banner615

banner614

banner701

KORONA BAYRAM ALIŞVERİŞLERİNİ VURDU

banner619

Koronavirüs salgını, Düzce’de bayram alışverişlerini de etkiledi. Önümüzde ki Ramazan Bayramı’nda 81 ilde uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma yasağı nedeniyle Düzce’de ki bayram alışverişlerinde büyük durgunluk olduğu gözlemlendi. Esnaflar ise, “Eski bayram dönemleriyle, bugün arasında büyük bir uçurum var.” dedi.

Gündem 20.05.2020, 16:57 22.05.2020, 10:48
2991
banner682

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ramazan Bayramı’nda Türkiye’nin 81 ilinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını açıklamasının ardından, Düzce’de vatandaşlar bayram alışverişine çıkmamayı tercih etti. Bu durum ise en çok Düzce esnaflarını etkiledi.

“Sokak kalabalık, ama kimse bayram alışverişi yapmıyor”

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Ramazan Bayramı boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanması nedeniyle vatandaşların bu Ramazan Bayramı’nda alışveriş yapmayı tercih etmediğini söyleyen esnaf Ergün Veli isimli esnaf, “Dışarısı kalabalık, ama mağazalarda iş yok. İnsanlar sırf bugün çocuklarını dışarıda gezdirmek için çıktı. Koronavirüs nedeniyle işlemlerimiz zaten kötüydü. Ramazan Bayramından umutluyduk, ama Ramazan Bayramında sokağa çıkma yasağı uygulanması bizim işlerimizi çok etkiledi. İnşallah bu salgın illeti bir an önce biter ve bizlerde eski işlerimize kavuşuruz. Bugün Önceki Ramazan Bayramlarıyla, bu yıl ki Ramazan Bayramı arasında çok büyük bir uçurum var.” dedi.

“Eskiyle bugün arasında çok büyük fark var, eskiyi özler olduk”

“Eskiyle bugün arasında çok büyük fark var.” diyen Ömer Güler isimli esnaf, “Eskiden bayram üstü, bütün mağazalarda yoğun bir kalabalık olurdu. Biz eskiyi özler olduk. Salgın nedeniyle işlerimizde büyük oranda kayıplar oldu. Çoğu arkadaşımız, Ramazan Bayramına bel bağladı, ama umduğumuzu bulamıyoruz. Gördüğünüz gibi cadde kalabalık, ama mağazalar boş. Bu Ramazan Bayramı’nda uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle, evlerde oturacakları için insanlarımız alışveriş yapmayı tercih etmiyor.” diye konuştu.

“Ramazan bayramı öncesi büyük bir durgunluk var”

Ramazan Bayramı öncesinde büyük bir durgunluk olduğunu ve bunun bayramda uygulanacak sokağa çıkma yasağına bağladıklarını söyleyen esnaf Ahmet Uçar, “Eskiyle bugünü kıyaslamak hiç mümkün değil. Eskiyle bugünün arasında büyük bir fark var. Ramazan Bayramı üzerinde işlerimizde büyük bir durgunluk var. Elbette buna salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Ramazan Bayramı’nda uygulanacak sokağa çıkma yasağına bağlıyoruz. Salgının bir an önce bitmesini ve işlerimizin eskiye dönemsini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hiçbir dönem böyle durgunluk yaşamadık”

Ramazan Bayramı nedeniyle tüm hazır giyim sektörünün işlerinde büyük düşüşler yaşandığını kaydeden Vural Türk isimli esnaf, “Hiçbir dönemde böyle bir durgunluk yaşamadık. Bütün esnaf arkadaşlarımızın işleri çok kötü durumda. Özellikle hazır giyim sektörü önümüzde ki Ramazan Bayramından umutluydu. Ama gördüğünüz gibi, piyasa çok durgun. Ramazan Bayramında uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle insanlar alışveriş yapmak istemiyor.” ifadelerini kullandı.

“Bayram üzeri işlerimde artış var!”

Eski Bayramlara göre işlerinde bir azalmanın olmadığını ifade eden Nermin Bilgin isimli Esnafta, “Butik işi yapıyorum. Salgın nedeniyle bizim işlerimizde bir düşüş yaşanmadı. Eskiye göre işlerimiz aynı seyrinde devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

“İşlerimizde yüzde 75 oranında düşüş var”

Koronavirüs salgını nedeniyle hazır giyim sektörünün can çekiştiğini söyleyen Yasin Şerbetçi isimli esnaf ise, Ramazan Bayramı üzeri satışlarında yüzde 75’e varan düşüşler olduğunu dile getirerek, “İşlerimiz çok durgun. Eski Bayramlarla kıyaslanamaz bile. Önceden Bayram üstleri çok yoğun işlerimiz oluyordu. Ama önümüzde ki Ramazan Bayramı öncesinde çok büyük bir durgunluk var. Bu durgunlukta 4 günlük sokağa çıkma yasağının da etkisi olduğunu düşünüyorum. Ama her şeyden önce bizim insanımızın sağlığı bizim için önemli olan. İnşallah bu salgını, bu buhranı bir an önce atlatırız.” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (17)
Sonradan Düzceli 4 ay önce
Aynı markanın düzce şubesi iade kabul etmezken bolu esnafı geri alıp, yenisi ile değiştirirken az bile.. Sözüm işini hakkıyla yapana değil, 10 yıldan beri market dışındaki alışverişleri boludan yada istanbuldan yaparım.
izleyici 5 ay önce
düsüs var diyen esnafı yükselme var diye yanlis yayınlıyorsunuz suan tum esnafta %70 DUSUS VAR
Düzce 5 ay önce
İyi oldu bu düzce esnafına 30 yada 40 TL lik kiyafeti 100 ila 150 tlye satarmısınız bide suratlar on karış müşteriye
noname 5 ay önce
millette paramı var işimiz gücümüz bitti esnafı düşünücez işçiyi kim düşünecek işçide para olmazsa esnafta zaten olmaz
Hızır 5 ay önce
Hersey sirayla Barbaros reis.. Allah içindeki fesatligi biliyor... bigün seninde esnaflar gibi rizkin daralir zora dusersin sonra esnaflarda sana boş boş mesajlar atar. Oh olsun derler ☺ anladın sen sabret bekle....
Barboros reis 5 ay önce
Duzce esnafina iyi oluyor biraz olsun duzceliyi anlasin ucuk fiyatlar bayram oncesi kaziklamalar..insAllah bu donem ders olmustur akillanmisinizdir..Hakkiyla yapanlara sozum yok..
BİLİCİ 5 ay önce
Taka reisi sanırım?
esnaf ağlaması 5 ay önce
İnanma onlara birşey olduğu yok. Dertleri bahaneyle devletten avanta koparmak. Onun için habire ağlayı dururlar.
Murat duman 5 ay önce
Bu salgında esnafta para yoksa iscide de para olmuyor haliyle kısa dönemli ise gidiliyor ya daha az maaş aliyorsun aldığını giysiye mi vericek evini geçindirmek için kullanıcak.birde yazmışsınız eski bayram lar gibi değil diye SALGIN VAR.DISARU CIKIP GEZEMICEKSIN BAYRAMLSAMA OLMICAK KIYAFETDE OLMASIN KIMSE ÇIPLAK DEGIL. BU DURUM SADECE ESNAFI VURMADI HERKES ZARAR GORDU
Ali 5 ay önce
Gecen bayramlarda gecirdiklerinize sayın 10 tl ürünü 100 tl satarken iyidi sözüm her esnafa değil yapanlara
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27°
az bulutlu