banner615

banner614

banner701

İSTEKLERİ BELEDİYEYE İLETİLECEK

banner619

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası 11. Meslek Grubu’nda yer alan Öğrenci ve Personel Taşımacılığı, Şehirler Arası Yolcu Taşımacılığı ve Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı yapan üyeler ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Yetkilileri, Düzce TSO Toplantı Salonunda bir araya geldi.

Gündem 29.01.2020, 17:38 29.01.2020, 22:39
2006
İSTEKLERİ BELEDİYEYE İLETİLECEK
banner682

Yeni yayınlanan yönetmelikler ve gelen yükümlülüklerin 2 Şubat’ta devreye girecek olması ve ilgili üyelerin belgelendirmeler ile uygulanan cezai yaptırımlar konusunda yaşadıkları sıkıntıların çözüm yollarının aranması amacıyla toplantı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli, 11. Meslek Komitesi Başkanı İsa Üçüncüoğlu, Düzce Minibüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Bülent Özbakır, Düzce Belediyesi Ulaştırma Müdürü Kenan Özen, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Yetkilisi Hakan Kutupoğlu, İl Jandarma Alay Komutanlığı Trafik Şube Yetkilisi Jandarma Kıdemli Başçavuş Tansu Özdemir ve çok sayıda üye katılım sağladı.
 


Düzce TSO Meclis Başkanı Ahmet Dertli, yeni yayınlanan belgeler hakkında bilgiler vererek sürücülerin bu belgelere sahip olması gerektiğini dile getirdi. Verilen sürenin yetersiz olduğunu vurgulayan Dertli, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’den ek süre ve bazı maddelerin gözden geçirilmesini  isteyeceğini ifade etti.

Meclis Başkanı Ahmet Dertli konuşmasına şöyle devam etti: Ulaşım sektörü kamusal yaptırımların ve belgelendirmelerin en yoğun olduğu sektörlerden biri. Gerek araçlarımız, gerekse araçlarımızı kullanan şoför arkadaşlarımızın birçok belgeye sahip olması gerekiyor.  
D Yetki belgesi: Ticari amaçla otobüs ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir.

D2 Yetki belgesi: Belirli bir zaman tarifesine uymaksızın yolcu durumuna göre 'arızi' sefer düzenleyerek taşıma yapacaklara, Önceden gruplandırılmış yolcuları bir hareket noktasından alıp aynı hareket noktasına götürmek ve/veya getirmek suretiyle mekik sefer düzenleyerek taşıma yapacaklara verilir.D4 Bu Yönetmeliğe göre düzenlenecek D4 yetki belgesi talep edenlerin;
a- İl içi taşımalarda; talep sahibinin merkezi adresinin bulunduğu ilin İl Trafik Komisyonundan alınacak D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o ildeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair İl Trafik Komisyonu kararını Bakanlığa sunmaları,
b-Yüz kilometreye kadar şehirlerarası taşımalarda; ilgili illerden alınacak, D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o illerdeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair ilgili İl Trafik Komisyonu veya UKOME kararlarını (bu illerden birinin veya her ikisinin il sınırları ile belediye sınırları aynı/çakışık olan bir il veya iller olması halinde ise ilgili büyükşehir belediyesi/belediyeleri UKOME kararlarını) Bakanlığa sunması ve Bakanlığa sunulacak kararlarda, düzenlenecek D4 yetki belgesi için kullandırılacak taşıma hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasitelerinin belirtilmesi, şarttır.

Yine bu belgelere ek olarak 2016 yılı ocak ayında Düzce Belediyesi tarafından yapılan ihale ile zorunlu hale gelen S plaka Personel ve Öğrenci taşımacılığı yapan üyelerimiz için gerekli hale getirilmişti.

Bugün bu belgeler, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Belediye diğer kamu kurumlarının yaptırımları ile yaşadığımız diğer sorunlar hakkında bu kurum temsilcilerinin katılımı ile istişare toplantımızı gerçekleştireceğiz. Sorunlarımızı dikkatle not alacağız. İlgili kurumlarla istişareler yaparak sorunlarımızın çözülmesi için mücadele edeceğiz.”
 
"Ceza kesmek istemiyoruz"
Servisçilere kurallara uymaları konusunda açıklamalar yapan İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Yetkilisi Hakan Kutupoğlu şunları söyledi: “Biz bu yönetmelikteki konuların gözden geçirilmesi taraftarıyız. Servisçi arkadaşlara bizde ceza kesmek istemiyoruz. Fakat bize gelen emirler doğrultusunda trafik kontrol uygulaması yaptığımızda eksik evraklar olduğu zaman ceza kesmek zorunda kalıyoruz. Servisçi arkadaşlardan yönetmelik ve kurallara uymasını rica ediyoruz.”
 


"Eksik belge olduğunda  ceza uygulamak zorundayız"​
Eksik evrak konusunda toplu taşıma esnafını uyaran İl Jandarma Alay Komutanlığı Trafik Şube Yetkilisi Jandarma Kıdemli Başçavuş Tansu Özdemir şunları belirtti: “Jandarma olarak kontrollerimizi yapıyoruz. Eksik belge olduğunda  ceza uygulamak zorundayız. Görev yaptığımız bölgelerde çalışan toplu taşıma esnafı arkadaşlardan rica ediyoruz. Eksik evraklarınızı en kısa sürede tamamlayınız. Sizlere ceza kesmekte bizler için hiç hoş bir durum değil. Fakat uygulama esnasında eksik evrak nedeniyle ceza kesmek zorunda kalıyoruz. Toplu taşıma esnafı olan arkadaşlar belge ve evraklarının neler olduğunu iyi bilsinler ki uygulamalarda zor durumda kalmasınlar.”
 


İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Düzce Belediyesi ve üyelerin sorularının yanıtlandığı toplantı, soru cevap kısmının ardından sona erdi.

Yorumlar (5)
saygısızsınız 8 ay önce
bu servis şöforleri trafikte kendilerini kral zannediyor istedikleri yerde yolun ortasındurmayı marifet zannediyor zaten sinyal falan hak getire bide beyfendiler kabadayının önde gideni trafiği felç edip ne'' var lan git işine sıktırma kafana'' diyecek kadarda ahlaksız
Nolcak bu haliniz 8 ay önce
S plaka konusunda gerekli işlemler ne zaman yapilacak 5 senedir köşeye atildi nolcak bu halimiz Allah rizasi icin bi el atin sayın başkanim Allah rizasi icin yardim edin rizkimizi korsan servisciler yiyor ama S plakalar yürüre girse
Servisci 8 ay önce
5 senedir erteleniyo zaten bu s plaka siz zannediyomusunuzki bu süre uzasa evraklari tamamliycaklar tamamlamiycaklar bu plaka işi bi rafa kalkarsa daha duzenlenmez 5 senedir ödemedikleri s plaka paralarini 3 aydami ödiycekler
Servisçi 8 ay önce
Jandarma ve emniyet personellerini ile ilgili söyledikleri doğru fakat eksik yazılmıştır belgelerimizi tamamlamamızı istendi fakat kendileride söylediler belediye Ulaştırmanın belge konusunuda bize veremediği eksik evraklar olduğu için
aaaa 8 ay önce
S plaka almak için herkesten önce koştur koştur belediyeye gidenler kaç senedir bekliyor yazıktır günahtır murada erdirin artık adamları(!)