banner615

banner614

banner746

İŞTE KURTULMANIN ANAHTARI!

banner751

Verimlilik konusunda bilinci artırmanın enerji kaynaklarının kullanımı açısından önemli olduğunu söyleyen Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Kalsın, ev ve iş yerlerinde yüksek faturalardan kurtulabilmek için önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu

Gündem 11.01.2020, 13:39
5399
İŞTE KURTULMANIN ANAHTARI!
banner747
Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, yaptığı açıklamada, verimliliğin hayat konforundan taviz vermeden enerjiyi en doğru şekilde kullanmak anlamına geldiğini söyleyerek, Türkiye gibi orta iklim kuşağındaki bir ülkede konutlarda enerji tüketim dağılımının, ısınmada yüzde 55, su ısıtmada yüzde 19, beslenmede yüzde 4, aydınlatmada yüzde 3 ve ev aletlerinde yüzde 19 olarak belirlendiğini aktardı.
Kalsın'a göre, ev ve iş yerlerinde yüksek faturalardan kurtulabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlar:
- Isıtma döneminde konutun iç sıcaklığının en fazla 22 santigrat derece, soğutma periyodunda ise en az 24 santigrat derecede olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Yaz aylarında ortam sıcaklığı 30 santigrat derecenin altındaysa soğutma sistemlerini çalıştırmaya gerek olmadığı da unutulmamalı.
- En basit yöntemlerden biri de kullanılmayan ışıkların kapatılması ve kullanılmayan cihazların fişlerinin prizden çekilerek kapatılması. Diğer yandan tasarruflu ampullerin tercih edilmesiyle hem daha az enerji tüketilir hem de daha sağlıklı bir aydınlatma sağlanır.
- Araştırmalara göre 75 watt değerinde akkor flamanlı ampuller yerine, 15 watt tasarruflu ampuller kullanıldığında aynı aydınlatma için yüzde 80 daha az enerji harcanır.
- Beyaz eşyalarda enerji tasarrufu sağlayan A sınıfı ürünler tercih edilmeli. Piyasaya ilk çıktığı dönemlerde diğerlerine göre daha pahalı olan bu ürünler, artık çok daha uygun fiyata satılıyor ve diğer cihazlara oranla yüzde 45 oranında daha az enerji tüketiyor.
- Buzdolabını mutfakta ısı yayan kalorifer peteği, fırın, ocak, radyatör gibi eşyalardan uzak bir yere yerleştirmeye dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca buzdolabının daha az enerji tüketmesi ve ömrünün uzun olması için buzlanmadan da kaçınılmalı.
- Su ısıtarak çalıştığı için bulaşık ve çamaşır makinelerini de kirlilik derecelerine göre ve mümkün olduğu kadar düşük sıcaklıkta çalıştırmak önemli. Her iki makineyi de tamamen doldurarak çalıştırmaya da dikkat etmek gerekiyor.
- Kombi kullanımında en önemli konulardan biri, evde kimse yokken kombiyi kapatmak yerine ısısını düşürmek. Çünkü cihazı açıp kapama sırasında harcanan elektrik ve doğal gaz miktarı artıyor.
- İzolasyonu olmayan konutlarda ahşap pencerelerin PVC ile değiştirilmesi ya da camların ısı filtresi ile kaplanması da ısı kayıplarını önlemede önemli bir yöntem.
- Bunların dışında petek önlerinin eşyalar ile kapatılmamasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Petekleri örten perdeler, yakıt tüketimini yüzde 15’e varan oranlarda arttırıyor.
- Odalarda sıcaklığı ölçmek ve sıcaklığa göre ayarlama yapmak için termostat da kullanılmalı. Peteklere taktırılan termostatik vanalar, her odayı birbirinden farklı sıcaklıklara ayarlamayı mümkün kılıyor. Böylece gün içinde kullanılmayan odalarda petekleri kapatmak yerine sıcaklıklarını düşürmek mümkün oluyor.
- Evleri sürekli havalandırmak yerine, 5-10 dakikalık ve güçlü hava cereyanı oluşturarak havalandırma tercih edilmeli.
Yorumlar (17)
Fatih 7 ay önce
Bir kerede doğalgaz pahalı. Ucuzlasın diye haber yapsanız.
düceli 7 ay önce
doğalgaz çok pahalı değil zaten...biz kullanmayı bilmiyoruz
M.Ali 7 ay önce
Anlatilanlarin tamamını yaptık son fatura tam 500tl geldi.bir yilda %50 zamyapilan doğalgazı ucuzlatmadan faturaları dusuremezsiniz öyle yap böyle yap hikaye milleti uyutuyorlar.
YAVUZ 0881 7 ay önce
Bu milletle dalga geçmeyin milletin kendine yetecek aklı var neden hayat pahalılığından habef yapmiyorsunuzda millete takla atma dersleri veriyorsunuz yapmayın be kardeşim iğneden ipliğe gelen zamlar neyin nesi patlar tabi faturalar
Tezek yakalım! 7 ay önce
Avrupa'da en pahalı doğalgazi kullaniyoruz . Dalga geçer gibi birde akıl veriyorlar.
Ertan demir 7 ay önce
Bize akıl vereceğinize sayın hükümete söyleyin doğalgazı ucuzlatsınlar
Selçuk 7 ay önce
Geçen sene ile bu sene arasında % 50 lik bariz fark var
Doğalgaz çok pahalı ben ödüyorum ama ödeyemeyene Allah yardım etsin
Burak 7 ay önce
Bu kadar zam gelirken ne yapsak nafile sanki...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29°
açık