRLETEN ARAÇLARA CEZA
banner621

Havayı kirleten araçlara ağır para cezası kesilecek. Buna göre egzoz ölçümü yaptırmayana 660, limitin üzerinde havayı kirletene de 1.321 lira ceza verilecek.Yılbaşından bu yana egzoz gazı ölçümü, tüm araçlar için "ağır kusur" olarak kabul ediliyor. Egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların araç muayenesi yapılmayacak ve ağır idari para cezaları gündeme gelecek.
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu araç sahibine 660 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu araç sahibine ise bin 321 TL idari para cezası uygulanacak.
Bu cezalar anında kesilecek ve araç sahiplerine kusurlarını düzeltmek için herhangi bir süre verilmesi söz konusu olmayacak.
Çevre Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye'de hava kirliliğinin en önemli sebepleri arasında bulunan araçlardan çıkan egzoz gazı sorununa kalıcı çözüm için tüm kamu kurumları seferber oldu.
Yeni Yönerge gereğince, egzoz gazı ölçümü, tüm araçlar için 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak kabul edildi.
1 Ocak itibariyle egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların araç muayenesi de yapılmayacak. Egzoz ölçümü yaptırmayan yahut standartlara aykırı emisyona sebep olan araç sahiplerine de para cezaları gündeme gelecek.
Buna göre, egzoz gazı emisyonu ölçümü yaptırmayan araç sahipleri 660 TL, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolüne Dair Yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan araç sahibine ise bin 321 TL ceza kesilecek. Para cezası anında kesilecek ve araç sahibine süre tanınmayacak.
Türkiye'de hava kirliliği genel olarak ısınma, sanayi ve motorlu taşıtlardan kaynaklanıyor. Motorlu taşıtlar kaynaklı egzoz gazının oluşturduğu kirlilik ise trafiğin yoğun olduğu kent merkezlerini tehdit ediyor.
Hava kirliliğine katkısına bakıldığında, Karbonmonoksit emisyonlarının ortalama yüzde 80'inden, Azotoksit emisyonlarının yüzde 40 ila 70'inden, Hidrokarbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 50'sinden, şehir bazında kurşun emisyonlarının ise yüzde 100'ünden motorlu taşıtlar sorumlu tutuluyor.
1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Türkiye genelinde, her ilde en az bir tane olmak üzere egzoz gazı ölçümü için gerekli standardı sağlayan bin 120 adet yetkili servis ve 174 adet araç muayene istasyonu bulunuyor. Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılabilen istasyon sayısı bin 300'e ulaşıyor.

banner626
Yorumlar (0)
11°
az bulutlu