Öne Çıkanlar Düzce Öncü Haber iki transfer kaza vali tayin önc

Bu haber kez okundu.

KEŞKE HATAMIZI BİLEBİLSEK...
banner197
İzmit Körfez geçişi asma köprüsünde cumartesi günü ‘Catwalk’ olarak bilinen halatın kopmasından kendisini sorumlu tutan Japon mühendis 51 yaşındaki Kishi Ryoichi bilek ve boğazını keserek intihar etti. Cesedi Yalova’nın Altınova İlçesi’ndeki mezarlık girişinde bulunan mühendisin intiharı ile ilgili not bıraktığı belirtildi. Altınova Kaymakamı Nurullah Kaya, Japon mühendisin cesedinin bu sabah okula giden öğrenciler tarafından mezarlık girişinde bulunduğunu söyledi. İhbar üzerine sevk edilen sağlık ve güvenlik ekiplerinin yaptığı ilk incelemede, Kishi Ryoichi’nin maket bıçağıyla bileklerini kesmeye çalıştığı, ardından boğazını keserek intihar ettiği belirlendi. Yapılan araştırmada, Japon mühendisin yanında not bulundu. Mühendisin intiharından önce yazdığı notta halatın kopmasından kendisini sorumlu tutarak yaşamına son verdiği belirtildi.
 
Elbette kişinin kendi ' yaşamına son vermesi' toplumsal gelişim ve  örnekleme açısından 'kültür' kavramı içinde değerlendirilemez. Ne var ki, japonların tarihsel süreç içinde yaşam biçimlerinde ' harakiri' ya da benzeri yöntemlerle hayatlarına son vermesi biliniyor. (Bunun tarihsel anlamını aşağıda okuyabilirsiniz.) . Japon toplumunda kabahatli olmak ve bu kabahatin toplumca bilinir hale gelmesi çok büyük utanç sayıldığından zaman zaman uygulayanlar görülmektedir. Buradaki 'mana' kişinin kendisini 'kabahatli' hissetmesi ve bu kabahatinin ' toplumca bilinir' hale gelmesidir.
Aslında kişinin kendi sosyal ve psikolojik konumundan ayırarak, topluma karşı kabahatli olmanın medeni, hukuksal boyutları bulunuyor. Eğer kişiler, topluma dönük yüzlerinde kusur işlemişlerse, kabahatli duruma düşmüşlerse,  görevler itibarıyla sorumluluklarını yerine getirmemişlerle, ' o işlerini bırakırlar'. Eğer bir işte görevli iseler 'istifa' ederler, ya da 'pişmanlık' hisleriyle tavır gösterirler. Bir kişinin, kendi yaşamına son vermeyi gerektirmeyecek şekilde, onurlu ve duyarlı şekilde kabahatli/ hatalı olduğunu kabul etmesi ve bunu hissettirmesi önemlidir.

Ancak, Türk toplumu içinde, insanın 'fıtratı' gereği kendisini 'hatalı' kabul etmesi çok olağan değildir. Kişi, hatayı/ kusuru kendisinde görmekten ziyade çevresinde arar... Velev ki, hatası kaçınılmaz bir şekilde ortada olursa da, mutlaka bunun 'gerekçelerini' sıralar. Türkiye'de özellikle siyasi ve yönetim erklerinde bu tavra oldukça sık rastlıyoruz. Birçok örneği sıralamak mümkün ama, en bariz ve yakın tarihten olduğu için hatırlatmakta yarar var;  tren kazalarında hayatını kaybedenler ve SOMA gerçeği. Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği bu olaylarda ne yazık ki GERÇEK sorumlu bulunamamış; bu olaylardan ötürü de YETKİLİ hiç kimse kendisini sorumlu hissedip İSTİFA etmemiştir. Oysa kabahat ortada  ve bu kabahat toplumca bilinir hale gelmiş. Japon mühendis olayında ortada bir ' hata' vardır ancak bu hatadan ötürü kimse yaşamını yitirmemiştir. Ve üstelik düzeltilebilir bir hata. Oysa yakın geçmişimizde ne DÜZELTİLEMEZ hataları yaşadık.

HARAKİRİ

(Japonca: "karnı yarmak") iç organların dışarı çıkmasını sağlayan bir tür Japon intihar adetidir.
Seppuku ayrıca hara-kiri, "karın-kesmek") olarak bilinir. Seppuku ile aynı kanji ile yazılır ancak ters dizilimdedir. Japoncada hara-kiri konuşma dilinde, seppuku ise resmi bir terim olarak kullanılır. Samuraylar seppuku kelimesini kullanırken, sıradan Japonlar hara-kiri kelimesini kullanmaktaydı. Günümüzde hara-kiri daha yaygın olarak bilinmektedir. Çünkü hara-kiri kelimesi Japoncada "karın deşmek" anlamına geldiği için argo olarak kabul edilir.
Seppuku, feodal Japonya' da özellikle samuray sınıfının savaşta yenilgi sonucunda hayatta kaldıysa yapması gereken intihar olarak adlandırılmaktadır. Gerçekte ise savaşta yenilen samurayın böyle bir zorunluluğu olmadığı gibi, bu sadece samuraylara has bir davranış da değildir. Genellikle efendisine doğru hizmet edememiş samuraylara Edo hanedanı döneminde bir nevi onurlandırma amaçlı cezalandırma yöntemidir. Seppukuda esas olan, samurayın yaşamı boyunca her an beklediği ölüme kendi eliyle fakat korkunç acılar içerisinde kavuşmasıdır. Zaman içerisinde "seppuku" yapmanın verdiği acıyı önlemek için intihar eden samurayın en yakın arkadaşına karnı kesme işlemini verilmiştir, bu kişilere "kaishakunin" denilirdi ve genellikle samurayın en yakın olduğu ya da en güvendiği kişilerden seçilirdi. Şahıs, seppuku yapmadan önce banyo yapar, beyaz giyinir ve en sevdiği yemeğini yer, hazır olduğu zaman bıçağı karnına saplar, sağ-sol hareketleri yaparak diyaframını ve midesini parçalar. Seppuku yapmak bir süre sonra yasaklanmış olmasına karşın günümüze kadar var olmayı başarmıştır. Japon toplumunda kabahatli olmak ve bu kabahatin toplumca bilinir hale gelmesi çok büyük utanç sayıldığından zaman zaman uygulayanlar görülmektedir.

HABER.A.GÖSTERİŞLİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
u.çetin 3 yıl önce

gerçek sorumluluk ve iş ahlakı budur.. ben yaparım paramı alır giderim değildir herşey. avrupada bu gibi olaylarda hükümetin istifa ettiği bile görülmüştür. amma vekalin bizim fıtratımızda olan şeyler sayesinde yırtıyoruz...

Avatar
nsm 3 yıl önce

caliyorlar, ama calisiyorlar veya evet, calidiklarini kabul ediyorum ama yine de ben sahsa degil, akp''ye oy veriyorum diyebilen düzce''li ''ak''lara bu japonun davranisi kapak olsun diyecem ama nerde onlarda rezillige dur diyecek yürek?

Avatar
RACİ 3 yıl önce

Şakuc köprüsü nolacak,biri milletvekili adayı biri ramazan kafası diyor nasıl yapcez şimdi enişte

Avatar
düzceli 3 yıl önce

bizde köprü çökse insanlar ölse adamını bulur boynundan gravatınıda cıkarmaz.işten kurtulur ihalere girmeye devameder.örnek depremdeki mutaaitler.devam ediyorlar utanmadan. bunlarda hala düzceli daire alıyor

Avatar
Düzceli.. 3 yıl önce

Sayın Gösterişli çok güncel Soma gerçeğini hatırlatmış, tebrikler..Bir diğer örnekse Tüm bilirkişiler yapmayın Bu terenlerle bu raylarla Hızlı tren olmaz, hızlandırılmış teren olur ve facia olur derken cahilane inatla...

Avatar
celalettin yıldız 3 yıl önce

adamlar yetiştirilirken bu şekilde yetiştiriliyor hata seninse kendi cezanı kendin verecen. biz deki yetişme tarzı taaa okulda kaytarmakla başlar kopya torpil adam kayırma bir hadise olur suçlu olmaz kazaya kurban giden suçluuuuuuuuuu

Avatar
Ümit 3 yıl önce

Bu seviyeye boşuna gelmemiş adamlar, bizdeki gibi fıtrat deyip devam edilmiyor, içerde birbirimize sallıyoruz şöyle milletiz de böyle milletiz de, dışardan öyle gözükmüyor efendiler.

Avatar
GAZETECİ 3 yıl önce

ismet berkan gibileri de kabataş yalanını ortaya atıp halkı kışkırtıp sadece hataydı derler...baksan japonlar gavur biz elhamdülillah...