banner615

banner614

banner701

"MİLLET OLARAK AYASOFYA'NIN KAPISININ ÖNÜNDEYİZ"

banner619

Düzce Memur-Sen Başkanı Ömer Faruk Çelebi, Ayasofya'nın cami olarak kapılarını açması gerektiğini belirterek, "Ayasofya Camii'nin kilitli kapıları artık açılmalı; fethin sembolü, Konstantinopolis'in İslambol oluşunun nişanesi olan bu mahzun mabedin cemaate, kıyama, rükû'a, secdeye, tekbire, salavata ve duaya olan hasreti dindirilmelidir." ifadelerini kullandı.

Gündem 16.06.2020, 17:30
2168
"MİLLET OLARAK AYASOFYA'NIN KAPISININ ÖNÜNDEYİZ"
banner682

Düzce Memur-Sen Başkanı Ömer Faruk Çelebi, Ayasofya'nın cami olarak açılması için destek verdiklerini belirterek tüm siyasi partiler eve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulundu.Çelebi “Osmanlı İmparatorluğunun cihan padişahı İkinci Mehmet, 1453 yılında İstanbul'u fethederek Orta Çağ karanlığına son vermiş, sadece Bizans'ın zulmü altındaki insanları değil, şehirle birlikte mekanları da hakkın, adaletin, hürriyetin, güven ve huzurun aydınlığına kavuşturmuştur. Bu mekanların en önemlisi de Ayasofya'dır. Ayasofya, Bizans'ın başşehri Konstantinopolis'in İslambol oluşunun nişanesi, fethin sembolü ve tevhidin silinmez mührüdür. Ayasofya, çağ açıp çağ kapatarak Fatih unvanını kazanmış olan Sultan Mehmed'in vakfiyesidir. Ayasofya, İstanbul'un fethi ile birlikte kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir. Beş asır boyunca minarelerinde ezanların, kubbesinde tekbirlerin, mihrabında Fatihaların yankılandığı Ayasofya Camii, başka hiçbir amaçla kullanılamaz. Ayasofya Camii'nin kilitli kapıları artık açılmalı; fethin sembolü, Konstantinopolis'in İslambol oluşunun nişanesi olan bu mahzun mabedin cemaate, kıyama, rükû'a, secdeye, tekbire, salavata ve duaya olan hasreti dindirilmelidir. Ayasofya Camii sadece fethin değil, büyük tarihimizin de bir sembolüdür. Ayasofya Camii'nin asli hüviyetine kavuşması demek, azîz milletimizin kendi inancı, tarihi, kültürü ve kendi ruhuyla yeniden buluşmasının önündeki kapıların da sonuna kadar açılması demektir. Biz millet olarak Ayasofya'nın kapısının önündeyiz. İktidarı ve muhalefeti ile bütün siyasilerden Ayasofya'nın kapılarını açmalarını; ülkesini seven, istiklal ve hürriyetine âşık, ecdadına ve değerlerine saygılı tüm sivil toplum kuruluşlarından ve bu topraklarda beraberce yaşadığımız vatandaşlarımızdan gecikmiş haklı talebimize destek vermelerini bekliyoruz." ifadelerinde bulundu.

Yorumlar (21)
Murat 3 ay önce
Breh,breh
Bu güne kadar nerdeydiniz,üst kademe konuşunca sizler de gürlüyorsunuz,,bu millet yemiyor artık,,
kadir 3 ay önce
ömer efendi senin muhafazakarlığın çıkarlarının önüne geçemez senin notunu verdim ben
ülkece 3 ay önce
boş yapıyosunuz
Hasan 3 ay önce
Bu adamdan hiç haz etmiyorum . Kamera önünde hükümet yanlısı arkada saadetçi . Adam ol adam . Çıkarcı.
gümüş 3 ay önce
İçimizdeki ve dışımızdaki Bizanslılar İstanbulun Fethinin rövanşını Ayasofyayı müzeye çevirerek ve Payitahtı Ankaraya alarak yapmışlardır.Aynen geri iadesini istiyorum.
Eğitimci 3 ay önce
Ya bir kere de Allah rızası için Eğitim ve Eğitimcinin derdiyle dertlenin. Sizin vazifeniz ve kuruluş gayeniz bu değil mi? Bırakınız boyunuzdan büyük işleri. Onları Sevletimiz çözer.
MIGHTY 3 ay önce
Ayasofya’yı cami yapacak yiğidin bir ömür arkasından giderim.Lakin böyle gündem olmak için Ayasofya cami olsun diye ortaya çıkanlardan buz gibi soğuyorum.
Mt 3 ay önce
İsrail de kılıç hakkı diye Mescid-i Aksa yı sinagoga çevirse ne diyeceksiniz ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
kapalı