banner615

banner614

banner620

HEDEF YOLDA SIFIR CAN KAYBI!

banner619

2019 yılı, Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilmesinden yola çıkılarak bu yıl ki Trafik Haftası etkinliklerinde Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın sloganıyla yaya önceliği teması ön plana çıkarılıyor. Bu kapsamda özellikle sürücü ve yayalar başta olmak üzere tüm vatandaşlara yaya geçitlerinin kullanımı konusunda bilgilendirmeler yapılacak. Karayollarında yaya geçitlerinin bulunduğu bölgelerde farkındalığı artırıcı etkinlikler düzenlenecek.

Gündem 05.05.2019, 11:10 06.05.2019, 11:23
1981
banner650

Her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Karayolu Trafik Güvenliği Günü, bu günü takip eden hafta ise Karayolu Trafik Haftası olarak değerlendiriiyor. Bu hafta dolayısıyla karayollarında yaşanan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının asgari düzeye indirilmesini sağlamak ve kamuoyunda trafik güvenliğine yönelik bilincin artırılması amacıyla ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 
 
Önceliğin Yayalarda Olduğu Vurgulanacak

Spor müsabakalarında trafikte yaya farkındalığına dikkat çekilecek. Takımlar önceliğin yayalarda olduğunu yazan pankartlarla müsabakalara çıkacak.

Bu hafta boyunca Emniyet ve Jandarma trafik birimlerince, emniyet kemerinin doğru kullanımı ve emniyet kemeri kullanmanın önemi, emniyet kemeri simülatör parkurlarında anlatılacak. 

Özellikle çocuklarda erken yaşta trafik bilincinin oluşturulması amacıyla alışveriş merkezleri önüne geçici trafik eğitim parkurları kurulacak. Çocuklara buralarda akülü araçlarla eğitimler verilecek.

Sosyal Medya ve TV’ler Etkin Kullanılacak

Vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik hazırlanan afiş, broşür ve pankartlar, reklam panolarına, billboardlara, ulaşım araçlarına, okullara, kamu kurumları gibi yerlere asılacak.

Trafik Haftası dolayısıyla hazırlanan filimler ve Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın konulu spot filmler LED ekranlarda ve kamu kurum ve kuruluşlarına ait barko vizyonlarda ve sosyal medyadan gösterilecek.

TV ve radyo programlarında haftanın önemi hakkında bilgilendirmeler yapılacak.
 
2019’un İlk 4 Ayında Trafik Kazalarına Bağlı Can Kayıpları Yüzde 41 Azaldı

Hatalı Sürücüye Kımızı Düdük kampanyaları, karayollarındaki yoğun trafik denetimleri sayesinde 2019’un ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ölümlü trafik kazası % 33, trafik kazalarına bağlı can kayıpları % 41, yaralanmalı trafik kazaları % 13 oranında azaldı. Bakanlık yürüttüğü kampanyalar ve aldığı tedbirlerle önümüzdeki aylarda hedeflerinin üzerine çıkmayı planlıyor.

Haber: S.AYAN
 

banner626
Yorumlar (4)
yaya 11 ay önce
tabiki yayalarda YAYA GEÇİTLERİNDEN GEÇMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİRLERSE
vatandaş 11 ay önce
en çok da bu egitimlerin duzce halkina verilmesi gerekir. keza bolu da yaya geçidine gelince hemen araçlar duruyor. düzcede çocuklu insana yol vermeyen serseriler genç kızlar için iki adımda bir duruyorlar. kültür farkı
Düzceli 11 ay önce
Bu konuda düzce en duyarsız il dir
m 11 ay önce
Sadece sürücüleri değil, yayaları da bilgilendirin lütfen
hafif yağmur