Öne Çıkanlar ot festivali Yığılca Belediyesi rıdvan değerli öcü haber melen Fatih Taşpınar

Bu haber kez okundu.

KÖROĞLU KORUMA ALTINDA
banner197

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında Bolu'ya has bir değer olan Köroğlu'nun UNESCO Kültür Mirası listesine alınmasının büyük bir hazzını yaşadığını belirterek gelişmeleri basın yoluyla kamuoyuyla paylaştı.

 

KÖROĞLU, ONUR ABİDESİDİR

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediyesi’nin girişimleri sonucu tamamlanan Bolu Köroğlu Markasının Tescillenmesi’ ve ‘Köroğlu’nun UNESCO Kültür Miras listesine alınması’ konuları ile ilgili yaptığı açıklamada Köroğlu'yu da anlattı. Öncü Haber'e açıklamada bulunan Başkan Yılmaz:" Köroğlu kahramandır, şairdir, aşıktır, yiğittir ama her şeyden önce bir onur abidesidir" dedi.

            A.Yılmaz

Basın toplantısı sonarbı Bolu Belediyesi İmarethane Sosyal Tesisleri’nde görüştüğümüz Başkan Yılmaz , Köroğlu'nun Türk Dünyası'nı birleştiren  önemli bir "ortak değer" olduğunu hatırlatarak “Sayemizde Köroğlu dünya mirası oldu” dedi:

Başkan Yılmaz:"Köroğlu’nun Anadolu’dan Türkmenistan’a, Azerbaycan’dan Kazakistan’a Kırgızistan’dan Özbekistan’a Türklerin bulunduğu her coğrafyada destanlaşan bir şair, bir halk ozanıdır. Destan anlatıcılarının repertuvarlarının ‘başyapıtı’ olan Köroğlu, kahramandır, şairdir, aşıktır, yiğittir ama her şeyden önce bir onur abidesidir" dedi.

ROBİN HOOD’TAN DAHA ÜSTÜNDÜR

"Köroğlu, Türk dünyasının ortak kahramanıdır" diyen Başkan yılmaz:" Köroğlu, güçlülerin, zalimlerin karşısında haksızlığa uğrayan bütün insanların ortak ideali ve ülküsüdür. Köroğlu, bu özellikleriyle Robin Hood’tan daha üstün niteliklere sahip olmasına rağmen maalesef yeterince tanınmıyor. Robin Hood sadece yaşadığı bölgede benimsenmesine, sadece İngiliz hikaye kültüründe yer almasına rağmen tüm dünya onu tanıyor. Köroğlu taşıdığı niteliklerle Robin Hood’tan daha ünlü bir kahraman olmayı hak ediyor." dedi

TÜRK DÜNYASININ ORTAK DİLİDİR

"Biz adaletin ve yiğitliğin simgesi Köroğlu’nu dünyaya anlatmak, bu efsaneyi Bolu’dan tüm dünyaya duyurmak için yola çıktık"diyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz:"Bu yol uzun ve çok emek istiyor. Adım adım ilerliyoruz. Köroğlu Türk dünyasının ortak dilidir. Uzun zamandır Köroğlu’nun tüm Türk dünyasının ortak mirası olarak,  UNESCO kültür mirası listesine alınması için büyük bir çaba yürütüyoruz..İlk müjdemizi aldık." Dedi.

UNESCO’nun Namibya'da yapılan 10. Hükûmetler arası Toplantısında Türkmenistan’ın sunduğu dosyanın kabul edildiğini  belirten başkan Yılmaz:" Köroğlu, insanlığın somut olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alındı. Türkmen kardeşlerimizi de gönülden kutluyoruz. Köroğlu efsanesini, tüm Türk dünyasının ortak değerini dünyaya tanıtmak için çok önemli bir adım atıldı. Somut olmayan kültürel miras listesi, elle tutulamayan ancak bir ülkenin kültüründe önemli rol oynayan gelenekleri korumayı amaçlıyor. UNESCO, verdiği kararla, Köroğlu destanını yaratıcılığı ve sanat becerilerini geliştirdiğini, insanlara güçlü bir sosyal ve kültürel aidiyet duygusu verdiğini ilan etti" dedi

KÖROĞLU ÇOK ULUSLU HALE GELECEK

Sırada dünya mirasımız Köroğlu’nu ‘Çok Uluslu’ hale getirmek” olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Başkan Yılmaz:" Bundan sonraki adımımız TÜRKSOY önderliğinde, TÜRKSOY üyesi UNESCO Milli Komiteleri işbirliği ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Köroğlu mirasının, destanının yaşadığı ülkelerin de katılımıyla ‘Çok uluslu’ hâle getirilmesini sağlamak. Türk dünyasının ortak simgesi olarak ilan edilmesi için çok uluslu ortak başvuru dosyası oluşturuldu. Hedef, Köroğlu’nu tüm Türk dünyasının ortak mirası olarak kabul ettirmek! Namibya’da yapılan UNESCO toplantısında da Türkiye olarak bu görüşümüzü tekrar dile getirdik. Bu konuda da bir süre sonra tüm Türk dünyasını mutlu edecek bir karar çıkacağına inanıyoruz ve bunun için girişimlerimiz sürüyor. Bizler değerlerimize sahip çıkmalıyız ki gelecek nesillere bu değerleri gururla aktarabilelim” dedi

KÖROĞLU DEYİNCE BOLU AKLA GELİR

Bolu'nun Köroğlu markası ile bütünleştiğini kaydeden Başkan Yılmaz:"Köroğlu deyince akla Bolu gelir. 'Benden selam olsun Bolu Beyi’ne dizeleri gelir. Köroğlu bir marka ve biz bu markayı Bolu’yla bütünleştirerek tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Bolu Belediyesi olarak “Bolu Köroğlu” markasının ‘Marka tescilini’ yaptırdık. Türk Patent Enstitüsü geçtiğimiz günlerde bu süreci tamamladı. Bu müjdeyi de tüm Bolulularla paylaşmak istiyorum. Artık ‘Köroğlu’ markası Türkiye’de sadece Bolu’ya aittir” dedi:

KÖROĞLU İLE BİR DÜNYA KENTİ OLACAK”

Bu çalışmanın ardından Köroğlu Müzesi, Köroğlu Evi, Köroğlu efsanesinin yaşandığı Türk dünyası ülkeleriyle birlikte gerçekleştirilecek Köroğlu Parkı, Köroğlu Araştırma Merkezi, Bolu Beyi için simgesel mezar bu projelerden bazıları. Dörtdivan’ın Sayık Köyü’nde Köroğlu’nun torunlarından kalan bir köy konağını Dörtdivan Belediyesi ile birlikte dönemi ve efsaneyi canlandıran bir müzeye dönüştüreceğiz." diyen başkan Yılmaz:  Köroğlu efsanesini Bolu’da canlandırmaya, Bolu’dan tüm dünyaya ulaştırmaya kararlıyız. Şehrimizde Köroğlu’nun izlerini taşıyan çok sayıda gün yüzüne çıkmayan hazine var. Gelecek kuşaklar ve tüm dünya bu kahramanlık destanını öğrenmeli. Bolu, bir Köroğlu şehri haline gelecek. Efsane Bolu’dan tüm dünyaya uzanacak”dedi.

 

“SIRADA NEVRUZ VAR”

"Sovyetler Birliği döneminde yasaklanan ve Türkiye’de siyasallaştırılan Nevruz, gerçek niteliğine kavuşturuldu. Nevruz, Türk halkları arasındaki kucaklaşmanın adı ve Türk kültürünün dünyaya tanıtılmasının markası oldu." diyen Başkan Yılmaz:" Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarının ardından Nevruz, bu ülkelerde devlet düzeyinde resmi olarak kutlanmaya başlandı. Bu gelişme Türkiye’de siyasallaştırılmış ve halk kültürü olarak unutulmaya yüz tutmuş olan Nevruz’un yeniden canlanmasına imkan sağladı. Türk dünyası Nevruz şölenleriyle hem Nevruz’a ilişkin yanlış algılamaları değiştirmiş hem de Türk dünyasının ortak bayramını insanlığa mal etmiştir. TÜRKSOY ile birlikte Nevruz ve Hıdırellez’in dünya kültürel miras listesinde,  tüm Türk dünyasının ortak mirası olarak yer alması için uğraşıyoruz." dedi

BOLU'DA NEVRUZ ve KÖROĞLU KARDEŞLİĞİ...

Nevruz Bayramı’nı Bolu’da uluslararası düzeyde kutlayacakların belirten Belediey Başkanı Alaaddin Yılmaz “Tüm Türk dünyasında sadece bir tane ‘Nevruz Tepesi’ var. O da Seben’in Alpagut Köyünde. Bu tepede yüzyıllardır kudret ateşi yakılıyor. Hedeflerimizden biri de Nevruz’u Bolu ile bütünleştirmek. Nevruz Projemizle, her yıl tüm Türk dünyasının Nevruz Bayramı’nı, Bolu’da kutlamak istiyoruz. Türk dünyasını her fırsatta bir araya getirmek için Bolu’yu önemli bir durak noktası yapmak istiyoruz. Türk dünyasının Kültür Bakanları Zirvesi’ni, Başbakanlarının katılacağı bir zirveyi de Bolu’da gerçekleştirmek istiyoruz. Bolu gibi Köroğlu efsanesinin olduğu Türk Cumhuriyetlerinin şehirleriyle  ‘Köroğlu Kardeşliği’ oluşturmayı, bu şehirlerle birlikte hareket etmeyi arzu ediyoruz”

Haber:E.TAYHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Düzceli 2 yıl önce

Adam gibi adam sn başkan makamına gittim bazıları gibi randevu sormadılar görüştük ve ışimle sonuçlanana kadar ilgilendi.