banner615

banner614

banner701

KIŞ AYLARINDA FATURALAR CEP YAKIYOR!

banner619

Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazda tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiği çağrısı yapıldı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “4 kişilik bir ailenin kış aylarında 1 aylık ortalama elektrik, su ve doğalgaz fatura toplamı hesaplandığında yaklaşık 5’te 1’i vergi ve kesintilere gidiyor. Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazdan KDV ile lüks tüketim vergisi olan ÖTV gibi vergiler ve diğer kesintiler tamamen kaldırılmalı.” dedi.

Gündem 25.01.2020, 16:10
1703
KIŞ AYLARINDA FATURALAR CEP YAKIYOR!
banner682
"Bir ailenin 3 fatura bedelinin en az 5’te 1’i vergi"
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik, su ve doğalgazdaki vergi ve diğer kesinti oranlarının yüksek olduğuna dikkati çekti. Palandöken yaptığı açıklamada, “Kış ayında 4 kişilik bir ailenin ortalama doğalgaz faturasının 500 lira, elektrik faturasının 200 lira, su faturasının ise 100 lira geldiğini düşündüğümüzde, en temel yani zorunlu ihtiyaçların fatura bedeli 800 lira ediyor. Bu 800 liranın ise yaklaşık 140 lirası yani 5’te 1’i vergilere gidiyor. TRT payı, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli gibi kesintiler bu tutara dahil değil. KDV, ÖTV, enerji fonu, TRT payı, atık su bedeli, Çevre Temizlik Vergisi gibi bu 3 temel faturada birçok kalemdeki vergi ve kesintiler kaldırılmalı. Çünkü doğalgaz yakmak ya da elektrik harcamak veya su tüketimi asla lüks değil, aksine en temel zorunlu ihtiyaç. Bu vergilerin ve kesilen diğer kalemlerin elektrik, su ve doğalgaz faturalarından kaldırılması, vatandaşa derin bir nefes aldıracaktır. Daha kira, mutfak masrafı, kişisel ihtiyaçlar ve bunun gibi birçok harcama hesaba katılmadığı için, hiç yoksa en temel kalemlerde haneler rahatlatılmalıdır.” diye konuştu.

Faturadaki vergiler evlerde de işyerlerinde de kaldırılmalı”
Zorunlu ihtiyaç olan faturalardaki vergilerin hem konutlarda hem de iş yerlerinde kaldırılması gerektiğini belirten Palandöken, “Esnafımız geceleri dükkânlarının ışığı ile sokakları aydınlatırken, sanayicimiz üretimini elektrik ile yapıyor. Elektrik faturalarında konut, ticaret ve sanayi olarak 3 ayrı tarife bulunuyor. En ucuz tarife sanayiciye, en pahalı tarife ise esnafımıza uygulanıyor. Dolayısıyla tüm faturalardaki vergi ve kesintilerin kaldırılması konutlar kadar iş yerleri için de zaruri bir durum haline geldi. Faturalarda bu kadar çok kalemde vergi olması, zaten ticari faaliyeti nedeniyle vergi veren kesimi ekonomik olarak zorluyor” şeklinde söyledi.
Yorumlar (12)
Emre 9 ay önce
fiyatlar gayet makul neyi şikayet ediyosunuz anlamadım. devlet ayağınıza kadar hat döşemiş elektrik su doğalgaz getirmiş daha ne yapacaktı. çok şikayet eden kendi enerjisini üretsin
gülüşü yaralım. 9 ay önce
zaten kışın faturalara çalışıyoruz.ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.EN AZ 1000 TL faturalar tutuyor geriye kalanla geçinmeye çalışıyoruz.
Cafer 9 ay önce
Vergileri Akpli Olanların Faturalarına yansıtsınlar ben onada razıyım Nasılsa onların Tuzu Kuru Öderler...
dd 9 ay önce
onu her seçim zamanı gavura vurur gibi mührü vururken düşünecektiniz düzceliler. herkes hakettiği gibi yönetilir.
Sömürmeyi bırakasın beled 9 ay önce
Daha yeni abonelik açtırdım açtırdıgım gün de su faturası gelmiş 8 lira hiç kUllanmama rağmen vergi ödücem ne kadar saçma
Yukarıdan bakanlar... 9 ay önce
Daha yeni yüzde 5 zam aldık ya, Doğalgaza, elektriğe, suya zammı gelmiş?. Zam değil ayarlamadır o... Elektriğe, suya, doğalgaza , yemeye içmeye para vermeyen seni beni anlarmı?
Duzceli 9 ay önce
İhtiyaçtan dahi  vergi alınması etik değil fakat Halk memnun Ayrıca 2020 yılında suya ".5 zam yapan Düzce belediyesine hakkımızı Helal etmiyoruz Bu nasıl adalet Faruk bey Hem MOBESE dan 0pay al insaf be yeter artık soyma milleti
Nuri 9 ay önce
Elimizde avucumuzda ne varsa faturalara verince ayın ortasında beş parasız kalıyoruz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
parçalı bulutlu