Öne Çıkanlar Düzce kaza Öncü Haber spor Gümüşova

Bu haber kez okundu.

İL OLMASININ 14. YILI
banner197

1999 yılında 2 büyük deprem yaşadıktan sonra dönemin hükümeti tarafından apar topar il yapılan Düzce’nin il statüsüne kavuşmasının üzerinden 14 yıl geçti. Bugün dolayısıyla verilen mesajlarda Düzce’nin birçok alanda modern bir şehir olma yolunda önemli adımlar attığı vurgulandı.

HER KONUDA ÖNEMLİ GELİŞMELER KAYDETTİ

Vali Ali İhsan Su mesajında ,” İl oluşunun 14. yılında Düzce, sahip olduğu turizmi, ekonomisi, eğitimi ve mevcut potansiyelleriyle ulaşmak istediği refah düzeyine doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Düzce’nin ekonomik, sosyal, kültürel ve beşeri yönden daha iyi yerlere gelmesi için kamu kesimi; özel kesim ve sivil toplum kuruluşları ile birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. İlimizi bu günden daha güzel, daha müreffeh günlere taşıma gayreti içinde olacağız. İlimiz altyapıdan üstyapıya, eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden spor ve kültür hizmetlerine varıncaya kadar her konuda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Halen de birçok proje ve yatırım devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda da yapılacak yeni yatırımlarla Düzce çok daha gelişmiş bir şehir haline gelecektir.Bu vesileyle bu güne kadar Düzce’nin sorunlarının çözümünde destek olan ve katkıda bulunan tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyorum. Mutlu, huzurlu ve refah düzeyi daha yüksek bir gelecek temennisiyle saygı ve sevgiler sunuyorum.” dedi.

DÜZCE ARTIK MODERN BİR KENTTİR

Düzce’nin 9 Aralık 1999 tarihinde, Türkiye’nin 81’inci ili olmasının 14’üncü yılı nedeniyle Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram bir mesaj yayımladı. Başkan İsmail Bayram, depremin hemen sonrasında il statüsüne geçen Düzce’nin aradan geçen 14 yıllık süreç içinde büyük aşama kaydettiğini ve Düzce’nin Türkiye’de modern iller statüsünde yer aldığını belirtti.

Başkan İsmail Bayram’ın Düzce’nin il olmasının yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesaj şu şekilde:
“Türkiye’de herhangi bir kentin il olmasıyla Düzce’nin il olması arasında önemli farklar vardır. Düzce, geçirdiği iki büyük deprem sonrasında yıkılmışlığının sonrasında il olmuştur. Kısa vadede düşündüğünüz zaman bu şartlar içinde bir kentin il olması hem idari acıdan hem de kaynaklar açısından zorluklar getirmiştir. Ancak, biz yerel yönetim olarak Düzce’nin öncelikli sorunlarını tespit ederek bu zorlukları aşmak için projeler ürettik ve çalışmalara başladık. 1999 yılında yaşanan talihsiz iki depremin ardından, neredeyse tamamı yıkılmış bir kentte yeniden yapılanmayı ve kalkınmayı sağlamak, ‘Belediye’nin asli görevlerinin’ çok ötesinde hizmetleri gerektirir. Alt yapısı büyük ölçüde tahrip olmuş, yerleşim alanları dağılmış, fiziki yapısı bozulmuş, moral değerleri zayıflamış bir kenti yeniden yaşanılabilir hale getirmek için adeta, ‘Yeniden Yapılanmanın’ unsurlarının oluşturulması zorunludur. Bu nedenle Düzce Belediyesi olarak, “ Düzce’nin Yeniden Yapılanması”nın planlamasını yaptık. Bu planlamanın özü, kısa vadede, öncelikli sorunlara cevap vererek, kentte yaşayan insanların su, yol, ulaşım, kentsel düzenleme gibi acil hizmetlerin yapılması; ancak uzun vadede, fiziki ve sosyal/kültürel değerleri ile çağdaş kalkınmış bir kentin koşullarını oluşturmaktır. Bir anlamda Düzce’yi ‘ zorunlu yaşam alanı’ olmaktan ziyade ‘ tercih edilen bir yaşam alanı’ haline getirmektir. Bugün Düzce’nin il olmasının 14’üncüyıldönümünde Düzce şehirleşme adına önemli mesafeler kaydetmiştir. Düzce’de fiziki yapılanmanın önemli unsurları tamamlandı. Düzce’nin geleceğinin parlak olduğunu her zaman belirtiyoruz, halkımız da buna inanmalıdır.”

ÜST SEVİYELERE ÇIKARILMAK TEMEL HEDEFİMİZ

Ak Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu'nun Düzce’nin il oluşunun 14.yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda 1999 yılında yaşanan talihsiz iki depremin ardından, neredeyse tamamı yıkılmış bir kentte yeniden yapılanmayı ve kalkınmayı sağlamanın en zoru başarmak olduğunu söyledi.
Kaşıkoğlu, “Düzce’mizin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınmasını sağlamak, İlimizin tarihi zenginliklerinin tanıtımı ve turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, eğitimdeki başarının devamı ve daha da üst seviyelere çıkarılmasını sağlamak temel hedefimizdir. Düzce’miz Türkiye'nin parlayan yıldızı, bölgesinin de cazibe merkezi konumunu hak etmektedir.” ifadelerini kullandı. Haber: S. KAŞKIR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.